Wracamy z kolejnymi pojęciami, na które możesz natknąć się w rozmowie nie tylko z doświadczonymi tancerzami – trenującymi niestrudzenie od wielu lat – ale także z prawdziwymi pasjonatami świata tanecznego! Niezależnie od tego jak długo trenujesz, czym dla Ciebie jest taniec i w jaki sposób wykorzystujesz niesamowitą energię taneczną na parkiecie – warto poznać kilka kolejnych pojęć ze „słowniczka tancerza”! Być może któreś z nich zainteresuje Cię na tyle, by zagłębić się bardziej w dany temat czy zagadnienie – kto wie, może dzięki jednej z poniższych definicji odkryjesz w sobie smykałkę do konkretnej dziedziny tanecznej? Nie zapomnij zapoznać się też z I częścią „tanecznego słownika”. Im więcej wiesz tym… lepiej radzisz sobie na parkiecie – bo przecież bez dobrej teorii nie ma dobrej praktyki, prawda? Sprawdź kolejne definicje i ciesz się rozwojem pasji tanecznej każdego dnia!

Hip-hop – czym tak naprawdę jest?

Chociaż wydawać by się mogło, że pojęcie samego w sobie „hip-hopu” nie jest zbyt skomplikowane – część z nas może czuć się zakłopotana wtedy, kiedy ma wytłumaczyć co dokładnie oznacza to słowo. Jak się okazuje, hip-hop to zarówno określenie na styl taneczny, jak i całą kulturę, a nawet… gatunek muzyczny! Pojęcie to jest więc bardzo pojemne – a jego dobre zrozumienie może ułatwić nam treningi tanecznego tego dynamicznego, interesującego rodzaju tańca. Hip-hop jako kultura miejska rozwijał się w społecznościach afroamerykańskich w Nowym Jorku w latach 70. XX wieku. Z kolei sam w sobie taniec noszący tę nazwę należy to tak zwanych „stylów ulicznych” („street dance”) oraz obejmuje szeroki zakres ruchów, dzięki czemu stanowi doskonałą propozycję dla osób, ceniących różnorodność na parkiecie.

zajęcia taneczne w stylu hip-hop dla dzieci

Jerusalema dance – na czym polega?

Tak zwany „Jerusalema dance”, zwany w naszym języku „tańcem Jeruzalema”, swoją popularność zyskał dzięki pewnemu wyzwaniu. Mowa o „Jerusalema dance challange”, które swego czasu obiegło media społecznościowe na całym świecie! Wyzwanie polega na tańcu w rytm utworu „Jerusalema” autorstwa K.Moagi (znanego jako „Master KG”). To właśnie tańczenie tej radosnej, lekkiej choreografii jednoczyło ludzi ze wszystkich zakątków świata w trudnym czasie w 2019 roku. Dzisiaj „Jerusalema dance” wykorzystywany jest głównie na treningach tanecznych, a także… na weselach (na przykład w formie niespodzianki dla młodej pary, przygotowanej przez ich grupę przyjaciół).

Konceptualizm w tańcu

Konceptualizm – czyli sztuka konceptualna – obejmuje różne dziedziny artystyczne, także taniec. Nawet jeśli wiemy co oznacza sam w sobie „konceptualizm” (nurt sztuki XX-wiecznej, skupiający się na eksponowaniu samego w sobie procesu twórczego oraz ukazywaniu jego intelektualnego charakteru), nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego w jaki sposób może „przejść” on na taniec. Jak się jednak okazuje – taniec konceptualny jak najbardziej istnieje i funkcjonuje w życiu wielu z nas, także na treningach tanecznych! Taniec konceptualny to wszystko to co związane z konkretnym konceptem, a więc pomysłem – nie jest więc improwizacją, spontanicznością, myślą, która zrodziła się nagle. Taniec konceptualny jest w pełni przemyślany i „zaprojektowany” zarówno przez choreografa, jak i tancerza, który wykonuje go na scenie. Co ciekawe, samo tworzenie tańca jako formy sztuki – a więc planowanie jej od A do Z, włącznie z muzyką, strojem czy rekwizytami – może być wspaniałym pomysłem na inspirowany tańcem wieczór z przyjaciółmi, których także pasjonuje taniec!

Line Dances – jak tańczyć?

Kolejna fraza z języka angielskiego, z jaką być może przyjdzie się nam spotkać nie tylko na treningu w szkole tanecznej, ale także w rozmowie z innymi tancerzami jest „line dances”, czyli „taniec liniowy”. Jak sama nazwa wskazuje – to taniec, który wykonuje się stojąc obok siebie w linii, tańcząc tym samym zarówno solo, jak i w całej grupie. Taniec liniowy może stanowić interesującą „odskocznię” między treningami albo samodzielny styl taneczny, który z powodzeniem zaprezentujemy na występie. Co ciekawe, tańce liniowe cechuje spora różnorodność – także pod kątem stopnia zaawansowania – dlatego próbując „line dances” możesz być pewien / pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Czym jest „macarena”?

Wszyscy znamy wielki muzyczny hit hiszpańskiego duetu Los Del Rio! Czy jednak wiemy jak to się stało, że słynna „macarena” opanowała niemalże cały świat? Muzyka, jaka została zastosowana w tej popularnej piosence, to połączenie flamenco z popem, a sama w sobie nazwa „Macarena” odnosi się do… imienia kobiety! Utwór stał się tak dużym hitem, że postanowiono stworzyć do niej określony układ choreograficzny, a w 1995 roku – wpisać grupowe zatańczenie „macareny” do Księgi rekordów Guinnessa (aż 5000 osób tańczyło ją jednocześnie!). W późniejszych latach zdobywano też kolejne rekordy, a dziś do „macareny” wciąż bawi się całe mnóstwo osób – nie tylko podczas imprez tanecznych!

New Age” – co wiemy o tym tańcu?

New Age” to stosunkowo nowy styl taneczny, który zaczął wykształcać się w latach 90. – co ciekawe, wywodzący się z… hip-hopu! Jednak „New Age” to nie tylko hip-hop, ale także czerpanie z innych technik tanecznych – takich jak popping, salsa czy jazz. Taniec „New Age” to propozycja dla tancerzy chcących jeszcze mocniej uwolnić swoją kreatywność. Chociaż może wydawać się, że choreografie są tworzone do muzyki hip-hopowej – jak najbardziej w roli podkładu muzycznego sprawdzi się utwór elektroniczny czy rockowy! Jeśli do tej pory nie próbowałeś / aś tego intrygującego stylu – czas nadrobić zaległości! Kto wie, być może to właśnie pełen swobody „New Age” okaże się być tańcem dla Ciebie?

zajęcia taneczne dla dorosłych

Orientalny styl taneczny

Taniec orientalny przez większość z nas kojarzony bywa z tańcem brzucha – i rzeczywiście, jest to dobry trop! Czym jednak charakteryzuje się ten pełen zmysłowości styl tańca? Przede wszystkim płynnymi ruchami, kobiecością w tańcu, a także… z wprawianiem w ruch całego ciała! Elementy tańca orientalnego warto wykorzystać przy rozgrzewce – tak, aby pobudzić się do dalszych etapów treningów. Pamiętajmy, że nie musimy znać wszystkich cech danego rodzaju tańca, aby wspaniale się w nim odnaleźć – a jeśli do tej pory nie tańczyliśmy w stylu orientalnym, warto jest wypróbować ten styl na sobie i przekonać się ile radości może dać nam „taniec arabski”!

A Ty, znałeś / aś wcześniej powyższe „taneczne słówka”?