Piękna, słoneczna, bezchmurna aura, ciekawa kultura, ludzie pełni życzliwości, energii i przejawiający radość z życia – taka właśnie jest Kuba. Idealne miejsce na wyśnione wakacje. Nie zapomnijmy dodać o miłości kubańczyków do tańca i muzyki. Klimat, jaki panuje w kubańskich klubach jest nie do opisania. To trzeba zobaczyć na żywo! Jeśli więc wybieracie się na Kubę – dowiedzcie się kilka interesujących dla tego miejsca rzeczy, szczególnie dotyczących tańca i rozrywki. Bo jak wiadomo kubańskie rytmy to splot dźwięków afrykańskich i hiszpańskich. 

Energiczne tańce z Kuby 

Taniec kubański związany jest ściśle z panującą na Kubie kulturą. Dla tamtejszych mieszkańców jest on ważną częścią życia. Charakteryzuje się niezwykłą energią, dynamizmem i żywiołem. To między innymi odskocznia od codzienności i życiowych problemów. Dlatego tak ważne jest, aby każda osoba wybierająca się w rejony Kuby poznała tamtejsze klimaty. 

Radosna kubanka

Najbardziej popularne tańce, mające swoje początki na Kubie to między innymi: 

 • mambo,
 • bolero,
 • rumba,
 • danzon,
 • son,
 • habanera,
 • salsa. 

Mambo

Mambo to rodzaj tańca, który narodził się w latach 30 XX wieku. Wywodzi się ze swingu i kubańskiego danzon. To właśnie ten taniec odniósł światową karierę i zdobył niesamowitą popularność. Mambo charakteryzuje się spokojnymi i pełnym radości luzem, któremu towarzyszy kokieteryjny ruch bioder. 

Bolero

Bolero to taniec, którego ruchy mogą być wykonywane samodzielnie lub w parach w metrum ¾. Całości towarzyszą instrumenty perkusyjne, takie jak kastaniety, tamburyn, a niekiedy i gitara. 

Rumba

Rumba, czyli taniec namiętności narodził się na Kubie ok. 1886 roku, czyli w latach, kiedy zniesiono niewolnictwo. Pierwotnie – rumba istniała na Kubie i była symbolem frywolności. Traktowano ją z pogardą i nazywano tak święta czarnych niewolników. Z czasem rumbę wykonywała prosta ludność, potem można ją było zobaczyć na salonach, a już pod koniec XIX wieku tańczona była zupełnie inaczej, czyli z domieszką erotyzmu, dotyku i narastającej bliskości obojga partnerów. 

Współcześnie rumba to taniec, który zna cały świat i jest elementem 10 najpopularniejszych tańców towarzyskich. Nazywana tańcem namiętności lub tańcem miłości wykonywana jest w metrum 4/4. Chodzenie odbywa się na nogach przeprostowanych. Główną bohaterką tańca jest kobieta – to ona zwodzi i kusi swojego partnera. W tym tańcu nie liczy się tylko technika, a zaangażowanie i zmysłowość i energia. 

A jak z kubańską rumbą? Mało kto wie, ale nowoczesna rumba różni się od tej pochodzącej prosto z Kuby. Taniec i muzyka odbiegają od siebie w zupełności. 

Rumba składa się z trzech stadiów muzycznych:

 • Diana – to nic innego, jak melodyjny wstęp, który ma za zadanie stworzyć odpowiednią atmosferę,
 • Decima – czyli improwizacja, która ma być głównym motywem w rumbie,
 • Rompe la rumba – to widowisko podkreślone instrumentami perkusyjnymi.

W rumbie wyróżnia się trzy style:

 • columbia – to nic innego, jak szybka rumba tańczona przez mężczyznę. Charakterystyczne są dla niej ruchy akrobatyczne i zapożyczone przy rytmach bębna quinto. Praktykowana na Kubie, 
 • guaguancó – to najbardziej charakterystyczny i można rzecz, że najważniejszy styl rumby. To nic innego, jak gra pomiędzy partnerami, w której kobieta zmysłowo uwodzi mężczyznę. Wszystko to odbywa się przy pomocy ruchów bioder,
 •  yambú – to wolna rumba, przeznaczona głównie dla starszych ludzi.

Danzon 

Danzon to taniec narodowy, który swoje początki miał na Hawanie i Matanzas, gdzie wykonywany był na parkietach. Danzon zapoczątkował mambo i cha-cha-chę. Kiedyś – był delikatny, subtelny, obecnie – bardziej energiczny i żywiołowy. 

Son 

Son to taniec ludowy, który łączy w sobie muzykę hiszpańską i afrykańską. Swoje początki w Hawanie miał w latach 20 XX wieku. Jednak nie mógł być wykonywany publicznie, gdyż uważano go za taniec niemoralny. Jest to niezwykle dynamiczny taniec, który cechuje się precyzyjną pracą stóp, a także charakterystycznymi pauzami, za pomocą których podkreślano dramatyzm tańca. Dzięki połączenia Son i Rumby powstała Salsa. 

Habanera 

Habanera należy do jednego z najbardziej popularnych tańców kubańskich. Jego początki sięgają aż XIX wieku. Rytm i kroki przypominają Tango. Jest przeciwnością innych tańców ze względu na rytm powolny i bardzo delikatny. 

Salsa

Salsa to taniec znany na całym świecie i połączenie son, mambo, rumby i jazzu. Narodziła się w Nowym Jorku w latach 70. XX wieku. Taniec ten przez lata zmieniał się i rozwijał, a tym samym czerpał inspirację z wielu gatunków muzycznych. 

Szkoła tańca podczas wakacji na Kubie 

Nawet podczas krótkiego pobytu, w trakcie wakacji na Kubie można zapisać się do szkoły tańca, które prowadzone są przez duże firmy lub jako mały, rodzinny biznes. Niektóre z tych szkół uczą konkretnego rodzaju tańca i specjalizują się w jednym gatunku, a inne uczą wszystkich tańców, jakie można spotkać na Kubie. Kubańczycy jako trenerzy tańca są niezwykle cierpliwi i potrafią w prosty sposób wytłumaczyć kroki, jednocześnie dostosowując się do poziomu ucznia. Jeśli więc wybieracie się na wakacje na słoneczną Kubę nie możecie przegapić takiej okazji, jaką jest nauka tańca przez Kubańczyka. Z pewnością będą to niezapomniane chwile i wspomnienia na całe życie. 

Nocne życie na Kubie

W trakcie urlopu na Kubie musicie wybrać się na kabaret, zwany espectáculos. To właśnie podczas tego widowiska na żywo będziecie mogli z bliska podziwiać niesamowity spektakl wykonywany przez profesjonalistów. W trakcie przedstawienia można zaobserwować również sztuczki iluzjonistów, którzy dodają całości oryginalności i niepowtarzalnego występu. Najbardziej popularne miejsca i kluby znajdują się w Santiago i Hawanie.