Obuwie taneczne to nieodłączny element “ekwipunku” każdego tancerza – ważne, aby wybierać je z głową! Bez dobrze dobranych butów tanecznych nie ma udanego tańca – to właśnie one mają ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo tancerza podczas treningu czy występu. Ważne, aby obuwie taneczne wybierać bazując na ściśle określonych zasadach – dzięki czemu Twój zakup będzie nie tylko udany, ale również posłuży Ci na długie lata! Co warto wiedzieć o obuwiu dla tancerza to fakt, że nie jest zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów – odpowiednie buty do tańca kupisz stacjonarnie w wielu miejscach i, co istotne, za przyzwoite pieniądze. Jeśli masz możliwość konsultacji w zakresie butów tanecznych – na przykład pójścia na zakupy w towarzystwie instruktora – jak najbardziej z niej skorzystaj! Nie kupuj butów na szybko – zaplanuj sobie wolne popołudnie tak, aby rzeczywiście móc skupić się na zakupie wymarzonego obuwia. Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę?

Buty do tańca a komfort treningu

Przede wszystkim – obuwie taneczne powinno być maksymalnie wygodne i komfortowe. Ważne, aby but był dopasowany niemalże “na styk” – niektórzy twierdzą nawet, że palec może delikatnie “wychodzić” z przodu. Istotne, aby obuwie nie spadało z pięt – obuwie może być nawet o pół rozmiaru mniejsze! – a obcas nie był zbyt wysoki. Pamiętajmy o mierzeniu butów – nastawmy się na to, że dobór idealnego obuwia może potrwać nawet kilka godzin. Ważne, by estetyki oraz efektywności buta nie przekładać nad jego wygodę i funkcjonalność – to właśnie w nich przetańczysz wiele godzin na sali treningowej, a może nawet na upragnionych zawodach czy turniejach! Jeśli nie od razu jest stać Cię na wysokiej jakości buty taneczne – nie kupuj pierwszych lepszych. Czasem warto jest poczekać i odłożyć pieniądze – tak, aby po czasie móc w pełni cieszyć się wymarzonym, wysokiej jakości obuwiem!

obuwie taneczne

Obcas w obuwiu tanecznym

Stoisz przed zakupem pierwszego profesjonalnego obuwia tanecznego? W tej sytuacji pozostań przy wyborze obcasa do 7 cm. Spokojnie! Jeszcze przyjdzie czas na te nieco wyższe – a potem, wraz z rozwojem Twoich umiejętności, na te najwyższe, najbardziej widowiskowe. Daj sobie czas na wysokie, często nie do końca komfortowe buty – abyś mogła czuć się w nich w stu procentach swobodnie, przed ich założeniem powinnaś mocno rozwinąć swoje umiejętności. Na co dzień chętnie wybierasz nawet dziesięciocentymetrowe szpilki? To nic nie znaczy! Warto pamiętać, że buty na wysokim obcasie dedykowane treningom tanecznym sporo różnią się od tych, które znamy ze sklepów obuwniczych czy garderoby modelek. Buty taneczne, podobnie jak buty do uprawiania każdej innej dziedziny sportu, pełnią określone, konkretne funkcje – chociaż byłoby miło gdyby przy okazji funkcjonalności na co dzień wspaniale wyglądały, to nie estetyka jest ich najważniejszą rolą!

Podeszwa tancerza – dostosuj ją do stylu!

Jednym z najważniejszych aspektów doboru obuwia tanecznego jest postawienie na właściwą podeszwę buta. Niezwykle ważny element – jaki stanowi podeszwa – wybieramy zawsze z myślą o tańcu, jaki zamierzamy trenować w danych butach. I tak o ile do treningów tańca latino przyda się tak zwana podeszwa “łosiówka” – o tyle w tangu znacznie lepiej sprawdzi się nieco twardsza, licowa podeszwa. Osobom początkującym poleca się buty podobne do tych do tańca latino – jednak z nieco grubszą podeszwą. Jeśli dany model buta nie odpowiada Ci już na etapie mierzenia w sklepie stacjonarnym – nie myśl, że obuwie z łatwością się rozejdzie! Komfort to najważniejszy aspekt Twoich nowych butów tanecznych – które powinny być jak najbardziej wygodne już od pierwszego włożenia na stopę.

Buty taneczne na ślub?

Nie bez powodu to właśnie profesjonalne obuwie taneczne bywa wybierane na ślub przez przyszłe panny młode – również te, które nie są zapalonymi tancerkami! Dzięki wygodzie, doskonałemu dopasowaniu i samej w sobie stabilności butów będziesz czuła się nie tylko bardzo pewnie podczas całego wesela, ale także z łatwością (i przyjemnością!) zatańczysz pierwszy taniec ze swoim świeżo upieczonym mężem. Co ciekawe, w Internecie możemy znaleźć firmy zajmujące się profesjonalnym serwisem obuwia tanecznego i teatralnego – to dobra informacja dla tych z nas, którzy na zakup wymarzonych butów przeznaczyli sporą sumę pieniędzy, a które dzisiaj wymagają bardziej lub mniej delikatnej naprawy. Twoja przyjaciółka kupiła buty taneczne, a Ty zamierzasz pożyczyć je od niej na trening, zawody czy po prostu – sobotnią imprezę? Nie popełniaj tego błędu! Profesjonalne obuwie dla tancerzy – niezależnie od sytuacji – powinno być wybierane indywidualnie pod potrzeby określonej osoby. Wyłącznie dopasowane, nierzadko spersonalizowane obuwie do tańca może dać Ci pełen komfort i bezpieczeństwo na parkiecie – znacząco niwelując ryzyko kontuzji! Przez niewłaściwy dobór obuwia aktualnie walczysz ze skręceniem czy złamaniem? Zadbaj o odpowiednią, przemyślaną suplementację oraz codzienną zdrową dietę bogatą w kolagen!

Jak się okazuje – zakup idealnego obuwia tanecznego wymaga nie lada cierpliwości! Pamiętaj, że buty taneczne to inwestycja (często) na lata – dlatego tak ważne jest, aby buty treningowe kupować z otwartą głową i… pozytywnym nastawieniem!