Belly Dance, czyli orientalny taniec brzucha wywodzi się z krajów kultury arabskiej. To jeden z najbardziej zmysłowych stylów tanecznych, który działa na wyobraźnię i emocje widza. Belly Dance wykonywany jest zazwyczaj przez płeć piękną, ale nie tylko. Są też mężczyźni, którzy wbrew etykiety trenują ten rodzaj ruchów tanecznych.
Belly Dance – historia tańca brzucha
Belly Dance, potocznie zwany tańcem brzucha swoje początki miał w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Ten oryginalny spektakl, jak z resztą do tej pory miał i ma egzotyczny, pełen wdzięku i namiętności charakter. Tancerki wykonują ruchy do orientalnej, klimatycznej muzyki. Podczas widowiska w powietrzu ulatnia się zapach aromatycznych kadzideł, który dodatkowo wpływa na wyobraźnię i emocje oglądających.
Współcześnie taniec ten uprawiany jest w większości przez kobiety, Kiedyś – ruchy taneczne wykonywali chłopcy na dworach sułtańskich.
Z kolei, w starożytnym Egipcie Belly Dance tańczony był przez kobiety dla? Kobiet! Ruchy taneczne miały być symptomem ich wspólnoty i jedności. Techniki tańca brzucha matka przekazywała córce, wraz z ich uzdrawiającą i duchowną symboliką. Wówczas za jego pomocą ukazywano atrybut kobiecości, czy seksualności. Taniec brzucha wykonywany był w momentach bardzo ważnych dla kobiet, np. w czasie porodu. Co ciekawe – ruchy taneczne odbywały się nie tylko przez kobiety towarzyszące ciężarnej, ale też samą ciężarna! Niesamowite, prawda?
Kobiety ustawiały się kręgu ciężarnej, po czym zaczynały taniec. Miał on za zadanie wprowadzić ciężarną w stan głębokiej świadomości, jednocześnie zwiększając przepływ pozytywnej energii i uczucie wsparcia.
Taniec brzucha – czym się wyróżnia?
Taniec brzucha w większości kojarzy się z pięknymi kobietami, o wysokim temperamencie, które uwodzą, kokietują ciałem i wzrokiem podczas wykonywanych ruchów. Tak właśnie jest. Płeć piękna, ubrana w chusty przeplecione na brzuchu musi cechować się nonszalancją, dumą, a zarazem zmysłowością. Całości towarzyszy oczywiście Belly Dance, charakteryzujący się elegancją i gracją wykonywanych ruchów. Poruszanie brzuchem jest w dużej mierze intuicyjnie, dlatego nie ma sztywnych zasad i kroków, jakie należy wdrożyć podczas widowiska.
Jednak to brzuch i jego falowanie za pomocą mięśni odgrywa największą rolę w Belly Dance. Nie możemy zapomnieć o innych narządach, bez których spektakl nie byłby tak wciągający. A mowa tu o przeponie, za pomocą której stosowane są ruchy nazywane “popy”, mocno akcentujące mięśnie.
Podczas tańca widoczny jest także głęboki rytm bioder i klatki piersiowej. Miednica także spełnia swoją rolę. Poruszanie nią na powierzchni poziomej, jednocześnie wyróżnia charakterystyczne takty muzyczne.
Charakterystycznym ruchem w Belly Dance jest tzw. shimmies. To drżenia całego ciała, które uzyskuje się przy pomocy bioder, brzucha, ramion i ud. Co jest jeszcze ważne w trakcie tańca? Izolacje! To ruchy danych partii ciała, które są niezależne od siebie.
Muzyka orientalna towarzysząca na scenie wykonywana jest często za pośrednictwem bębenków, lutni, akordeonu, a niekiedy na saksofonie.
Belly Dance – jakie daje efekty?
Taniec brzucha niesie ze sobą kilka istotnych korzyści. Uczęszczając na zajęcia taneczne wzmocnisz mięśni brzucha, bioder, ramion i nóg. Dodatkowo zyskasz piękne wcięcie w talii i skupisz się na estetycznym wyglądzie, głównie brzucha.
Ponadto, Belly Dance doskonale wpływa na postawę ciała. Regularne ćwiczenia pozwalają osiągnąć wyprostowaną i szczupłą sylwetkę. To nie wszystko! Taniec brzucha korzystnie wpływa na koordynację ruchów i utrzymanie równowagi.
Nie wspomnę o jego znaczeniu na samopoczucie. W trakcie ruchów tanecznych dochodzi do wydzielania endorfin – hormonów szczęścia, które przyczyniają się dobrego nastroju i przepływu pozytywnej energii.
Belly Dance jest również polecany dla kobiet w ciąży. Przekonajcie się sami, jakie pozytywne wartości niesie dla ciężarnych!
Taniec brzucha i jego korzystny wpływ dla kobiet w ciąży
Belly Dance jest świetnym pomysłem dla kobiet w ciąży lub dla tych, które planują w niej być. Wywołuje świetne samopoczucie, wspomaga produkcję endorfin, ale nie tylko. Jak się okazuje taniec doskonale wpływa na mięśnie brzucha, które mają ogromne znaczenie w trakcie ciąży. Ułatwiają bowiem poród i prowadzą do szybszej regeneracji po porodzie. Oprócz tego, niwelują występowanie niektórych schorzeń poporodowych, jak np. nietrzymanie moczu.
Co więcej? Prawidłowo rozwinięte mięśnie brzucha przyczyniają się do odczuwania mniejszych dolegliwości związanych z bólem pleców i kręgosłupa. Jak wiadomo, w trakcie ciąży organizm i postawa ciała zmienia się. Obciążony kręgosłup powoduje ból i wpływa na postawę ciała. W trakcie tańca brzucha przyjmuje się charakterystyczną pozę – tancerki lekko uginają kolana i wysuwają wprzód miednicę. Dzięki temu, ból u kobiet w ciąży związany z ciężarem brzucha zostaje zredukowany do minimum.
W ciąży dochodzi do puchnięcia dłoni i stóp, a także do drętwienia palców, najczęściej związanego z niewłaściwym krążeniem krwi. W trakcie tańca brzucha tancerki często unoszą się na palcach stóp, przyspieszając tym samym krążenie. W efekcie – ruch taneczny przyczynia się do prawidłowego przepływu krwi, niwelując tym samym opuchnięcia i drętwienia.
Jaki strój do Belly Dance?
Belly Dance charakteryzuje się niebywałym i uwodzicielskim strojem. Kostium tancerek sprawia, że widzowie nie mogą oderwać od nich oczu.
Spódnica cechuje się kolorami, zwiewnością i ozdobami, zazwyczaj w postaci mieniących się cekin. Niekiedy na dolny strój składają się luźne spodnie lub obcisłe legginsy, do których wykorzystuje się chustę z przyszytymi łańcuszkami, blaszkami, monetami, czy koralikami. Akcesoria te mają swoją funkcję – oddają oryginalne dźwięki podczas zmysłowych ruchów bioder.
Na górną część stroju składa się bolerko przywiązywane pod piersiami lub stanik z push-upem. Zarówno jedna, jak i druga opcja powinna zawierać wiele błyskotek. Tancerki zazwyczaj tańczą boso.
Trackbacks / Pingbacks