Chociaż taniec towarzyszy nam w wielu aspektach codziennego życia – a część z nas prawdopodobnie nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tańca w rytm ulubionej muzyki – nie wszyscy wiemy czym tak naprawdę on jest. Co oznacza słowo “taniec”, skąd się wzięło i czy aby na pewno precyzyjnie opisuje to, czego w istocie dotyczy? Co taniec znaczył kiedyś, a jaką rolę pełni dzisiaj? I czy aby na pewno “tańczyć każdy może”? Jak się okazuje – choć taniec stanowi ważną część życia szczególnie tych osób, które są z nim związane od najmłodszych lat życia, nie jest przeznaczony wyłącznie dla zapalonych miłośników tańca (mimo tego co myślą ci z nas, którzy nie czują się do końca swobodnie na parkiecie). Taniec to forma aktywności fizycznej, możliwość wyrażenia siebie, skomponowania określonego cyklu ruchów – w konkretnym rytmie. Taniec znany jest w zasadzie od wieków – wszyscy kojarzymy przecież obrazek tańczących wokół ogniska osób. Niegdyś forma wyrażania uwielbienia bóstwom – dziś kojarzony bardziej z rozrywką, zabawą, luzem. Czym tak naprawdę jest taniec? Prawdopodobnie każdy z nas posiada jego własną, ściśle określoną definicję. I bardzo dobrze! Dlaczego? Ponieważ taniec jest na tyle luźną formą ekspresji, że tak naprawdę każdy z nas może pojmować go w zupełnie inny sposób!
Taniec – co to takiego?
Słownik języka polskiego określa słowo “taniec” jako “rytmiczne ruchy wykonywane w takt muzyki” i “utwór muzyczny, przy którym można tańczyć”. W praktyce tańcom zdecydowanie bliżej do pierwszego z wyżej wspomnianych określeń – choć oczywiście nieodłącznym elementem tańca samego w sobie wydaje się być muzyka! Czy aby na pewno? Coraz większą popularnością – nie bez powodu – cieszą się tak zwane “silent disco”, przenoszące taniec na nieco inny poziom niż ten dotychczas znany. Choć w “silent disco” (“cichej dyskotece”) również obecna jest muzyka – nieodłączny element tańca – to jednak odbywa się on w niestandardowy sposób. Uczestnicy “silent disco” słuchają jej na założonych słuchawkach – dopasowując układ kroków do puszczanej z nich muzyki. Ale wróćmy na moment jeszcze do samej definicji tańca – to właśnie on w wielu kulturach odgrywa istotną rolę jeśli chodzi o pewną symbolikę czy rytuały. Podobnie jak w tańcu nie może zabraknąć muzyki – coraz częściej tancerze stawiają również na rozmaite rekwizyty (co możemy zaobserwować między innymi w popularnych programach tanecznych). Taniec – łączony nierzadko z teatrem – wyraża się poprzez połączenie brzmienia i ruchu. Jak wiemy – choć dzieli się na wiele gatunków – całość definicji tańca sprowadza się do… ekspresji. Oznacza to ni mniej ni więcej, że to właśnie dzięki tańcowi człowiek może wyrażać swoje emocje, odczucia oraz nastroje.
Taniec jako forma terapii
Ile ludzi – tyle opinii. Dla jednego z nas taniec może kojarzyć się głównie ze środowiskiem artystycznym, dla drugiego – ze stricte zawodowym, profesjonalnym (na przykład obejmującego występy taneczne podczas turniejów). Co ciekawe, coraz popularniejszą definicją tańca okazuje się być ta oparta na jego terapeutycznym działaniu. Szczególnie po trudnych czasach pandemii wielu z nas niełatwo jest wrócić do dawnej formy – i tu z pomocą przychodzi przyjemna aktywność fizyczna w formie tanecznej. W wielu miastach rusza bądź ruszyło sporo zajęć tanecznych – skupionych nie tyle na samym w sobie zdobywaniu nowych umiejętności, ale na tym, aby móc się zatrzymać, skupić, poznać swoje ciało i swoje możliwości. Taka forma terapii zalecana jest w zasadzie każdemu z nas – niezależnie od tego jak wiele stresu doświadczamy na co dzień, jaki prowadzimy styl życia i jak się czujemy. Czy więc jedną z definicji tańca może okazać się błogość, relaks i odprężenie? To nie podlega dyskusji! Jak wiemy, każdy z nas ma prawdo określać i definiować taniec na swój własny sposób – korzystając z niego na własnych, w pełni indywidualnych zasadach!
Tańczyć każdy może?
Wielu z nas zastanawia się nad tym czy warto zacząć tańczyć – nawet wtedy kiedy nigdy się tego nie robiło. Odpowiedź jest prosta – niezależnie od umiejętności tanecznych, tańczyć każdy może! Co więcej, nie tylko może, ale również powinien – to właśnie taniec ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Liczne taneczne show sprawiły, że taniec znów jest na językach nie tylko osób zainteresowanych poruszaniem się na parkiecie, ale również laików – obserwujących poczynania taneczne największych polskich gwiazd. Możesz uznać taniec za przyjemność, relaks, za pracę, rozwój czy za cokolwiek zechcesz – ważne, aby przełamać się i “wziąć” z aktywności tanecznej wszystko to co najlepsze dla Ciebie samego / samej! Taniec to forma tak zwanego “self-care”, a więc “samoopieki” – uwalniająca zmysły, uspokajająca umysł, wzmacniająca organizm. Nie musisz tańczyć perfekcyjnie, by choć na moment poczuć się jak najlepszy tancerz / tancerka – wystarczy, że włączysz ulubioną muzykę i… dasz się ponieść fascynującym brzmieniom!
Znajdź własną definicję tańca i… poczuj na własnej skórze jak poprawia Twoje samopoczucie!