Taniec nowoczesny wywodzi się z początków XX wieku. Dziś – obecny jest niemal wszędzie! Możesz rozpoznać go w teledyskach, programach telewizyjnych, a nawet na ulicach… Z pewnością przyciągnie Twoją uwagę! 

Jest to taniec niezwykle dynamiczny, żywiołowy i łączący kilka technik tanecznych. Kroki wymagają od tancerzy talentu i dobrej kondycji. Jednak, jak to mówią – wszystkiego można się nauczyć! Dlatego, jeśli chcesz nauczyć się tańca nowoczesnego, dowiedz się, czym jest i jakie są jego rodzaje. Nie mamy co do tego wątpliwości – swobodnie wybierzesz coś dla siebie! 

Taniec nowoczesny jest oryginalnym, wręcz nowym podejściem do ruchu tanecznego. Tutaj nie ma sztywnych zasad i reguł! Jest dobra zabawa, pełna ekspresji, ruchliwości i wigoru. Ten rodzaj tańca ukazuje charyzmę, prężność i charakter tancerzy. 

Wyróżniamy kilka rodzajów tańca nowoczesnego: breakdance, hip-hop, jazz dance i dancehall. 

Definicja tańca nowoczesnego 

Taniec nowoczesny to nic innego, jak połączenie kilku technik, kroków i figur tanecznych w jeden styl. Ten rodzaj tańca w dzisiejszych czasach stał się bardzo popularny. Można podziwiać go na turniejach sportowych, w programach telewizyjnych, czy reality show, kiedy to uczestnicy demonstrują swoje talenty na parkiecie pełnym widowni. 

Taniec nowoczesny łączy w sobie kilka stylów tanecznych, takich jak: hip-hop, jazz dance, dancehall, czy breakdance. Jest to taniec uniwersalny, a zarazem bardzo różnorodny. Ten typ tańca z pewnością będzie odpowiedni dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z tańcem. 

Geneza tańca nowoczesnego

Korzenie tańca nowoczesnego przypadają na wiek XX, kiedy to społeczność taneczna wyrażała sprzeciw wobec sztywnym założeniom i regułom tańca takiego jak np. balet. Nowoczesny styl tańca różnił się od pozostałych. Widać w nim było o wiele więcej emocji, dynamizmu i odmiennym podejściem do technik tanecznych. Największą popularność zyskał w latach 60,70 i 80 XX wieku. Wówczas powstały odrębne kategorie tańca nowoczesnego, czyli breakdance, hip-hop, jazz dance, czy dancehall. 

W 1915 roku Ruth Saint Denis i Ted Shawn założyli pierwszą szkołę tańca nowoczesnego – Denishawn. Na zajęciach rozpowszechniali style taneczne pochodzące z baletu, gimnastyki, tańców wschodnich i afroamerykańskich. 

Przedstawienia taneczne, w różnych stylach (np. chińskim, indiańskim, greckim, hinduskim, czy z terenów perskich) odbywały się na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Po rozstaniu z żoną, w 1942 roku Ted Shawn założył Akademię Tańca i swój teatr. Tam dalej rozwijał taniec nowoczesny, poszerzając go o różne style. 

Taniec nowoczesny – rodzaje 

Nowatorskie, świeże spojrzenia na ruchy taneczne pozwoliły wyodrębnić kilka rodzajów tańca nowoczesnego. Pochodzą one z Afryki, Ameryki, Azji i Europy. 

Oto rodzaje tańca nowoczesnego: 

Breakdancenarodził się na podstawie walki up rockowej, którą uprawiali gangi Nowego Jorku. Bitwa ta polegała na pokazywaniu różnorodnych gestów wobec przeciwnika. W związku z tym narodził się breakdance, w którym najważniejsza jest rywalizacja pomiędzy tancerzami lub grupami tanecznymi. Obecnie często uczony jest w szkołach tańca nowoczesnego lub na zajęciach dla dzieci i młodzieży. Po zapoznaniu się z krokami i po właściwym “wczuciu” w rytm muzyki – breakdance przynosi satysfakcję i niesamowitą radość. 

kobieta tańczy na ulicy

Dancehall – ten taniec wywodzi się z egzotycznej wyspy – Jamajki. Do dancehall trzeba zaangażować całe ciało, gdyż jest on energiczny, dynamiczny i ekspresyjny. Kiedyś tańczony był wyłącznie przez mężczyzn. Obecnie – tańczą go wszyscy, łącznie z dziećmi. Za jego pomocą tancerze wyrażają swoje uczucia i odcinają się od obowiązków i życia codziennego. Ruchy taneczne wykonywane są w rytm muzyki reggae. W wykonaniu mężczyzn, taniec ten symbolizuje siłę i energię poprzez agresywne, mocne ruchy. Wersja damska jest bardziej gibka i delikatniejsza. Polega na potrząsaniu pośladkami i falowaniu biodrami, tak, by wyeksponować kobiece kształty. 

Hip-Hop – zwany inaczej street dance, należy do ulicznego tańca Nowego Jorku. Obecnie jest on bardziej różnorodny i posiada kilka odmian: oldschool, new style, new age, freestyle. Rozwinął się dzięki muzyce noszącą tę samą nazwę, czyli muzyce hip-hopowej. Ten rodzaj tańca często wykorzystywany jest w teledyskach gwiazd muzycznych. Hip-hop to nie tylko taniec, ale też gesty, odpowiednia mimika, dynamizm i ekspresja. Wszystkie te elementy tworzą niepowtarzalne ruchy taneczne. 

Jazz dance to taniec zapoczątkowany przez afrykańskich niewolników. Jest połączeniem tańca modern, tańca akrobatycznego i baletu. Cechuje się lekkością, niezależnością, a zarazem wymaga siły i elastyczności ciała. Jazz jest tańcem trudnym, wymagającym samozaparcia i wielkiej pracy tancerza. Obecnie można wymienić kilka rodzajów tańca jazzowego: modern jazz, latin jazz, street jazz, czy lirycal jazz. 

Nauka tańca nowoczesnego – dlaczego warto? 

Taniec nowoczesny należy do jednego z najbardziej popularnych, a zarazem jest doskonałą formą aktywności fizycznej, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Dlatego, jeśli myślisz o nauce tańca lub uprawianiu sportu – nie zwlekaj i zdecyduj się na naukę tańca! Dlaczego? Taniec niesie ze sobą mnóstwo pozytywnych dla zdrowia korzyści! Zobacz sam! 

Podczas nauki tańca nowoczesnego dochodzi do pobudzenia endorfiny (hormonu szczęścia), przez co w trakcie treningów tanecznych jest wiele zabawy i radości. Ruchy taneczne wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, spalają zbędne kilogramy i pomagają w osiągnięciu szczupłej sylwetki. Oprócz tego, regularne lekcje tańca pomagają zredukować stres i pozbyć się negatywnych myśli. Zajęcia taneczne poprawiają koordynację ruchową i zwiększają poczucie własnej wartości. Co jeszcze? Gwarantujemy, że po zajęciach mimo zmęczenia, poczujesz ogromną satysfakcję i zadowolenie!