Niezależnie od tego czy zajmujesz się tańcem hobbistycznie czy zawodowo – prawdopodobnie liczne treningi na parkiecie umożliwiły Ci wykształcenie kilku istotnych, przydatnych nie tylko w tańcu, ale także w codziennym życiu cech! Taniec – podobnie jak każda inna dyscyplina sportowa – sprawia, że stajemy się bardziej zdyscyplinowani, wytrwali i zmotywowani, aby… osiągać swoje cele taneczne! Jeśli rozpoczęcie przygody z tańcem jest wciąż przed Tobą – warto podejść do tego nie tylko jako do formy rozrywki czy sposobu na poprawę zdrowia, ale także… drogę do wykształcenia w sobie jednej z poniższych cech charakteru! Nie od dziś wiadomo, że pewne cechy ułatwiają codzienne życie – chociaż początek pracy nad sobą może wydawać się trudny, z całą pewnością zbieranie owoców swoich starań przyniesie nam upragnioną satysfakcję! Jakie cechy posiada większość tancerzy, z czego wynika ich powstanie i jak skutecznie pracować nad danym aspektem swojego charakteru? Podpowiadamy!

Wytrwałość podczas treningów tanecznych

Bez wątpienia jedną z najważniejszych cech, na których wykształcenie pozwalają regularne treningi taneczne – nierzadko odbywające się w pocie czoła – jest wytrwałość. W codziennym życiu to właśnie ona pozwala nam osiąganie kolejnych celów – nie tylko tych związanych z rozwojem tanecznym! Bez wytrwałości większość z nas nie poradziłaby sobie z kryzysami, które zdarzają się na parkiecie – na przykład z tak zwanym “wypaleniem”, występującym nie tylko w formie niechęci do wykonywanego aktualnie zawodu, ale także do praktykowanego hobby. Tancerz, który cechuje się wytrwałością ma znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesu od tego, którego odznacza wybitny talent – a który jest gotów poddać się po najmniejszej porażce. Jak pracować nad swoją wytrwałością (nie tylko w tańcu)? Jeśli czujesz, że Twój trening czy występ taneczny nie układa się po Twojej myśli lub doskwiera Ci kiepskie samopoczucie przed zajęciami – mimo wszystko… podejmij rękawice! Im szybciej wyrobisz w sobie nawyk nieporzucania starań – tym szybciej zauważysz satysfakcjonujące Cię rezultaty!

wytrwałość w treningu

Kreatywny tancerz – co to oznacza?

Na taniec warto spoglądać nie tylko przez pryzmat sportu, ale także… sztuki! A jak sztuka – to także kreatywność, czyli umiejętność spojrzenia na dany projekt czy temat w sposób inspirujący, ciekawy, oryginalny. Kiedy tancerz wyróżnia się kreatywnością – nawet najprostszy, najbardziej przewidywalny i monotonny układ taneczny może stać się spektakularnym! Jeśli – według samego czy samej siebie – nie należysz do najbardziej kreatywnych osób… nie musisz się tym martwić! Zajęcia taneczne to sprawdzony sposób na rozbudzenie w sobie inspirującej postawy. Aby rozwijać w sobie kreatywną taneczną naturę – warto zaznajomić się z innymi kulturami tanecznymi, na przykład czerpiącego ze stylu szkockiego i niemieckiego tańcem holenderskim, którego elementy możesz wplatać w swoje choreografie. Innym sposobem jest zagłębianie się w pokrewne tańcowi dziedziny sztuki – takie jak malarstwo czy muzykę, których elementy możesz następnie “wpleść” w swoje układy. Jak urozmaicić choreografię? Po swojemu! Im więcej Twoich indywidualnych pomysłów i idei tanecznych – tym większa motywacja do kreowania kolejnych!

Komunikatywność na parkiecie – jak nad nią pracować?

Chociaż wszyscy znamy pojęcie “komunikatywności”, a więc umiejętności porozumiewania się z innymi w życiu codziennym, nie każdy z nas wie na czym polega komunikatywność na parkiecie. Jeśli trenujemy taniec towarzyski bądź tańczymy w grupie – bardzo możliwe, że na każdym treningu tanecznym pracujemy z inną osobą bądź teamem tanecznym. Tego typu sytuacje – chociaż mogą wydawać się niemałym wyzwaniem (szczególnie dla introwertyków) – uczą elastyczności na co dzień, dążenia do znalezienia wspólnych rozwiązań, chodzenia na kompromis. Praca na parkiecie – zarówno we dwoje, jak i w większym gronie – może nauczyć nas nie tylko komunikacji, ale także wzmocnić naszą pewność siebie (co wynika naturalnie z budowania satysfakcjonujących nas relacji). Chociaż treningi taneczne nie muszą oznaczać długoletnich przyjaźni – nierzadko kończą się tworzeniem trwałych, wartościowych relacji (zarówno na sali tanecznej, jak i na co dzień). Jeśli jednak nie potrafimy porozumieć się z naszym partnerem czy partnerką w tańcu – mamy możliwość nabycia cennej umiejętności jaką jest racjonalne, spokojne przedstawienie swojego punktu widzenia oraz dążenie do rozwiązania konfliktu dla wspólnego dobra.

Umiejętność radzenia sobie z krytyką – jak ją nabyć?

Najprostszy sposób na nabycie umiejętności radzenia sobie z konstruktywną krytyką? Wystawienie się nad nią! Jeśli rozpoczynasz naukę czegoś nowego – to naturalne, że zarówno na początku, jak i na kolejnych etapach poznawania nowej rzeczy, możesz popełniać błędy. Dobry instruktor taneczny to nie tylko osoba, która zawsze – niezależnie od tego jak wolno czy szybko robisz postępy – będzie chwalić Twoje osiągnięcia. To także zaufany człowiek, który – widząc, że popełniasz błędy – będzie w stanie Ci o tym powiedzieć (tak, abyś mógł / mogła wyciągnąć odpowiednie wnioski!). Jeśli do tej pory miałeś / aś bądź nadal masz problem z przyjmowaniem uwag na swój temat – nie bój się porozmawiać o tym ze swoim nauczycielem bądź nauczycielką tańca. Regularne przyjmowanie tak zwanej “informacji zwrotnej” (niezależnie od tego czy jest ona pozytywna czy też nie) pozwoli Ci na naukę pokory – która może Ci się przydać nie tylko na parkiecie, ale także w codziennym życiu (kiedy – dla przykładu – będziesz odbywał ważną rozmowę ze swoim przełożonym).

praca kreatywna

Cechy tancerza – podsumowanie

Niezależnie od tego czy już dzisiaj możesz uznać siebie za osobę kreatywną, wytrwałą, umiejącą przyjmować konstruktywną krytykę i komunikatywną – czy też we własnym tempie wypracowujesz w sobie upragnione cechy charakteru… taniec może Ci w tym pomóc! Regularne treningi na sali tanecznej, zgłębianie kolejnych kroków oraz całych układów tanecznych, systematyczne poznawanie i konieczność porozumiewania się z innymi, często odmiennymi osobowościowo od nas ludźmi sprawia, że zajęcia taneczne mogą posłużyć nam nie tylko w celu poznania danego stylu tańca, ale także skutecznej pracy nad sobą. To o czym warto pamiętać zarówno w kontekście nauki samego w sobie tańca jak i prób wypracowania w sobie konkretnej cechy to fakt, aby nie zrażać się, a ewentualne potknięcia traktować jako pewien etap, element drogi do celu!

A Ty, nad którą cechą chciałbyś / chciałabyś popracować w najbliższym czasie?