Nie da się ukryć – taniec ściśle związany jest z choreografią. Nic dziwnego, że tak wielu tancerzy decyduje się obrać ścieżkę kariery choreografa – chcąc nie tylko wprawiać w zachwyt ruchem na parkiecie, ale samym w sobie projektem ich sekwencji. Świat choreografów nie od dziś przyciąga nie tylko osoby kochające taniec (i nierzadko trenujące go od najmłodszych lat), ale również wszystkich tych z nas, którzy uwielbiają pracę artystyczną, odznaczają się sporą kreatywnością i doskonałą organizacją, a do ruchu na parkiecie podchodzą jak do prawdziwej sztuki – poświęcając jej sporo czasu i uwagi. Czym w zasadzie jest sama w sobie choreografia? To nic innego jak wyżej wspomniane “projektowanie ruchu” – niegdyś związane wyłącznie z baletem, dziś rozszerzone już na wszystkie style i rodzaje tańca. Poprzez choreografię jej projektant czy projektantka pokazuje artystyczny charakter ruchu – zmieniając z pozoru zwykłe, niczym niezaskakujące ruchy w piękne, zapierające dech w piersiach wydarzenie sceniczne. Jeśli zastanawiasz się nad zawodem choreografa czy choreografki, a może do tej pory o nim nie myślałeś / aś w tych kategoriach, ale zawsze zbudzał Twoją ciekawość – ten tekst jest dla Ciebie! Czy praca choreografa w świecie, w którym panuje tak duża konkurencja na tym polu, ma sens? Podpowiadamy!

Kim jest choreograf?

Bez choreografa nie ma widowiska, emocji, nie ma pomysłu, planu, całej organizacji wydarzenia tanecznego. Czy więc choreografa można porównać do menadżera w zespole? Jak najbardziej – z tym, że jest to zarządzanie kreatywne, oparte na walorach artystycznych danego przedsięwzięcia tanecznego. Jednym z najpopularniejszych choreografów w Polsce jest Agustin Egurrola – i to właśnie On być może dla części z nas stanowi swego rodzaju inspirację jak ciężką pracą, determinacją i samodyscypliną, znaleźć się na szczycie kariery choreografa. Nie da się ukryć – choć może wydawać się, że to lekka i przyjemna praca, jest to rzeczywiście spory wysiłek na co dzień. Racja – niesie on ze sobą ogrom przyjemności i radości (szczególnie dla tych osób, które żyją tańcem na co dzień i nie wyobrażają sobie bez niego swojej doby), jednak warto nastawić się do tej pracy maksymalnie zadaniowo. Choreografia spaja kilka, kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt osób w jedną całość – zespół, który tworzy spektakularne show. Choreograf “projektuje” więc ruchy tancerzy – bazując na indywidualnych możliwościach i doświadczeniu każdego z nich. Odpowiedzialny choreograf tak rozdzieli pracę taneczną, aby nie zdemotywować nieco mniej doświadczonych tancerzy, ale również nie przepracowywać tych, którzy na tańcu “zjedli zęby”. Co ciekawe, to właśnie profesjonalny choreograf tworzy również układy dla sportowców – na przykład łyżwiarzy. Zarobki choreografa mogą sięgać 40 tysięcy złotych rocznie, co oznacza, że miesięczna pensja w tym zawodzie – w zależności od kompetencji i doświadczenia – może plasować się na poziomie 3 000 złotych.

Jak projektować choreografię?

Przygotowanie samego / samej siebie do pracy na stanowisku choreografa / choreografki może, a nawet powinno rozpocząć się dużo wcześniej przed obraniem ścieżki kariery. Osoby tworzące grupę taneczną mogą obserwować swojego instruktora czy instruktorkę, inspirować się konkretnymi osobami związanymi z tańcem, jak najwięcej rozmawiać, pytać, poznawać oraz doświadczać. Niestety – sporo z nas przez długi czas nie wie co dokładnie chce robić w życiu. I choć nie ma w tym nic dziwnego (i warto dać sobie dużo czasu, nie zwracając uwagę na presję!) – w pewnym momencie należy zadać sobie pytanie czy taniec jest dla nas zaledwie hobby czy jednak chcemy pójść w jego zawodową stronę. Kolejnym krokiem jest podjęciem decyzji czy planujemy zostać profesjonalnym tancerzem / tancerką, instruktorem czy nauczycielem tańca, a może właśnie… projektantem / projektantką ruchu! Tworzenie choreografii opiera się więc w dużej mierze na doświadczeniu jako tancerz / tancerka – bez solidnych fundamentów może być Ci trudniej. Pamiętaj jednak, że jeśli do tej pory nie tańczyłeś / aś zawodowo, a marzy Ci się kariera choreografa – nie warto rezygnować z marzeń! Lepiej zacząć późno niż wcale, a otaczanie się wartościowymi mentorami w tej dziedzinie może pomóc w osiąganiu konkretnych celów.

Praca z tancerzami – jak wygląda?

Podobnie jak w zarządzaniu zespołem – również praca choreografa wymaga otwartości na ludzi oraz umiejętności komunikowania się z nimi. Jako przyszły choreograf czy przyszła choreografka powinnaś mieć świadomość tego, że przydatne będą tutaj tak zwane “naturalne cechy lidera” – czyli umiejętność pracy w zespole, przekazywana informacji zwrotnej, pewność  siebie, zaangażowanie, motywowanie zespołu. Sam talent do układania ruchów scenicznych nie wystarczy – to właśnie Ty jako lider / liderka masz pociągać za sobą cały zespół lub jednego tancerza, z którym współpracujesz (tak, choreograf przygotowuje również układ dla tancerzy i tancerek solo) – dając im fantastyczną energię, chęć do działania i ogrom pozytywnych emocji. Jak wszyscy wiemy – taniec tworzą ludzie, atmosfera, relacje między nimi. Nawet najmniejsze niesnaski powinny zostać jak najszybciej rozwiązane – tak, aby nie zaważyły na efekcie finalnym. To co możesz zrobić jako choreograf to rozmowa z osobami zespołu, wspieranie ich w trudnych chwilach, docenianie pracy, którą wkładają w taniec i zauważanie ich progresu. Jeśli już teraz wiesz, że nie jesteś wystarczająco otwarty / a na ludzi – zastanów się czy tego typu praca nie będzie męczyć Cię na dłuższą metę.

projektowanie choreografii

Teatr, muzyka, taniec

To, czy warto interesować się prócz tańcem – to oczywiście teatr i szeroko pojęta muzyka. Te trzy elementy pozwolą w pełni cieszyć Ci się Twoją przyszłą pracą – a to niezwykle ważne, szczególnie w czasie, kiedy całe mnóstwo osób decyduje się wykonywać zawodowe obowiązki, które nie są niczym związane z ich prawdziwymi zainteresowaniami. Nie pozwól, aby minimum osiem godzin dziennie pochłaniał taki obszar pracy, który absolutnie nie przyciąga Cię do siebie – robienie tego co stanowi Twoją prawdziwą pasję sprawi, że nigdy nie przepracujesz ani dnia! To dobra wiadomość dla osób stojących przed tym niełatwym wyborem – jeśli wierzysz w siebie i swoje marzenia, naprawdę możesz robić w życiu to co kochasz. Praca “w tańcu” i z tańcem jest możliwa i dostępna – a z odpowiednim przygotowaniem na pewno osiągniesz to, co planujesz!

A Ty, co myślisz o zawodzie choreografa?