Świat tańca to nie tylko brzmienie muzyki, określone kroki taneczne, trzymanie tak zwanej “ramy”, dobór obuwia tanecznego czy stroju scenicznego czy liczne treningi – to również konkretny jego podział na style oraz rodzaje. Aby w pełni móc zagłębić się w tematykę tego podziału – warto zastanowić się nie tyle skąd wywodzi się sam w sobie taniec, ale co oznaczał dla naszych przodków. Jak powszechnie wiadomo – na wiele lat jeszcze przed naszą erą, odprawiano różnego rodzaju rytuały (najczęściej przy ognisku). Tego typu spotkania – którym towarzyszył szereg określonych, rytmicznych ruchów – miały na celu wypędzenie negatywnych energii, zawierzenie bogom, wybłaganie łask. Wraz z upływem czasu – taniec ewoluował. Dziś traktowany jest nie tylko jako forma rozrywki – ale również terapii. Taniec wspaniale poprawia nastrój oraz ogólną kondycję ciała – dodaje energii, pomaga w zbudowaniu pewności siebie i nawiązywaniu nowych kontaktów, zwiększa koordynację ruchową. Coraz więcej osób decyduje się na zapisanie się do szkółek tanecznych ze względu na możliwość łączenia przyjemnego z pożytecznym – które daje właśnie… taniec! Bez tańca nie ma świata mediów – czego doskonałym przykładem jest popularność różnego typu show tanecznych. To również taniec wyraźnie zaznaczył swoją obecność w popkulturze – chociażby sceną z popularnego filmu “Dirty Dancing” oraz charakterystycznej sceny z podnoszeniem partnerki. Innym przykładem jest postać kultowego Johna Travolty – który swoim ruchem scenicznym przyciągał nie tylko do oglądania filmu, ale również… do trenowania tańca! Jak plasuje się podstawowy podział na rodzaje tańca i co powinieneś / aś wiedzieć o każdym z nich?

Taniec towarzyski i nowoczesny

Podział na taniec towarzyski i nowoczesny to najprostsza forma wyodrębnienia stylu tanecznego – jak sama nazwa wskazuje, taniec towarzyski tańczony jest w parach lub większych grupach osób. Nie bez powodu to właśnie taniec towarzyski do dziś króluje na wystawnych przyjęciach czy balach – stając się jedną z głównych atrakcji, przyjemności, a przede wszystkim możliwością zintegrowania się gości. Taniec towarzyski część z nas kojarzy też z wesel – fakt jak bardzo popularne jest wykonywanie tak zwanego “pierwszego tańca”, rozpoczynającego zabawę po ślubie, jedynie pokazuje znaczenie tańca w codziennym życiu. To właśnie z jego pomocą otwieramy ważne wydarzenia, to on nadaje całości klasy i elegancji. Z kolei taniec nowoczesny to taniec powstały stosunkowo niedawno – niemający wiele wspólnego z ponadczasowością czy klasyką. Taniec nowoczesny również cieszy się dziś sporym powodzeniem – stanowiąc jedną z propozycji licznych siłowni czy szkół tańca, gdzie na zajęciach można poznawać zarówno jego podstawowe, jak i bardziej zaawansowane kroki. Niezależnie od tego na jaki rodzaj tańca finalnie się zdecydujesz – warto zadbać o odpowiednie przygotowanie ciała pod kątem treningów. Zdarza się, że na forach dotyczących lekcji tanecznych pada pytanie o trudność nauki konkretnego rodzaju. “Taniec towarzyski czy nowoczesny – którego z nich nauczę się szybciej?” – na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych cech oraz predyspozycji – część z nas znacznie szybciej nauczy się dokładnych, wytwornych kroków walca angielskiego, część – dynamicznego break dance’a. Rozpoczynając treningi pod okiem profesjonalnych instruktorów tańca – warto zadbać o naturalną, przemyślaną suplementację (na przykład w formie popularnego ostatnio kolagenu). Jeśli masz wrażenie, że o tym specyfiku słyszałeś / aś już wszystko – koniecznie sprawdź kolagen w wersji rybnej, który z powodzeniem uelastyczni Twoje stawy, ścięgna, a dodatkowo zadba o zdrowie i piękny wygląd skóry!

 

Tańce standardowe, latynoamerykańskie i użytkowe

Przechodząc do tańca towarzyskiego – warto mieć na uwadze jego historię. Nie wszyscy wiedzą, że dopiero na początku XX wieku taniec towarzyski został oficjalnie zaakceptowany przez wyższe warstw społeczne i uznany za swego rodzaju formę rozrywki. To właśnie ten czas był momentem “wkroczenia” tańca towarzyskiego na salony, który dzisiaj oceniamy na licznych turniejach tańca. Podstawowy podział tańca towarzyskiego to ten na tańce standardowe, latynoamerykańskie oraz użytkowe. Tańce standardowe obejmują takie rodzaje tańca jak walc angielski, tango, walc wiedeński, quickstep i foxtrot. W tańcach standardowych charakterystycznym elementem jest ubiór tancerzy – frak i lakierki w przypadku tancerza oraz długa, najczęściej rozłożysta suknia w przypadku tancerki. Nic dziwnego, że to właśnie pełen gracji walc angielski bądź wiedeński jest tak chętnie wybierany właśnie jako “otwarcie” wystawnego przyjęcia. Czym różni się taniec standardowy od latynoamerykańskiego? Przede wszystkim muzyką – która w odróżnieniu od tej do tańców standardowych, jest znacznie bardziej dynamiczna, szybka i wyrazista. Do tak zwanych “tańców latynoamerykańskich” zaliczamy sambę, rumbę, cha-chę, jive’a i paso doble. We wszystkich wymienionych wyżej tańcach dominuje niesamowita energia oraz pasja, którą da się wyczuć między partnerami oglądając występ taneczny. Zarówno cha-chę, jiv’a, sambę, rumbę i paso doble z reguły tańczy się w takich strojach, które mają intensywne i wyraziste kolory – na przykład pomarańczowy, żółty, czerwony oraz zielony. Czy w tym wypadku kolor stroju tanecznego odzwierciedla charakter danego tańca? Jak najbardziej! Jeśli jesteś osobą, która lubi, gdy na parkiecie dzieje się ogień – z całą pewnością powinieneś spróbować jednego (a nawet kilku!) z energetyzujących, pobudzających do działania tańców latynoamerykańskich! Ostatni rodzaj tańca towarzyskiego – tak zwane “tańce użytkowe” – to te style tańca, które nie są oceniane na turniejach. Do tego typu tańców należy między innymi swing, twist, rock and roll, tango argentyńskie, bachata czy salsa.

para podczas tańca towarzyskiego

Podział tańca nowoczesnego

Taniec nowoczesny powstał w Ameryce w XX wieku. Jego pojawienie się było niezwłocznie związane z przełomem w świecie tanecznym – a dokładnie z zerwaniem z tradycją baletową oraz poszukiwaniem nowych reguł tanecznych. W praktyce pojęcie “tańca nowoczesnego” oznacza połączenie różnorodnych stylów tanecznych – jazzu (również funky jazzu), disco dance, dancehalla i breakdance’a. Za prekursorkę tańca nowoczesnego uznaje się Isadorę Duncan – czerpiącą inspirację między innymi ze starożytnej Grecji. Isadora jako pierwsza kobieta rozpoczęła pokazy taneczne w niespotykanych dotąd strojach – zwiewnych tunikach i opinających ciało gorsetach. Dziś taniec nowoczesny pełni nie tylko funkcję artystyczną – z powodzeniem uzupełniając różnego rodzaju widowiska taneczne – ale również uznawany jest za formę terapii i wsparcia leczenia, na przykład depresji. Taniec jako lek to doskonała propozycja dla osób chronicznie zmęczonych, zestresowanych, chcących na nowo odkryć w sobie pokłady pozytywnej energii. Sam w sobie taniec nowoczesny bywa bardzo często wybierany jako pierwszy taniec, którym na celu wprowadzenie nas do świata kroków tanecznych. Niewątpliwa zaleta tańca nowoczesnego – możliwość tańczenia go solo – sprawia, że treningi z powodzeniem można rozpocząć nawet w domowym zaciszu! Co charakterystyczne dla tańca nowoczesnego – połączenie kroków bywa absolutnie różnorodne i zaskakujące. Dla przykładu – w jednym stylu tanecznym możemy odnaleźć elementy hip hopu (takie jak baby swipes, air baby czy power moves), breakdance’a (freeze, drop) oraz dancehallu (log on, defence).

Taniec nowoczesny a współczesny

Zdarza się, że część nawet najbardziej doświadczonych tancerzy myli taniec nowoczesny ze współczesnym. Tego typu nieprawidłowości wynikają najczęściej z faktu niewielkiej dostępności informacji na temat stosunkowo “młodego” tańca nowoczesnego. Czym jest taniec współczesny? To taniec bardzo mocno powiązany z baletem – bogaty w charakterystyczne dla tańca klasycznego elementy, które – akurat w tym stylu tanecznym – wyrażane są ze znacznie większą swobodą i ekspresją. Taniec współczesny to pełne spektrum emocji – wykonywany jest najczęściej do dźwięków muzyki smyczkowej oraz fortepianowej. W tym miejscu warto wspomnieć również o definicji tak zwanego “tańca klasycznego” – zwanego szerszemu gronu jako “balet”. To swego rodzaju widowisko teatralne, którego nazwa pochodzi z łacińskiego słowa “ballare” – czyli “tańczyć”. Balet jest więc wynikową muzyki, oprawy scenograficznej oraz ruchu, a każdy z tych elementów w pewien sposób uzupełnia kolejny. Do dziś prężnie funkcjonują prestiżowe szkoły baletowe, których uczniowie niejednokrotnie wspominają treningi tego tańca jako prawdziwą szkołę życia – wymagającą absolutnej dyscypliny, koncentracji, siły wewnętrznej. Co ciekawe, aby zostać baletnicą należy posiadać określony wzrost oraz budowę ciała – tak zwany “niebezpieczny wzrost” w balecie zaczyna się już od 167 cm!

Tango argentyńskie – dla kogo?

Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej mniej popularnemu rodzajowi tańca – tangu argentyńskiemu. Jak sama nazwa wskazuje – tango argentyńskie zostało zapoczątkowane właśnie w Argentynie. Ciekawostką jest, że w czasie powstawania tanga samego w sobie – a więc około 1900 roku – taniec ten tańczono w podrzędnych klubach oraz barach. To jeden z pierwszych tańców, podczas których kobieta i mężczyzna obejmowali się – co swego czasu mogło wzbudzać spore zainteresowanie. Około 2000 roku rząd argentyński rozpoczął prawdziwe promowanie tanga argentyńskiego – w celu przyciągnięcia jak największej liczby turystów. Nie ulega wątpliwości, że dynamiczne, pełne pasji tango argentyńskie jest ściśle związane z kulturą tego miejsca – dzieląc samo w sobie tango argentyńskie na odmiany takie jak tango vals (zbliżone w warstwie melodycznej do walca), milongi (akcentujące każdy rytm muzyki) czy tango nuevo (tango argentyńskie połączone z dynamiką ruchu, przypominające nieco taniec nowoczesny). Przykład tanga argentyńskiego doskonale pokazuje jak bardzo każdy “odłam” danego stylu wiąże się z konkretnym miejscem, ludźmi, wydarzeniami – i jak mocno może odzwierciedlać przywiązanie do określonej kultury. Komu sprawdzą się treningi tanga argentyńskiego? Przede wszystkim tym osobom, które nie boją się ekspresji, bliskości i dynamiki w tańcu – oraz chcą poznawać nowe, może nieco mniej popularne style. Znajdując odpowiednią szkołę tańca dla siebie i swoich bliskich – z powodzeniem rozpoczniesz nawet najbardziej niespotykaną przygodę z tańcem solo lub towarzyskim!

para tańczy tango argentyńskie

Dominikańska bachata – jak tańczyć?

Innym, równie ciekawym co tango argentyńskie tańcem może być dominikańska bachata – taniec w rytm romantycznej, zmysłowej muzyki. Podobnie jak z tangiem argentyńskim – samo słowo “bachata” również określa zarówno styl muzyczny, jak i taneczny. Ten rodzaj tańca ewoluował przede wszystkim na terenie rolniczym Dominikany, a jego karaibska energia jest w stanie zachęcić do pląsów na parkiecie nawet najbardziej zatwardziałego przeciwnika tańca! Co ważne – tańcząc bachatę należy… maksymalnie dać się ponieść! Wszelkie wymuskane, dopracowane do perfekcji ruchy nie są tu wskazane – wręcz przeciwnie. Im więcej emocji, luzu, pasji i naturalnej radości z tańczenia zmysłowej bachaty – tym lepiej wypada sam w sobie taniec! Tańcząc bachatę nie zapomnij o komunikowaniu się z partnerem / partnerką poprzez ruchy, gestykulację oraz mimikę. Opis bachaty przypomina Ci nieco salsę? Jesteś na dobrej drodze! Salsę tańczymy jednak szybciej, dynamiczniej, a co za tym idzie – w większej odległości od siebie. Bachata to taniec blisko siebie, a romantyczność i zmysłowość grają tu główną rolę. A czy Ty próbowałeś/ aś już tego rodzaju tańca?

Jak widać – taniec nie jedno ma imię! Decydując się na rozpoczęcie przygody w salkach tanecznych warto zdecydować się dokładnie na ten styl, który odpowiada nam swoim tempem, rytmiką oraz ekspresją. Być może należysz do tych osób, które od początku wiedzą jaki styl tańca chcą trenować – serdeczne gratulacje! Nie pozostaje Ci nic innego jak zapisanie się na wybrane przez siebie zajęcia taneczne. Jeśli jednak jeszcze nie zdecydowałeś / aś – koniecznie wypróbuj wiele stylów przed podjęciem finalnej decyzji. Pamiętaj, że każdy taniec ma “to coś” – i każdy może przynieść Ci nie tylko świetną zabawę i piękne wspomnienia, ale również szereg korzyści prozdrowotnych płynących z ruchu na parkiecie.

Który rodzaj tańca uznajesz za swój ulubiony? A może nadal szukasz?