Bachata to taniec, który tak naprawdę można tańczyć w parze, jak i solo. Cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie, ze względu na swoją zmysłowość, erotyzm i romantyzm w jednym. 

Bliskość ciała, ruchy bioder, kontakt wzrokowy – to jest właśnie Bachata! Tak naprawdę, to nie tylko taniec. Bachata jest również możliwością wyrażenia samego siebie, swoich skrytych emocji i pragnień. Regularnie wykonywany taniec wykazuje dla ludzkiego organizmu wiele cennych właściwości. Osoby decydujące się na ten rodzaj tańca nie tylko poprawiają swój nastrój, ale wpływają korzystnie na wygląd ciała i sylwetki. Co więcej, decydując się na aktywność sportową razem z partnerem – wzmacniacie więź, bawiąc się przy tym wyśmienicie! 

Bachata – skąd wywodzi się taniec? 

Bachata pochodzi z gorącej Dominikany, a konkretniej z rolniczych i wiejskich jej obszarów. Ten rodzaj tańca zainspirowany był muzyką, o tej samej nazwie, którą wykonywali służący na koniec dnia, po pracy. Muzyka tworzona była na różnych przedmiotach.

Bachata – podstawowy podział tańca

Dostępne są trzy podstawowe rodzaje tańca: Dominicana, Moderna i Sensual. 

  • Dominicanastyl tańca powstał na Dominikanie i jest bardzo podobny do cha-chy. Muzyka, która towarzyszy Dominicanie jest intensywna i bardzo szybka. Choregorafia skupia się głównie na pracy stóp, z dużą ilością półkroków. Kroki taneczne rozliczane są na 4, a podstawową figurą jest box step. Co oznacza? W czasie kroków dochodzi do przemieszczania się ich na boki, a także do przodu i do tyłu. Taniec w parze odbywa się w jednym kierunku. Zmysłowości i atrakcyjności dodają rytmiczne ruchy bioder i reszty ciała. 
  • Moderna – to nic innego, jak “ułatwienie” kroków powstałych podczas Dominicany. Melodia jest dużo wolniejsza, spokojniejsza, a ruchy taneczne są mniej intensywne, niż w przypadku Dominicany. Ten styl bachaty najczęściej można spotkać w szkołach tańca, głównie ze względu na prostolinijność tańca. Podczas Moderny wykonuje się więcej obrotów w porównaniu do pierwszego rodzaju tańca.
  • Sensual – ten rodzaj bachaty charakteryzuje się zmysłowością i pozycją otwartą w trakcie ruchów tanecznych. Dominującą rolę odgrywa ruch ciałem, który zazwyczaj jest falujący. Biodra nie są tak kluczowe, jak w przypadku Dominicany. Muzyka jest zróżnicowana, podobnie jest z tempem kroków. Ciekawostką jest to, że Sensual kojarzony jest z erotyzmem, co oczywiście jest błędem. Podczas tańca partnerzy utrzymują kontakt wzrokowy, co przyczynia się do pobudzenia zmysłowej atmosfery. 

Ludzie tańczą bachatę na ulicy

Bachata – szczegółowy podział tańca

Wyróżnia się również szczegółowy podział tańca, jakim jest Bachata. Wymienić można:

  • Bachatango – to nic innego, jak połączenie zmysłowości tańca Bachaty i tanga. Ruchy taneczne odbywają się w linii przód-tył, a nie tak jak w podstawowej Bachacie w bok. 
  • Bachata Romantica – to wersja Bachaty stworzona dla par. Pełna romantyzmu i zmysłowości przyciąga uwagę wszystkich dookoła. 
  • Bachata tricks & dips – to przede wszystkim taniec pełen zaskoczenia, tempa i intensywności. W trakcie ruchów dochodzi do oryginalnych, zaskakujących wręcz figur tanecznych. Zalicza się do nich między innymi podnoszenia, czy odchylenia partnerki. 
  • Bachata show style – to rodzaj tańca, który narodził się na potrzeby zawodów i turniejów tanecznych. W czasie pokazu tanecznego jest możliwość zatańczenia solo. Jest on niezwykle szybki i ekspresyjny.
  • Bachata Urbanstyle – to “młodzieżowa” wersja bachaty, ponieważ zawiera elementy tańca hip-hopu.

Bachata – dla kogo jest taniec? 

Bachata przeznaczona jest dla wszystkich, ze względu na różnorodność tempa i dostępne techniki. Każdy, kto chce nauczy się tańczyć – z pewnością wybierze coś dla siebie! To nie tylko taniec, a możliwość wyrażenia swoich uczuć, płynących z wewnątrz. 

To rodzaj tańca idealny jest dla par, narzeczonych, czy małżeństw. Dlaczego? Podczas zajęć wyraża się erotyzm i sensualność, a jak wiadomo, w towarzystwie najbliższej nam osoby przychodzi to o wiele, wiele łatwiej. Taniec polega między innymi na przyciąganiu ciała partnera i osiągnięciu maksymalnej bliskości, tak, aby stworzyć atmosferę i gorący klimat! Dlatego Bachata jest idealnym wyborem dla osób, których nie krępują odważne, wręcz kokieteryjne ruchy. 

Bachata – korzyści zdrowotne płynące z tańca 

Bachata, podobnie jak inne tańce wykazuje mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest wzmocnienie stawów i mięśni. Kolejny plusem aktywności fizycznej jest utrzymanie wyprostowanej pozycji ciała, co związane jest z poprawą wyglądu sylwetki i usunięciem bólu pleców, jak i kręgosłupa. 

W trakcie ruchów tanecznych dochodzi do intensywnej pracy bioder i nóg. Wówczas odbywa się spalenie zbędnych kalorii i utrata masy ciała. Kolejną zaletą zajęć tanecznych jest ich pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie człowieka. Człowiek po energicznym treningu czuje się o wiele lepiej i lżej we własnym ciele.  

Regularne treningi bachaty pozwolą na wysmuklenie sylwetki, zwiększenie sprawności fizycznej i gibkości ciała. Ćwiczenia należeć będą nie tylko do aktywności sportowej, ale uprawianie ich będzie jednocześnie świetną zabawą. W trakcie zajęć można nawiązać nowe znajomości. Jeśli na zajęcia taneczne uczestniczycie razem z partnerem – to idealna metoda na polepszenie i wzmocnienie z nim więzi.

Bachata – jaki strój do tańca wybrać? 

Przede wszystkim powinien być to strój wygodny i komfortowy dla osoby trenującej taniec. W czasie zajęć tanecznych ważna jest swoboda ruchu, dlatego na strój taneczny powinny składać się luźne spodnie lub legginsy i szersza bluzka. Buty powinny być na płaskiej podeszwie, lekkie i odpowiednie do aktywności fizycznej.