W rytm muzyki porusza się każdy, czy lepiej, czy gorzej – tak naprawdę taniec jest wszędzie wokół nas. Tańczą dzieci w szkole, młodzież na dyskotece, dorośli na imprezach okolicznościowych, czy osoby w podeszłym wieku w klubie seniora lub przed telewizorem. 

Taniec wywołuje w naszym organizmie mnóstwo pozytywnej ekscytacji, dlatego polecany jest osobom cierpiącym na depresję, nerwicę, czy przechodzącym jesienną chandrę. Dzięki skocznym ruchom muzyki dochodzi do pobudzenia przepływu krwi, a tym samym do zwiększenia energii. 

Taniec i choreoterapia – definicja pojęcia 

Taniec z definicji to układ rytmicznych ruchów ciała, które pojawiają się nagle, pod wpływem emocji lub świadomie. Ruchy w rytm muzyki wyrażają stan psychiczny i zazwyczaj mają wartość symboliczną i estetyczną. 

Czym właściwie jest choreoterapia? To nic innego, jak leczenie za pomocą tańca. Pomaga się zrelaksować i pozbyć się nadmiaru stresu, który jest tak często obecny we współczesnym świecie. Dziewczyna skacze w tańcu

Choreoterapia jest metodą leczniczą, jedną z dziedzin artterapii. Jej głównym zadaniem jest wspieranie procesów samopoznania, wpływ na świadomość ciała i przede wszystkim – integracja wewnętrzna. 

Choreoterapia, czyli terapia poprzez sztukę taneczną 

W czasach plemiennych taniec był formą zabawy i metodą na wyrażenie uczuć i emocji, ale nie tylko. Jak się okazuje, ruchy taneczne wykorzystywano w trakcie uzdrawiania. Szaman – pełniący rolę psychoterapeuty wykorzystywał taniec i muzykę jako jedną z technik leczenia. 

Stąd wzięła się choreoterapia, jak widać, znana od dawien dawna. W Polsce swoją popularność zyskała ok. 20 lat temu w psychiatrii, resocjalizacji, rehabilitacji i rewalidacji. 

Emocje, które nam towarzyszą, zarówno te pozytywne, jak i negatywne skupiają się wewnątrz ciała, napięciu mięśni, postawie ciała, mimice… A taniec w dużej części rozluźnia ciało i towarzyszące mu emocje. Przede wszystkim pozwala na spontaniczność i odczuwanie radości. Powoduje odprężenie, a tym samym pomaga wyzwolić pozytywną energię. 

Jednak żeby była skuteczna, terapeuta musi nawiązać pozytywne relacje ze swoimi pacjentami, dlatego przyjmuje się, aby grupa podczas leczenia nie zawierała więcej jak 12 osób. Wówczas specjalista będzie mógł skupić się na relacji z każdą z nich i obserwować efekty z ćwiczeń. 

Ważne jest także nastawienie samych pacjentów. Aby zauważyli efekty choreoterapii, muszą otworzyć się na siebie i własne ciało. Podczas zajęć terapeutycznych należy się zrelaksować i wyprzeć się negatywnych uczuć. Nie wolno być spiętym, bez akceptacji własnej osoby. To jest naprawdę ważne, aby zajęcia przyniosły korzystne rezultaty. 

W trakcie zajęć często wykorzystuje się muzykę symfoniczną, kontemplacyjną, czy relaksacyjną. Ruchy taneczne oczyszczają organizm ze stresu i wymagają do koncentracji, przy zastosowaniu określonych figur. Dodatkowo wpływają na podzielność uwagi i zwiększeniu przepływu krwi, co z kolei skutkuje przepływem pozytywnej energii. 

Taniec i jego wpływ na depresję 

Taniec to naturalne lekarstwo dla naszego mózgu. Według przeprowadzonych badań, taniec ingeruje w korę mózgową i struktury mózgowe. Okazało się bowiem, że zastosowanie tanecznej terapii korzystnie wpływa na obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć, komunikację i kontrolę ruchu. 

Podczas terapii ruch taneczny wykorzystywany jest, aby wzmocnić integrację ciała i umysłu, a jednocześnie zminimalizować działania niepożądane w przypadku zaburzeń psychicznych. Terapeuci zalecają, aby podczas leczenia za pośrednictwem tańca nawiązywać relacje z pacjentem na poziomie intuicyjnym, a nie za pośrednictwem werbalnym, tak jak w innych terapiach. 

Terapia tańcem stosuje różne metody leczenia, tj.: łączenie tańca z rozmową, z muzyką lub w zupełnej ciszy. W trakcie terapii specjaliści tańczą ze swoimi pacjentami, a niektórzy obserwują ich zachowanie i to, jak na taniec reaguje ich mózg. 

Zaobserwowano, że nowe, wręcz unikalne elementy ruchowe wywołują u pacjentów nowe uczucia i emocje. W efekcie nowe lub stare ruchy taneczne mogą przywołać określone emocje, a jednocześnie pomóc osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne w zrozumieniu siebie i otoczenia, w którym pacjent przebywa. 

Taniec i związane z nim hormony szczęścia… 

W trakcie ruchów tanecznych mózg człowieka dotlenia się i wytwarza endorfiny – hormony szczęścia, serotoninę – odpowiedzialną za uczucie zadowolenia oraz dopaminę – wykazującą działanie motywujące. Muzyka i ruchy taneczne rozluźniają organizm, a zarazem oddziałują na niego relaksująco i uspokajająco. 

Tak naprawdę wystarczy kilka minut tańca, aby poprawiło się samopoczucie i nastrój człowieka. We współczesnym świecie, pełnym przepychu, obowiązków i gonitwy – nie ma czasu na spokój i uporządkowanie myśli. Dlatego taniec jest tak ważny dla zdrowia. Ruchy taneczne pozwalają oderwać się od zgiełku otaczającego świata, uporządkować i uspokoić nasuwające się refleksje. 

Co więcej, taniec pomaga w pozbyciu się negatywnych myśli i złej energii, wprowadzając tym samym harmonię ciała i duszy. 

Najnowsze badania przeprowadzone w Luban i Hampshire Dance dowodzą, że u dzieci w wieku 11-14 lat, które brały udział w zajęciach tanecznych poprawił się stosunek do samego siebie. Ponadto, u dzieci tych zaobserwowano większą motywację i chęci do działania.

Jaka jest różnica pomiędzy terapią taneczną, a tańcem jako hobby? 

Zajęcia taneczne to tak naprawdę nauka tańca i naśladowanie konkretnych kroków, przedstawianych przez instruktora. Inaczej jest w przypadku terapii tańcem, czyli choreoterapii – pacjenci wówczas sami poruszają się w rytm muzyki, bez narzucania jakichkolwiek ruchów tanecznych. 

Terapeuci proszą ich o to, aby za pomocą ruchów tanecznych odzwierciedliły to, jak unoszą się na wodzie lub na wietrze. Zajęcia odbywają się w rytm dźwięków, muzyki, a nawet ciszy. Ważne, aby pacjenci znaleźli równowagę pomiędzy ciałem, a duszą i starali się pokazać ją podczas tańca.