Zumba to połączenie tańca latynoamerykańskiego i treningu aerobowego. A co więcej! To świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Jak podaje strona internetowa Zumba Fitness LLC, że w zajęciach zumby uczestniczy ok. 15 mln osób w 200.000 miejscach i w 180 krajach. Niesamowite, prawda? Ale czym właściwie jest zumba? Jakie daje korzyści zdrowotne zarówno dla ciała, jak i umysłu? O tym wszystkim dowiesz się w poniższym artykule! 

Zumba – czym właściwie jest? 

Zumba jest kompletnym programem treningowym i zawiera w sobie elementy fitnessu, takie jak cardio, gibkość, praca mięśni, czy utrzymanie równowagi. Wszystkie choreografie wymyślane są na podstawie tańców latynoskich. Dlatego podczas Zumby można zauważyć figury taneczne salsy, samby, tanga, czy flamenco. To przede wszystkim połączenie tańca i aerobiku. Oprócz tańców latynoskich w zumbie wykorzystywane są style hip-hopu, sztuk walki, mambo, czy soci. Niekiedy widoczny jest taniec brzucha i figury wykonywane podczas treningu siłowego. 

Sala taneczna

Zumba – poznaj jej historię… 

Zumba swoje początki miała w latach 90. Jej prekursorem jest kolumbijski tancerz, a zarazem choreograf – Albert “Beto” Pereza. Pomysł na stworzenie Zumby pojawił się, kiedy podczas zajęć aerobowych zapomniał kroków i zaczął improwizować do latynoskiej muzyki. I tak w 2001 roku Kolumbijczyk przeniósł się do Miami, gdzie wprowadził ideę Zumby. Kilka lat później, razem z Alberto Perlmana – synem uczennicy i Albert Aghion, którzy zostali prezesami Zumby, wyprodukowali taśmę demo i sprzedali amerykańskiej firmie Fitness Quest. Program treningowy sprzedawany był od 2002 roku, a od 2005 roku powstała Akademia Zumby, do której zaczęto zatrudniać instruktorów. 

Zumba i korzyści z niej płynące

Zumba jest coraz bardziej popularna wśród społeczeństwa. Nic dziwnego. Zajęcia treningowe niosą ze sobą mnóstwo prozdrowotnych korzyści. Ważne, aby uczęszczać na nie w miarę regularnie i przestrzegać kilku ważnych zasad. A wiadomo, że systematyczna aktywność fizyczna, w każdej możliwej formie pozytywnie wpływa na zdrowie, kondycję i samopoczucie człowieka. Co więcej, zumba pozwoli na pozbycie się zbędnych kilogramów, dlatego jest świetną opcją dla osób zmagających się z otyłością. Poniżej przedstawię kilka powodów, dla których warto uczęszczać na zajęcia Zumby. 

  • Usprawnia metabolizm i kondycję fizyczną

Zaczynając przygodę z Zumbą możemy liczyć się z tym, że nasz metabolizm i wytrzymałość fizyczna ulegną poprawie. W trakcie ćwiczeń nasz oddech staje się głębszy, a w efekcie organizm jest lepiej dotleniony. Co to oznacza? To, że z czasem nasze ćwiczenia będa mogły być bardziej intensywniejsze i dłuższe. Oprócz tego, regularne uprawianie zumby przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu, co ma kluczowy związek w procesie odchudzania. 

  • Wspomaga odchudzanie

Zumba jest świetną alternatywą dla osób borykających się z nadmiarem kilogramów. Podczas jednego treningu można spalić nawet od 400 do 700 kcal. Najbardziej wyczerpujące zajęcia to tzw. Zumbie Toning, czyli ćwiczenia przy pomocy ciężarków lub Strong by Zumba. W trakcie ćwiczeń dochodzi do podwyższenia tętna, a więc i do spalenia tkanki tłuszczowej. 

  • 2 w 1, czyli ćwiczenia i taniec jednocześnie

Zumba to przede wszystkim połączenie tańca i gimnastyki. Podczas treningu dochodzi do pracy mięśni całego ciała, również tych odpowiadających za właściwą postawę i podbudowę kręgosłupa. 

  • Niweluje stres

Kolejnym powodem, dla którego warto rozpocząć lekcje Zumby jest jej działanie odstresowujące. Każdy trening dodaje organizmowi endorfin, czyli hormonów szczęścia! Niektórzy uważają, że Zumba wpływa na umysł podobnie jak sesja u psychologa. Jest więc naturalnym środkiem antydepresyjnym. W trakcie zajęć dochodzi bowiem do pełnego skupienia się na choreografii. Problemy i stres odchodzi w niepamięć przez chwilę relaksu i rozluźnienia. Zumba kojąco wpływa na naszą psychikę, a co więcej – dostarcza też dobrego samopoczucia na poziomie fizycznym. 

  • Odpowiada za szybkie płynięcie czasu

Zajęcia Zumby nie są tak nudne, jak niektóre ćwiczenia na siłowni. Podczas tanecznego treningu dużo się dzieje. A wszystko to odbywa się w rytm wesołej i skocznej muzyki. Tutaj nie ma miejsca na powtórki nudnych ćwiczeń. Jest to bowiem pełna energii i pomysłowości aktywność fizyczna! Z pewnością nie będziesz się nudzić! 

  • Łagodzi dolegliwości sercowo-naczyniowe

Na zdrowie naszych naczyń krwionośnych ma wpływ aktywność fizyczna, zwana cardio. Bez znaczenia, czy ćwiczymy na siłowni, jeździmy na rowerze, na rolkach, biegamy czy tańczymy zumbę. Otóż ćwiczenia podnoszące tętno mają ogromne znaczenie na zdrowie naszego organizmu. Szybka praca serca i naczyń krwionośnych przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, glukozy i trójglicerydów we krwi. 

  • Wzmacnia mięśnie całego ciała i dostarcza energii

Lekcje Zumby wzmacniają i rzeźbią mięśnie całego ciała. Elementy aerobiku nie tylko poprawiają kondycję fizyczną, ale znacząco wpływają na wygląd mięśni. Otóż w trakcie zajęć pracuje całe ciało, poczynając od rąk, brzucha, bioder, a kończąc na nogach i pośladkach. Po tak intensywnym treningu z pewnością poczujesz się lepiej i zapewnisz organizmowi przypływ energii.

  • Efekty w krótkim czasie

Piękną i szczupłą sylwetkę możesz osiągnąć za pomocą regularnych ćwiczeń. Przyjęto, że na Zumbę powinno się uczęszczać 2-3 razy w tygodniu. Odrobina motywacji, poświęcenia, konsekwencji z pewnością doprowadzi każdego do celu, jakim jest zdrowa i nienaganna figura. 

  • Obniża poziom kwasu mlekowego

Zumba odpowiada za redukcję poziomu kwasu mięśniowego w mięśniach! Co to oznacza? W trakcie ćwiczeń nie ma niekomfortowego uczucia pieczenia w mięśniach. 

  • Pomaga zawrzeć nowe znajomości

Lekcje Zumby odbywają się grupowo, dlatego zajęcia Zumby są świetnym miejscem na zawarcie nowych znajomości. Osoby uczestniczące na treningu są z reguły otwarci i przyjaźni, dlatego czas podczas aktywnego tańca biegnie w mgnieniu oka.