Taniec to płynność, zmiana, nowe, świeże elementy, pasja i dynamika – nic dziwnego, że wielu tancerzy porównuje rozwój choreografii do upływającego czasu czy zmieniających się pór roku. To właśnie w tańcu potrafimy odżywać niczym rośliny na wiosnę, przeżywać czas rozkwitu jak zboża latem, wyciszać się wewnętrznie – upodabniając się tym samym do spadających z drzew jesiennych liści czy zastygać w zimowym, surowym ruchu. I choć opinie na temat najlepszej pory roku są podzielona – ponieważ część z nas nie wyobraża sobie życia bez słońca, a część wypatruje tęskniącym wzrokiem pierwszych opadów śniegu – ulubiona pora roku może wiele powiedzieć o naszej osobowości i charakterze. A skoro odkrywamy karty swojego wewnętrznego “ja” – inni mogą poznać również nasze preferencje taneczne. Zwiewna i lekka niczym rosa na porannej trawie wiosna, pełne gorącego słońca oraz radosnej energii lato, melancholijna jesień, a może spokojna i stonowana w swojej elegancji zima? Odkryj swoją ukochaną porę roku i – na jej podstawie – sprawdź w jakim tańcu odnajdujesz się najlepiej!

Taniec współczesny – co to oznacza?

Wiosną wszystko budzi się do życia – aż miło popatrzeć! Podobne odczucia związane z tańcem od lat drzemią w Tobie – to właśnie ruch na parkiecie w rytm ulubionej muzyki pozwala Ci na nowo odkrywać siebie, swoje emocje, wizje i możliwości. Podobną funkcję taniec pełnił w sercu i umyśle Isadory Duncan – wybitnej prekursorki tańca nowoczesnego, która po raz pierwszy przedstawiała taniec jako formę wyrażania siebie. Wiosna ma różne oblicza – podobnie jak Ty sam / a. Czasem uśmiech, czasem znużenie – niezależnie od dnia to właśnie taniec pozwala Ci na pobudzenie się do działania. Na parkiecie cenisz w sobie umiejętność swego rodzaju komunikowania się z innymi poprzez ruch w rytm muzyki – nic dziwnego, że za swój ulubiony styl taneczny uznajesz taniec współczesny, wykonywany najczęściej do muzyki fortepianowej czy tej płynącej z instrumentów smyczkowych. Być może jako dziecko występowałeś / aś w szkolnych przedstawieniach i to właśnie tam odkryłeś / aś prawdziwą przyjemność wynikającą z połączenia tańca, muzyki, teatru. Bez wątpienia uwielbiasz sztukę – w każdym jej wydaniu! W tańcu jesteś swobodny / a i elegancki / a zarazem, co sprawia, że ludzie chętnie na Ciebie patrzą. Twoja osobowość – zarówno na co dzień, jak i taneczna – nie bez powodu nazywana bywa “wiosenną”. Jesteś dobrym duchem, który w razie potrzeby poratuje bliskich ciepłym słowem i gestem – otaczając ich wspaniałą opieką oraz udzielając porad od serca.

tancerka podczas tańca współczesnego

Karaibska salsa – energia na parkiecie

Nie ma nic lepszego niż gorące wakacje, piaszczyste plaże, szum morza lub oceanu i zapach wolności w powietrzu? Jeśli miesiące takie jak czerwiec, lipiec i sierpień stanowią Twoją ulubioną część każdego roku – karaibska, energetyzująca salsa może być Twoim ulubionym tańcem! Poprzez szaleństwo na parkiecie wyrażasz swoją barwną, ciekawą osobowość – jesteś towarzyski / a, radosny / a i głodny / a przygód, co sprawia, że inni ludzie z chęcią nawiązują z Tobą relacje. W tańcu cenisz sobie możliwość rozładowania energii oraz wspaniałej zabawy, która pozostawia jedyne w swoim rodzaju wspomnienia! Odkrywające ciało stroje, które zakładasz do salsy doskonale odpowiadają Twojej wrodzonej pewności siebie i gracji – wiesz, ze wzbudzasz zainteresowanie płci przeciwnej i… sprawia Ci to ogromną przyjemność! Podobnie jak lato bywa słoneczne lub burzowe – tak samo działa Twoja osobowość. Zdarza się, że pozytywna energia dosłownie kipi z Twojego wnętrza – jednak czasem, kiedy masz gorszy dzień, potrzebujesz kogoś kto ukoi emocje. Na szczęście w Twoim otoczeniu znajduje się całe mnóstwo osób, które nie pozwolą Ci na chwile słabości i nudy! Twój taniec to prawdziwy ogień – a Ty podpalasz parkiet za każdym razem, kiedy tylko pojawiasz się na imprezie!

Paso doble – walka na parkiecie

Jesień to moment, kiedy coś się kończy i… coś się zaczyna! Twoja osobowość to nieustająca walka – przypominająca nieco relację torreadora z bykiem, która stanowi podstawę tego dynamicznego, wyrazistego i charyzmatycznego tańca. Masz silną osobowość – taką, obok której nie można przejść obojętnie. Szybko uczysz się nowych rzeczy – również kroków tanecznych – wysoko też ustawiasz sobie poprzeczkę. Doskonale wiesz czego chcesz, a w związku nierzadko dominujesz. Na parkiecie wymagasz tak samo dużo od siebie, jak i od innych – w paso doble masz możliwość wyrażenia swojej skupionej, stanowczej, przypominającej nieco jesienny dzień natury. Wiesz, że ciężką pracą osiągniesz najwyższe cele – dlatego nie obce są Ci wielogodzinne, intensywne treningi taneczne oraz różnego typu przygotowania do konkursów i turniejów. Do tańca podchodzisz bardzo technicznie, z naciskiem na szczegóły oraz detale – i na co dzień jesteś dokładnie taki / a sam / a! Nie zadowalasz się półśrodkami, trudno też jest Ci pójść na kompromisy – a to sprawia, że ludzie, którzy są wokół Ciebie, to Twoi prawdziwi przyjaciele, na których zawsze możesz polegać!

Walc angielski – klasa i gracja

Zima – choć dla większości z nas oznacza okres świąteczny i sylwestrowy – to również spokojne, pełne relaksu wieczory i noce spędzone przy kominku z książką, gorącym kubkiem kakao i zwierzakami na kolanach. To czas wyciszenia, regeneracji, zamknięcia jednego etapu i wejścia w drugi. Chociaż na co dzień wiedziesz raczej spokojne, uporządkowane życie – na parkiecie potrafisz zaczarować jak mało kto! Twój ulubiony taniec – walc angielski – to połączenie perfekcyjnego ruchu z elegancją płynącą z Twojej osobowości. Bo właśnie taki / a jesteś na co dzień! Najbliżsi postrzegają Cię jako profesjonalistę / kę – doskonale przygotowaną na każdą, nawet najdrobniejszą okazję. Uwielbiasz ład i porządek, wysokiej jakości rzeczy (również dobra luksusowe) i właśnie taki – pełen luksusu oraz doskonałej organizacji – powinien być Twój taniec. Co ciekawe – choć może wyglądać niczym przygotowana w stu procentach choreografia, Ty tańczysz go naturalnie, nie zapominając przy tym o czerpaniu frajdy z każdego kroku! Twoja zimowa osobowość bardziej przypomina łagodny, grudniowy dzień niż szarugę – to właśnie pogodą ducha i naturalnym optymizmem przyciągasz do siebie ludzi (w życiu i na parkiecie!).

Wiosna, lato, jesień, a może zima? Która z wymienionych wyżej pór roku jest Twoją ulubioną? Wybierz jeden z czterech okresów w roku i sprawdź co dana aura mówi o Twoim tanecznym charakterze!