Balet to taniec klasyczny, który cieszy się ogromnym uznaniem od dawien dawna. Ówcześnie coraz częściej wybierany jest jako forma aktywności fizycznej, rozrywki i rozwoju intelektualnego dla małych dzieci. Nic dziwnego. Balet niesie ze sobą mnóstwo cennych dla zdrowia korzyści, nie tylko dotykających sferę fizyczna, ale też psychiczną. Czym jest balet? Skąd pochodzi? Jak przebiega nauka baletu? Jakie są zalety tańca? Jaki strój jest wymagany do ćwiczeń? O wszystkim dowiesz się w poniższym artykule. 

Balet – czym jest? 

Balet to przede wszystkim sztuka w formie tańca, wymagająca poświęceń i systematycznej pracy. Ten rodzaj tańca wywodzi się z Italii. Z czasem popularność zyskał we Francji, Anglii i Rosji.

To nic innego, jak połączenie siły mięśni, elastyczności, a zarazem delikatności. Ten taniec to spektakularne widowisko, opowiadające niezwykłą historię w rytm muzyki, scenografii i choreografii. 

Balet to taniec klasyczny, który jest nauczany na całym świecie. Jego niezwykłość i elegancja przykuwa uwagę, ale nie tylko. To sztuka pełna gracji, lekkości i kunsztu.

Balet i jego historia…

Swoje początki miał we Włoszech, kiedy za jego pomocą dochodziło do przedstawienia szermierki (sztuk walki). Następnie rozwijał się we Francji na dworze Ludwika XIV. Po 1830 roku jego popularność przeniosła się do Danii, Italii i Rosji. 

Podczas pierwszej wojny światowej ponownie sięgnięto do tego rodzaju sztuki w Europie Zachodniej za sprawą Siergieja Diaghileva. 

W kolejnych latach doszło do jego spopularyzowania w Stanach Zjednoczonych. Wówczas za pośrednictwem George Balanchine powstał balet neoklasyczny. W Niemczech natomiast – balet współczesny i poststrukturalny, którego prekursorem był William Forsythe. 

Obecnie balet należy do jednym z najbardziej popularnych, a zarazem intrygujących rodzajów tańca i sztuki. Wyróżniamy zatem nie tylko balet klasyczny, ale też neoklasyczny, współczesny i poststrukturalny. 

Balet – jak wyglądają zajęcia? 

Lekcje baletu indywidualnie dostosowywane są do każdego dziecka. W trakcie zajęć maluchy uczą się profesjonalnej postawy, kształtując przy tym sylwetkę. 

Opanowanie przez dziecko nienagannej prezencji pozwolą na przejście do drugiego etapu nauki klasycznego tańca, czyli do ćwiczeń baletowych. Wówczas dzieciaki uczą się wykonywania szpagatu, mostków, gwiazdy, a z czasem dochodzą zajęcia przy drążku, nauka piruetów i skoków. W ten sposób dochodzi do rozciągania wszystkich mięśni ciała, z naciskiem na mięśnie nóg. 

O czym jeszcze warto wiedzieć? Treningi prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają podejście do dzieci i potrafią nawiązać z nimi pozytywną relację. Dzięki temu, podczas zajęć dzieci będą rozluźnione i będa wykazywać chęci do współpracy. 

Nauka baletu – zalety dla dziecka

Balet, tak jak każdy inny taniec przynosi mnóstwo pozytywnych dla zdrowia właściwości. Co daje dzieciom? Przede wszystkim:

  • wzmacnia koordynację ruchową,
  • uczy prawidłowej postawy ciała,
  • zapobiega garbieniu się dziecka,
  • koryguje wady postawy,
  • kształtuje sposób poruszania się dziecka,
  • wspomaga terapię płaskostopia,
  • uczy równowagi, samodyscypliny i koncentracji.

Już po kilku lekcjach baletu rodzice zauważają, że ich dzieci utrzymują właściwą postawę ciała, zaczynają się lekko poruszać i przestają się garbić. Ponadto, taniec klasyczny znacząco wpływa na aktywność fizyczną – maluchy są bardziej sprawni. Dzięki temu łatwiej im utrzymać stałą wagę ciała, bez nadwagi i zbędnych kilogramów.  

Zauważono też, że balet wspomaga terapię płaskostopia i przyczynia się do wzmocnienia śródstopia. Szczególnie zalecany jest dzieciom z wadami postawy. 

Stopy małych dzieci

To nie wszystko. Balet pozytywnie wpływa na nastrój, samopoczucie dziecka i jego zmysł sensoryczny. W trakcie zajęć dzieci muszą zapamiętać kroki i ich kolejność. Dzięki temu ćwiczą pamięć oraz samokontrolę. 

Co więcej? Dzieci uczestniczące w zajęciach integrują się, uczą się i spędzają ze sobą czas, co wpływa na późniejsze kontakty międzyludzkie. Maluchy stają się bardziej śmiałe i otwarte na nowe znajomości. Potrafią bawić się w grupie, naśladują rówieśników i mile spędzają czas. 

Co jest jednak najważniejsze? Chęć dzieci do uczestniczenia w zajęciach baletu. Pamiętaj, że jeśli dziecko nie jest chętne, aby brać udział w treningach baletu – nie zmuszaj go. To musi być jego decyzja. A jakby nie patrzeć, w tym wszystkim najważniejsze są chęci i samozaparcie. 

W jakim wieku zapisać dziecko na balet? 

Zaleca się, aby naukę baletu zacząć od najmłodszych lat, jednak nie wcześniej niż przed 3. rokiem życia. Jest to nie tylko wspaniała atrakcja, ale też forma rozrywki i świetnej zabawy. Dzięki regularnym zajęciom dziecko nabywa nie tylko sprawności fizycznej. Maluchy stają się śmielsze, a kontakty międzyludzkie przychodzą o wiele łatwiej. Balet uczy poczucia rytmiki, życia w partnerstwie i przebywania w grupie. Dlatego, jeśli myślisz o balecie dla swojego dziecka – nie zastanawiaj się dłużej. W ten sposób nie tylko zadbasz o sferę fizyczną, ale też psychiczną malca. 

Balet – jaki strój do zajęć wybrać? 

Zastanawiacie się, jaki kostium do zajęć baletu wybrać? Na początku wystarczy zwykła koszulka, białe rajstopki lub legginsy i baletki. Strój musi być przede wszystkim wygodny i nie krępować ruchów dziecka. 

Podsumowując, jeśli dziecko lubi aktywnie spędzać czas, a przy tym się świetnie bawić wśród rówieśników i profesjonalnych opiekunów – nie zwlekaj! Balet to nie tylko świetna forma rozrywki, ale też połączenie sportu i sztuki. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpłyną na zdrowie malca i jego psychikę. Z czasem balet może przerodzić się w prawdziwą pasję i miłość do tej formy tańca.