Taniec od lat wzbudza skrajne emocje – jedno go kochają, inni… nienawidzą. Część z nas z pewnością nie może doczekać się najbliższej imprezy tanecznej, na której będzie miała szansę zaprezentować swoje umiejętności – podczas gdy inni zastanawiają się jak mogą uniknąć niezręcznych sytuacji na parkiecie. Nie da się ukryć – choć każdy tańczyć może, nie wszyscy robią to dobrze. Czy jednak taniec musi oznaczać wyłącznie dyscyplinę sportową, spektakularne widowisko, niesamowitą relację jaka łączy tancerza z prowadzoną przez niego tancerką? Niekoniecznie! Jak się okazuje – taniec nie jedno ma imię. Jedną z wielu jego zalet jest fakt, że – choć nie każdy z nas potrafi tańczyć – każdy może korzystać z prozdrowotnych właściwości szaleństw na parkiecie. W przypadku tańca amatorskiego – profesjonalny parkiet z powodzeniem zastąpi nam… domowa podłoga. To właśnie na niej możemy stawiać pierwsze kroki – które z czasem staną się nie tylko zdrowym i wartościowym nawykiem, ale również (być może) przyczynią się do zwiększenia naszej pewności siebie podczas wesela, balu, pobytu na dyskotece. Niezależnie od tego ile masz lat, jaką formą fizyczną dysponujesz i jakie masz podejście do tańca – możesz, a nawet powinieneś “wycisnąć” z niego wszystko to, co najlepsze! Dlaczego warto regularnie poruszać się w tańcu? Przede wszystkim dlatego, aby zapewnić sobie dobre zdrowie! Jak? Podpowiadamy!

Taniec – ruch to zdrowie!

Nie da się ukryć – taniec, podobnie jak każda inna forma ruchu, sprzyja nie tylko wspaniałej formie i świetnemu samopoczuciu, ale również naszemu zdrowiu. Zalecany jest zarówno osobom, chcącym w przyjemny sposób zrzucić zbędne kilogramy – poprawiając tym samym kondycję ogólną organizmu – ale również skutecznie się odstresować. Nic nie działa tak kojąco jak muzyka – to właśnie z jej pomocą, wybierając odpowiednie utwory, możemy dodać sobie energii, zmotywować się do działania albo rozluźnić i odprężyć. Taniec nie tylko wspaniale poprawia krążenie, ale i działa niczym filiżanka ulubionej kawy – po pląsach na parkiecie (niezależnie od tego czy to parkiet w Twoim domu czy sali tanecznej) poczujesz się w pełni sił, aby sprostać wyzwaniom dnia codziennego. Dodatkowo – taniec wzmacnia mięśnie (nie tylko nóg!) i pomaga w nawiązaniu zdrowej relacji z własnym ciałem. Trening, podczas którego spalasz kalorie, jednocześnie dobrze się bawiąc? Tak – to możliwe!

Dla kogo taniec towarzyski?

Nie wszyscy czujemy się dobrze w tańcu solo – część z nas potrzebuje zaufanego partnera, z którym zacznie lub będzie kontynuować tajniki rozmaitych stylów tanecznych. Jak się okazuje – doskonałym partnerem tanecznym może okazać się bliska osoba. Co więcej – nie musi być to Twój życiowy parter! Równie dobrze sprawdzi członek rodziny – na przykład brat, chcący popracować nad koordynacją ruchów czy ciocia, która chciałaby spróbować nowego hobby. Wspólne spędzanie czasu na parkiecie może nie tylko poprawić Wasze zdrowie i humor, ale również… zbliżyć Was do siebie! To właśnie taniec pomaga nie tylko w nawiązywaniu nowych relacji, ale również w udoskonalaniu tych już istniejących. Jak możesz przypuszczać – taniec towarzyski to doskonała alternatywa dla terapii par, pozwalająca na “wybuch iskierki” nawet po wielu latach partnerskiego związku czy małżeństwa. Nawet jeśli oboje nie potraficie dobrze tańczyć – nie wolno zapomnieć Wam o tym, że możecie się (mimo tego) bawić tak, jak nigdy dotąd!

Podstawowe style tańca

W tańcu każdy znajdzie coś dla siebie – wszystko dzięki szerokiemu wachlarzowi stylów tanecznych. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć jive, tango, sambę, quickstepa, rumbę, twista, jazz, klasyczny walc angielski i wiedeński, breakdance, dancahall, hip-hop. Niezależnie od wyboru stylu – warto przetestować je wszystkie, obserwując, które elementy danego stylu odpowiadają nam najbardziej. Taniec jest na tyle otwartą i kreatywną dziedziną, że każdy z nas może z powodzeniem łączyć różne, z pozoru zupełnie niepasujące do siebie kroki określonego stylu tańca – mając tym samym możliwość stworzenia czegoś absolutnie indywidualnego, “swojego”, według własnej inwencji. Tworząc kroki według własnego pomysłu – wspieramy nie tylko swoją koncentrację, ale i pamięć!

taniec zdrowie sport solo towarzyski korzyści

Jak prawidłowo tańczyć?

Aby taniec wspierał nas zdrowotnie – kluczowe jest jego prawidłowe wykonywanie. Co to oznacza w praktyce? O tyle, o ile możemy pozwolić sobie na dużą swobodę w samych ruchach – o tyle powinny być one wykonywane w sposób możliwie bezpieczny i przemyślany. Rozpoczynając swoją przygodę z tańcem – zadbajmy o odpowiedni strój i obuwie. To właśnie ono stanowi swego rodzaju klucz do sukcesu – niwelując ryzyko “nabawienia się” kontuzji czy urazu. Innym, istotnym czynnikiem jest przystosowanie miejsca, w którym zamierzamy tańczyć – jeśli korzystamy z profesjonalnej salki tanecznej, nie musimy martwić się o przestrzeń oraz warunku. Inaczej sprawa ma się wtedy, kiedy tańczymy w domowym zaciszu – nie róbmy tego w miejscach ciasnych, w których nie możemy pozwolić sobie na pełną swobodę ruchów. Unikajmy też śliskich posadzek – pamiętajmy, że bezpieczeństwo to podstawa i aby tańczyć dla zdrowia, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać właśnie o nie.

Trening taneczny – zacznij już dziś!

Jak zacząć trening taneczny już dziś? Przede wszystkim – nastawiając się pozytywnie do tańca! Traktując go jako przyjemność i bardzo miły element dnia – łatwiej będzie nam się zmotywować do ruchu w rytm muzyki. Niezależnie od tego czy będziemy tańczyć solo czy z drugą osobą – wybierzmy tę muzykę, do której rzeczywiście mamy ochotę się poruszać. Taniec na siłę nie przyniesie niczego dobrego – wręcz przeciwnie! Zmuszanie się do jakiejkolwiek aktywności fizycznej może przyczynić się do całkowitej rezygnacji z niej. Na popularnych platformach internetowych mamy możliwość wyboru takich treningów tanecznych, które będą odpowiadać naszym możliwościom. Nie zaczynajmy od razu z poziomu eksperta! Dajmy sobie czas na próby i delikatne początki, aby już niebawem poznawać bardziej skomplikowane kroki.

Taniec jako lek na wszystko? Jak się okazuje – jak najbardziej! Aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie – wystarczy już 30 minut codziennego tańca w rytm ulubionej muzyki. Na parkiecie nie tylko skutecznie wzmocnisz organizm i poprawisz swoją sylwetkę, ale również zapewnisz sobie wystrzał endorfin na długi czas.

Życzymy powodzenia!