Czy zastanawiałeś / aś się kiedyś co dawno lub chwilę temu spowodowało, że tak bardzo zaczarował Cię taniec? W tańcu możemy znaleźć wiele aspektów odpowiadających naszym potrzebom i oczekiwaniom – a każdy z nas, ze względu na swoją indywidualność, zapewne docenia taniec za inne zalety. Jeśli do tej pory nie myślałeś / aś głębiej o tym za co tak naprawdę pokochałeś / aś taniec – być może jest to dobry moment na wykonanie tego quizu. Co więcej, niezależnie od tego czy aktualnie wiele spraw pomyślnie układa Ci się na ścieżce rozwoju pasji czy też przeżywasz swego rodzaju kryzys – tego typu quiz pomoże Ci na nowo odnaleźć to, co tak łatwo jest zatracić w codziennej bieganinie. Życie od treningu do treningu, przygotowanie suplementacji, pakowanie torby na zajęcia i wiele innych pozornie prozaicznych kwestii może sprawić, że zapomnisz na dobre o tym, co jeszcze jakiś czas temu działało na Ciebie przyciągająco, inspirująco i stymulująco. Quiz możesz wykonać sam lub ze znajomymi – a porównywanie odpowiedzi z dużą dozą prawdopodobieństwa zachęci Was do interesującej dyskusji na temat początku pasji, jej rozwoju, tego jak się zmieniała i jak Wy się przy niej zmienialiście. Z tańcem jak z każdym innym sportem – jeśli wejdziemy w rutynę (jednak nie tę związaną z treningami, ale tę, której wielu z nas pragnie uniknąć), przestanie sprawiać nam przyjemność, a co za tym idzie… bardzo możliwe, że stracimy motywację. Przypomnij sobie za co pokochałeś / aś taniec i… pomyśl o tym chwilę dłużej! Naprawdę  warto.

Co Ci daje taniec?

Jeśli taniec od zawsze ładuje Cię pozytywną energią, a po treningu czujesz, że Twoje “akumulatorki” pękają ze szczęścia – to, co najbardziej pokochałeś / aś w tańcu to prawdopodobnie poczucie wolności, robienia czegoś dla siebie, wyzwolenia swoich emocji. Być może dopóki nie poznałeś /aś tańca – nie do końca wiedziałeś / aś jak można komunikować o swoich potrzebach, odczuciach, wizjach… i dopiero po tym, jak stanąłeś / aś na parkiecie poczułeś / aś, że żyjesz! Endorfiny, które uwalniają się podczas każdego ruchu – a więc również wtedy, gdy trenujesz na sali tanecznej czy też tańczysz w domu – sprawiają, że po tanecznych przygodach masz ochotę góry przenosić. Motywacja wzrasta Ci do maksimum – nawet po bardzo intensywnym wysiłku jesteś w stanie posprzątać dom, ugotować obiad, napisać dokument do pracy czy wykupić wakacje. Nic dziwnego, że taniec działa na Ciebie tak stymulująco – doskonale się w nim odnajdujesz i, co najważniejsze, nie uważasz, że musisz być mistrzem czy mistrzynią, aby czuć radość, lekkość, szczęście płynące z ruchów tanecznych. Masz dystans do swoich ewentualnych błędów w krokach – taniec to dla Ciebie najlepsza ze wszystkich zabaw, a obuwie taneczne niemalże nie schodzi z Twoich stóp!

tancerki tańczą taniec nowoczesny

Taniec – najlepsza forma wysiłku?

Możliwe jednak, że to nie poczucie komunikowania się ze światem przyciągnęło Cię do tańca lata lub dni temu – a chęć znalezienia takiej formy wysiłku, która połączy solidny wycisk, spalanie tłuszczu i budowanie masy mięśniowej z możliwością doskonałej zabawy! Inaczej wykonuje się trening w zaciszu domowym, inaczej też na sali tanecznej pełnej innych uczestników zajęć – ekstrawertycy doskonale o tym wiedzą! Jeśli zajęcia w kilka czy kilkanaście osób motywują Cię znacznie bardziej, uwielbiasz uczucie po wysiłku, kiedy ledwo jesteś w stanie doczołgać się do kabiny prysznicowej, a Twoje łydki, pośladki i brzuch dosłownie palą – to oznacza, że właśnie możliwość maksymalnego zmęczenia się i “wyżycia” na treningu sprawiła, że tak bardzo pokochałeś / aś taniec. Co ważne w przypadku osób takich jak Ty to umiejętność zachowania pewnych granic – tak, aby nie popadać w skrajności. Jeśli w pewnym momencie poczujesz, że być może wziąłeś / aś na siebie za dużo, a Twoje cele treningowe przerastają wszystko co możliwe – wyluzuj. Świat nie zawali się, gdy nie zrobisz jednego, dwóch czy trzech treningów – a optymalna regeneracja to aspekt tańca, o którym nikomu z nas nie wolno zapomnieć!

Twoja grupa taneczna

Być może w tańcu nie zafascynowało Cię ani jedno ani drugie – treningi wolisz robić na siłowni lub w zaciszu domowym, z kolei nigdy też nie czułeś / aś prawdziwego wyzwolenia, uwolnienia emocji i zastrzyku szczęścia (polecamy – jeszcze go poczujesz, tylko daj sobie szansę!). Co więc sprawia, że regularnie chodzisz na treningi taneczne? Ludzie, którzy są na nich z Tobą! Nawet jeśli wcześniej się nie znaliście – zbudowaliście fantastyczną więź, a po treningu zwykle idziecie na kawę do kawiarni lub któregoś / którejś z was. To cudowna wiadomość – bo właśnie tak powinien działać taniec! Połączenie ludzi sprawia, że cała choreografia wychodzi znacznie lepiej – wie coś o tym choreograf, który rozmawiając z poszczególnymi tancerzami ma za zadanie nie tylko odpowiednio zmotywować zespół, ale również “zbadać” czy nie panuje w nim żaden konflikt. Nie jest tajemnicą, że tancerze, którzy nie czują wspólnych “pozytywnych wibracji” tańczą inaczej niż ci, którzy codziennie się do siebie uśmiechają, uwielbiają swoje towarzystwo i cieszą się, że mogą dzielić pasję jaką jest taniec. Ludzie sprawiają, że masz z tańcem same dobre wspomnienia – i nie możesz doczekać się pierwszego (lub kolejnego) tanecznego wyjazdu ze swoją ekipą!

Muzyka to Twoja pasja

I ostatnia z opcji w dzisiejszym quizie – miłość do muzyki. Być może to wcale nie taniec pokochałeś / aś jako pierwszy – a wszystko zaczęło się od dźwięków, które zaczarowały Cię na dobre. Później zapewne poszukiwałeś / aś swojej pasji, która łączyłaby muzykę z innymi dziedzinami – i tak przyszedłeś / przyszłaś na swoje pierwsze zajęcia taneczne. Zostałeś / aś na dłużej – a dziś możesz cieszyć się nie tylko wspaniałym poczuciem rytmu, gibkością i umiejętnością dopasowywania ruchów pod dany rodzaj muzyki, ale również nietuzinkową techniką taneczną i świadomością swojego ciała na parkiecie i nie tylko! Taniec – choć wydawać by się mogło, że przyszedł po muzyce – dziś jest dla Ciebie tak samo ważny jak ona, bo to właśnie dzięki niemu odkryłeś / aś w sobie zamiłowanie do niej jeszcze bardziej! Po treningu tanecznym muzyka wypełnia Twój samochód, a potem dom czy mieszkanie – w jej towarzystwie czujesz się najlepiej na świecie!

A Ty, za co kochasz taniec najbardziej?