Szkoły tańca – szczególnie te w większych miastach, gdzie może być ich nawet kilkanaście – lubią „prześcigać” się w propozycjach kierowanych do Klientów. Nieco inaczej wygląda sytuacjach w mniejszych miejscowościach – gdzie zazwyczaj działają co najwyżej trzy miejsca tego typu. Niezależnie od tego czy poszukujesz miejsca do nauki tańca w dużym mieście czy małej miejscowości, a może sam / a zastanawiasz się jak zbudować ofertę szkoły tańca w sposób przemyślany i atrakcyjny dla potencjalnych Klientów – istnieją pewne zasady, na podstawie której możesz zorientować się czy dana oferta rzeczywiście jest zachęcająca czy nie. Czym właściwie jest oferta szkoły tańca? To wszystko to z czego możesz skorzystać w tym miejscu – a więc szereg usług, które proponuje Ci dana szkoła. Nie da się ukryć, że to właśnie wybór szkoły tańca należy do jednej z najważniejszych decyzji jaką młody tancerz czy tancerka, rozpoczynająca przygodę z tańcem podejmie w swoim życiu – dlatego tak ważne jest, aby wybór odpowiedniego miejsca do nauki tańca opierać zawsze na konkretach!

Oferta szkoły tańca – jakie grupy obejmuje?

Pierwszym, podstawowym podziałem w każdej prawidłowo skonstruowanej ofercie szkoły tańca jest ten na grupy. W szkołach tańca zwykle możemy spotkać się z nauką indywidualną (kiedy instruktor poświęca nam sto procent swojego czasu i zaangażowania), grupową (zależną od poziomu zaawansowania w danym rodzaju tańca) oraz ofertę dedykowaną danej grupie (na przykład nauką pierwszego tańca dla nowożeńców, nauką tańca dla seniorów – i wiele innych). Zwykle ilość, a więc różnorodność pod kątem podziału na grupy taneczne zależna jest od zainteresowania potencjalnych Klientów – dla przykładu, może zdarzyć się tak, że nauka określonego gatunku tanecznego nie rozpocznie się wcale (ze względu na brak chętnych) albo że powstaną dwie, a nawet trzy mniejsze grupy tego samego stylu (ze względu na duże zainteresowanie). Jeśli tylko możemy pozwolić sobie finansowo na naukę indywidualną – nie bójmy się z niej skorzystać. Praca indywidualna jest niezwykle ważna i często pozwala na szybsze przyswajanie wiadomości – ze względu na instruktora, który tłumaczy dane zagadnienie tylko nam, dzięki czemu może spersonalizować styl uczenia, dopasowując go do naszego stopnia wiedzy.

kobiety uczą się tańca na zajęciach

Rodzaje tańca w ofercie szkoły

Im więcej możliwości w jednym miejscu – tym lepiej? I tak, i nie. Jeśli interesuje nas zaledwie jeden, określony styl tańca (na przykład polka) – nie musimy interesować się żadnym innym (chyba, że zajęcia taneczne spodobają się nam tak bardzo, że rzeczywiście będziemy chcieli spróbować czegoś nowego, nie opuszczając wybranej przez nas szkoły tańca!). Jeśli jednak przychodzimy do szkoły z „otwartą głową”, bez postanowienia nauczenia się danego rodzaju tańca, a raczej spróbowania wielu z nich – jak najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę na zakres oferty. Na szczęście w coraz to większej ilości miejsc znajdziemy bardzo szeroki wachlarz gatunków tanecznych. Podstawowe lekcje, które z powodzeniem odbywają się dziś w wielu szkołach tanecznych obejmują zarówno tańce standardowe (tango, walc angielski i angielski, quickstep), jak i latynoamerykańskie (samba, cha cha, paso doble, rumba, jive). W najlepszych miejscach oferta ta poszerzona jest o inne rodzaje tańca, które nie zaliczają się ani do tych standardowych, ani do latynoamerykańskich.

Rozszerzona oferta szkoły tańca

Dobrze, gdy oferta szkoły tańca oferuje nieco więcej niż naukę tańców latynoamerykańskich i standardowych – mowa oczywiście o tańcach takich jak wyżej wspomniana polka, bachata, merengue, rock and roll czy 2 na 1. Oferta szkoły tańca to jednak nie tylko spis określonych zajęć, ale wiele więcej – to jacy trenerzy i instruktorzy prowadzą naukę (im więcej szkoleń przez nich odbytych, posiadanych certyfikatów i lat doświadczeń – tym lepiej dla kursantów!), gdzie odbywa się edukacja taneczna (a więc gdzie znajduje się szkoła, jakim wyposażeniem dysponuje, czy jest funkcjonalna i nowoczesna), czy obok szkoły znajduje się parking, czy na miejscu odbywają się także zajęcia integracyjne dla pobierających naukę, czy mamy do czynienia z profesjonalnym nagłośnieniem, czy możemy korzystać z szatni… Oczywiście, same w sobie zajęcia są najważniejsze przy wyborze tak ważnej kwestii jak szkoła tańca – jednak czy mielibyśmy motywację do nauki, jeśli nasza szkoła posiada w spisie zajęć najciekawsze propozycje, jednak znajduje się w tak niedogodnej lokalizacji, że sam dojazd do niej zajmuje nam ponad godzinę?

Oferta taneczna dla nowożeńców

Dlaczego tak wiele szkół rzeczywiście uwzględnia naukę tańca dla nowożeńców w swojej ofercie? Ponieważ to właśnie poprzez pierwszy taniec rozpoczyna się przygoda z tańcem wielu z nas. Inną propozycją, z jaką chętnie wychodzą rozmaite szkoły tańca, są tańce użytkowe – pozwalające kursantowi czy kursantce na zbudowanie pewności siebie w tańcu, uzyskanie swobody na parkiecie, umiejętność tańca zarówno stylu, który występuje w klubach, jak i na zabawach tanecznych. Przeglądając oferty szkół tańca pamiętajmy, że nawet najlepsza z nich nie zagwarantuje nam oczekiwanego efektu – jeśli wcześniej nie przyłożymy się do treningów. To właśnie od nas – uczących się tańca – zależy bardzo duża część sukcesu, a dbając o odpowiednią motywację możemy liczyć na spektakularne rezultaty!

Ile kosztuje nauka tańca?

Oferta szkoły tańca to także ceny – o których dziś, w dobie inflacji, mówi się najwięcej. To co warto podkreślić w tym miejscu to fakt, że – podobnie jak w przypadku korzystania z innych usług – również zajęcia taneczne obejmują określony koszt, na który trzeba być przygotowanym. Choć dla wielu z nas nie będzie to nadmierne nadszarpnięcie budżetu domowego – inni będą musieli zaoszczędzić środki finansowe na to, aby móc odbyć lekcje taneczne pod okiem profesjonalnych instruktorów. Dla przykładu – para za 60 minut nauki indywidualnej będzie musiała zapłacić około 200 zł, z kolei zajęcia grupowe dla młodzieży i dorosłych na poziomie podstawowym (prowadzone przez dwóch instruktorów), obejmujące 8 zajęć (każde po 60 minut) mogą wynieść nas podobną kwotę, bo również 200 zł (z tym, że w skali miesiąca).

para uczy się tańca towarzyskiego

Porównując oferty taneczne pod kątem konkretnych propozycji tanecznych, jak i kosztów – z całą pewnością uda się nam wybrać tę, która spełni nasze potrzeby i oczekiwania! Nie bójmy się pójść do szkoły tanecznej na „dni otwarte” i na własnej skórze poczuć energię danego miejsca – dzięki czemu podjęcie decyzji może okazać się jeszcze prostsze!