Pole dance, czyli taniec na róże stale zyskuje na popularności. Efektowne akrobacje w połączeniu ze zmysłowymi ruchami sprawiają, że pole dance uważany jest dziś za doskonały sposób na poprawę kondycji, koordynacji ruchów oraz wyrzeźbienie sylwetki.

Jeżeli interesuje Cię pole dance, ale nie wiesz gdzie szukać o nim informacji, to zapraszamy do lektury naszego krótkiego przewodnika po tańcu na rurze. Poniżej dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, aby zacząć trenować pole dance!

Od czego zaczął się taniec na rurze?

Na samym początku warto nakreślić rys historyczny pole dance, ponieważ kiedyś sport ten zarezerwowany był… tylko i wyłącznie dla mężczyzn! Oczywiście była to całkowicie inna forma tego tańca, gdyż za jego pierwowzór uznaje się powstałe w okolicach XII wieku:

 • Chinese pole – sport polegający na wykonywaniu bardzo skomplikowanych akrobacji na drewnianej tyczce o wysokości od 3 do 9 metrów.
 • Mallakhamba – starożytny sport wywodzący się z Indii i polegający na łączeniu pozycji z jogi z elementami gimnastycznymi. Sport ten wykonywany był na prostym, pionowym drewnianym słupie.

Warto dodać, że dziś pole dance został 17 października 2017 roku uznany za oficjalną dyscyplinę sportową przez Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych (GAISF).

Jakie są rodzaje pole dance?

Choć taniec na rurze kojarzony jest najczęściej ze zmysłowymi ruchami oraz ewentualnymi akrobacjami, tak ilość rodzajów pole dance potrafi przywrócić o zawrót głowy. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć swoją odmianę tańca na rurze. Wyróżniamy zatem takie rozdaje pole dance, jak:

 • Pole Sport – nazywane także akrobacjami na drążku pionowym. Akrobacje wykonywane są siłowo i energicznie. Główną uwagę zwraca się na poprawność poszczególnych figur, dlatego w Pole Sport nie ma sensualności i erotyzmu.
 • Pole Art – artystyczna odmiana tańca na rurze. Charakteryzuje się dopracowaną choreografią, dużym ładunkiem emocjonalnym oraz dopracowaniem dosłownie każdego ruchu.
 • Pole Exotic – najbardziej sensualna, erotyczna i zmysłowa wersja tańca na rurze. Jej głównym znakiem rozpoznawczym są pleasery, czyli buty do tańca na bardzo charakterystycznej, wysokiej koturnie. Kolejnym wyróżnikiem tej odmiany pole dance jest to, że układy choreograficzne czynnie wykorzystują nie tylko rurkę, ale także podłogę.
 • Dzięki temu tancerki mogą skutecznie łączyć akrobacje na rurze ze zmysłowym floorworkiem. Warto dodać, że Pole Exotic jest tą odmianą tańca na rurze, która wymaga wielu treningów, mimo że nie akrobacje nie są w nim tak siłowe, jak ma to miejsce w Pole Sport. Podstawowym założeniem jest wykonanie układu z maksymalną gracją i seksapilem.
 • Pole Choreo – ta odmiana główną wagę przywiązuje do spójnych i efektownie wyglądających choreografii. Zazwyczaj takie układy wykonywane są na boso, a także mają mniejszy wydźwięk erotyczny od Pole Exotic.
 • Fly Pole – w wolnym tłumaczeniu oznacza „latającą rurkę”. Sama nazwa i charakterystyka tego rodzaju pole dance bierze się z rurki do tańca, która przyczepiona jest jedynie do sufitu. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie akrobacji kręcąc się nie tylko wokół osi rurki (jak w przypadku rurek obrotowych), ale także po kole. Fly Pole jest o wiele bardziej wymagającą odmianą tańca na rurze ponieważ rurka zmieniająca swoje położenie względem podłogi wymusza używanie innych partii mięśniowych.

Sprzęt do ćwiczeń i podstawowe figury

Wszystko zależy od tego, czy będziesz ćwiczyła również w domu, czy tylko na zajęciach. Jeżeli wybierzesz także domowe treningi, to musisz wyposażyć się w rurę do pole dance, których jest naprawdę wiele różnych rodzajów. Najpopularniejsze są te rozporowe, które pozwalają na montaż bez konieczności ingerencji w podłogę i sufit.

Jeśli chodzi o strój, to musi on przede wszystkim zapewniać maksymalną swobodę ruchów. Treningi pole dance najczęściej odbywa się w krótkich spodenkach, legginsach lub specjalnych majtkach do pole dance. Jeśli chodzi o górę, to kobiety najczęściej wybierają krótkie, sportowe topy. W przypadku obuwia, wszystko zależy od rodzaju pole dance, który się trenuje – pole choreo najczęściej tańczony jest na boska, zaś pole exotic w specjalnych butach na wysokich koturnach, czyli tak zwanych pleaserach.

Kobieta tańczy pole dance

Dla kogo pole dance to wybór doskonały?

Choć w sieci często możemy przeczytać, że zajęcia pole dance to doskonała propozycja dla każdego, to niestety nie jest to prawda. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to najczęściej wymieniane są:

 • Bardzo duża wada wzroku,
 • Rozejście się mięśni prostych brzucha (przepuklina),
 • Problemy z ciśnieniem w oczach,
 • Przepuklina kręgosłupa,
 • Wszelkiego rodzaju przeciążenia mięśniowe.

Takie przypadki koniecznie muszą być konsultowane z lekarzem, zanim zacznie się uczęszczać na zajęcia.

Niemniej jednak, każda zdrowa osoba z powodzeniem może zacząć ćwiczyć pole dance, ponieważ jest to rodzaj tańca, który rozwija wszystkie partie mięśniowe. Co więcej, taniec na rurze uwalnia mnóstwo endorfin i serotoniny, dlaczego uczęszczanie na takie zajęcia jest po prostu bardzo przyjemne i daje mnóstwo radości. Początki oczywiście bywają trudne, jednakże z czasem każda ćwiczona figura staje się łatwiejsza do wykonania.