Czy taniec może wesprzeć Cię w poświątecznym spalaniu kalorii? Jak najbardziej! Dodatkowo – możesz się przy tym świetnie bawić! Jak się okazuje – wielkanocne śniadanie (na czele z tradycyjnym żurkiem, sernikiem i mazurkiem) możesz spalić szybko, łatwo i przyjemnie… rozpoczynając domowe treningi  taneczne do ulubionej muzyki! Aby poświąteczne spalanie kalorii odbywało się całkowicie bezpiecznie i przemyślanie – zadbaj o właściwy strój taneczny! Wspaniale posłuży za to ubranie sportowe – na przykład wygodny T-shirt i spodenki (paniom polecamy również leginsy!). W przygotowaniu do poświątecznych domowych treningów tanecznych nie może zabraknąć skoncentrowaniu się na odpowiednim obuwiu tanecznymnawet jeśli nie jesteś profesjonalistą, nie rezygnuj z właściwie dobranych butów. Treningi taneczne w domowym zaciszu z powodzeniem wykonasz w ulubionych adidasach – takich, do których Twoje stopy są już przyzwyczajone!

Jak zacząć tańczyć w domu?

Poświąteczne spalanie kalorii nie musi okazać się procesem kilkudniowym czy kilkutygodniowym – jak się okazuje, coraz więcej osób, chcących początkowo zrzucić zbędne kilogramy po Świętach, zostaje z ulubioną aktywnością na dłużej! Regularne treningi taneczne mogą przynieść Ci szereg korzyści prozdrowotnych – na czele z poprawą formy, samopoczucia, zwiększeniem pewności siebie. Aby utrzymać motywację do systematycznego tańca w domu – zadbaj o odpowiednią przestrzeń dla siebie, na przykład przestronny salon, który może posłużyć Ci za parkiet. Innym ważnym aspektem jest zbudowanie w sobie nawyku – jak pokazują badania, już po 90 dniach regularnego wykonywania danej aktywności (w Twoim przypadku tańca w domu), Twój organizm uzna tę czynność za zwyczajną, normalną i… zwyczajnie będzie to robił! Choć aktualnie może wydawać Ci się to niemożliwe – właśnie tak działa wypracowywanie zdrowego, aktywnego stylu życia. W tańcu w warunkach domowych pomoże Ci też playlista – najlepiej ta złożona z ulubionych kawałków (na przykład przypominających Ci zabawę na imprezach z młodszych lat!). Im więcej radosnych, pozytywnych skojarzeń zbudujesz w sobie tańcząc – tym wyższe prawdopodobieństwo, że poświąteczne treningi okażą się regularną aktywnością (za co podziękuje Ci Twoje zdrowie!)

taniec w domowym zaciszu

Zumba – dla kogo?

Jednym z chętniej wybieranych rodzajów tańca – również do trenowania w domu – jest energetyzująca zumba, którą dziś możemy podzielić na kilka rodzajów. Tym samym wyróżniamy zumbę fitness, toning, sentao, zumbę dla dzieci czy tę w wersji gold – dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie! Niezależnie od wyboru określonego stylu zumby – możesz liczyć na zastrzyk wspaniałych endorfin! W przypadku osób chcących zrzucić dodatkową wagę – przyjemność płynąca z treningów jest niezwykle ważna. Wszystko po to, by jak najdłużej pozostać zmotywowanym – i rzeczywiście regularnie tańczyć! Komu sprawdzi się radosna, pełna energii zumba? Przede wszystkim osobom, które nie lubią się nudzić – i chcą doświadczyć różnorodności! Dla przykładu – zumba sentao, czyli ta z wykorzystaniem krzesła, pozwoli Ci wzmocnić mięśnie brzucha i ramion, z kolei zumba gold – stworzona z myślą o seniorach, tańczona w powolnym, relaksacyjnym tempie – połączy aktywność fizyczną z przyjemną chwilą dla siebie.

Ile kalorii spala taniec?

Ile można schudnąć tańcząc? Jak się okazuje – nawet 0,075 kcal na kilogram masy ciała na minutę. Co to oznacza w praktyce? Jeśli ważysz 60 kg, 45-minutowy domowy trening taneczny, może pomóc spalić Ci około 200 kcal. Pamiętajmy, że – aby skutecznie odchudzić się tańcem – nie powinniśmy obsesyjnie liczyć spalonych kalorii, a najzwyczajniej w świecie dobrze się bawić! Jak wiemy – taniec pozwala również skutecznie poprawić pewność siebie, co przekłada się na zwiększenie atrakcyjności w oczach swoich i innych. Tańcząc uczymy się komunikacji z samym / samą sobą oraz partnerem czy partnerką – jeśli tańczymy także towarzysko. Co więcej, wymyślając kroki samodzielnie – możemy wspaniale uruchomić swoją wyobraźnie, wzmacniając tym samym pomysłowość i kreatywność. Ciekawy patent na urozmaicenie tańca w warunkach domowych? “Kserowanie” kroków z ulubionych teledysków najpopularniejszych gwiazd estrady – polecane szczególnie do zabawy z przyjaciółmi! Im więcej radości, pasji, luzu i przyjemności będzie dostarczał nam taniec – tym częściej będziemy chcieli go uprawiać, a tym samym… spalimy więcej kalorii!

Motywacja do tańca – jak ją zbudować?

Część z nas preferuje treningi taneczne w domu – jednak nie wszyscy! Zdarza się, że to właśnie inne osoby – a więc inni uczestnicy zajęć w szkole tańca – motywują nas najbardziej. Zapisując się na lekcje tańca – warto zacząć od kilku wejść. Nie ma sensu kupować karnetu czy wejściówek na cały miesiąc – najpierw sprawdź czy dane zajęcia są dla Ciebie, a gdy utwierdzisz się w tym przekonaniu, kup karnet. Niestety chęć zmobilizowania się karnetem na cały miesiąc z góry często nie działa – a zapłaconych środków nikt nam już nie odda. Kupowanie wstępu na pojedyncze lekcje różnych stylów tańca to doskonały pomysł dla osób, które chcą zaangażować się w któryś rodzaj tańca – jednak jeszcze nie wiedzą w który. Odbywając zajęcia zumby, pole dance, break dance, tańca towarzyskiego czy klasycznego – możemy zrozumieć co dokładnie cieszy nas w tańcu, co sprawia najwięcej przyjemności, i w którą stronę powinniśmy pójść. Co ważne – warto mieć na uwadze, że kryzysy zdarzają się nawet najbardziej zmobilizowanym osobom. Chwila słabości i chęć rezygnacji z kolejnych zajęć tanecznych nie muszą oznaczać, że się nie nadajemy do tańca – dlatego po każdych trudnych momentach starajmy się wrócić do ćwiczeń na nowo!

Ile razy w tygodniu tańczyć?

Aby poprawić swoją formę i ogólną kondycję po tegorocznych Świętach – z całą pewnością wystarczą już 3 treningi taneczne tygodniowo (każdy po 60 minut). Co ciekawe, znacznie bardziej istotnym aspektem jest ten czy wykonujemy trening poprawnie – i czy aby na pewno spalamy w nim tyle kalorii, ile sobie założyliśmy. Zadbajmy o to, aby podczas domowych treningów tanecznych nie rozpraszały nas chociażby social media – tak, abyśmy realnie mogli skupić się na podejmowanej aktywności. Patent, który może się u Ciebie sprawdzić? Słuchawki douszne! Dzięki ich lekkości i wygodzie noszenia – możesz wykonywać nawet najbardziej skomplikowane ruchy bez ryzyka ich upadku na podłogę. Jeśli chcesz się wzmocnić przed lub po treningu – sięgnij po pożywne, odżywcze białko. Szybki posiłek w tej formie pozwoli Ci nie tylko na intensywniejszą aktywność fizyczną, ale również na łatwiejsze dojście “do siebie” po wysiłku na domowym parkiecie.

Jak się okazuje – spalenie poświątecznych kalorii może być absolutnie bezproblemowe… o ile robisz to, co sprawia Ci radość!

A Ty, jaki taniec najchętniej uprawiasz w domowym zaciszu?