Niezależnie od tego czy jesteś wielkim pasjonatem tańca czy też Twoja przygoda z nim dopiero się rozpoczyna – prawdopodobnie wiesz, że taniec towarzyski dzieli się na dwie podstawowe grupy: tańce standardowe i latynoamerykańskie. Dlaczego warto posiadać choćby zalążek wiedzy na temat określonej grupy tanecznej? Ze względu na to, że – jak wiemy – bez dobrej teorii nie ma dobrej praktyki! Informacje na temat poszczególnych rodzajów czy grup tańca sprawiają, że znacznie łatwiej jest przyswoić nam pewne rzeczy na parkiecie. Do tańców standardowych zaliczamy tańce takie jak: walc angielski i wiedeński, tango, foxtrota oraz quickstepa. To właśnie tego rodzaju tańce prezentowane są podczas turniejów tanecznych, a charakterystyczną ich cechą jest ubiór zarówno tancerza, jak i tancerki – mężczyzna występuje w eleganckim fraku oraz lakierkach, z kolei kobieta tańczy w długiej, zwiewnej sukience oraz specjalnych pantoflach na obcasie.
W jakiej kolejności tańczy się tańce standardowe?
O kolejności wykonywania poszczególnych tańców mówimy w kontekście turniejów tanecznych – zachowanie odpowiedniej kolejności to ważny jej element, a osoby tańczące regularnie na turniejach z całą pewnością kolejność tańczenia „w standardzie” znają już na pamięć. O jakiej kolejności mowa? Tancerze turniejowi rozpoczynają występ od pełnego gracji walca angielskiego, następnie przechodzą do tanga, kolejno tańczą walc wiedeński i fokstrot, a całość wieńczą skocznym, radosnym quick stepem. Pamiętajmy, że – aby nauczyć się określonego rodzaju tańca (na przykład walca wiedeńskiego) – nie musimy doskonale czuć się w pozostałych gatunkach tanecznych, zaliczanych do tańców standardowych, jednak im więcej stylów „przetestujemy” na parkiecie i im więcej wprawy w nich nabędziemy, tym prawdopodobniej łatwiej będzie nam bezbłędnie zatańczyć swój ulubiony gatunek taneczny!
Walc angielski – „król” tańców standardowych!
Walc angielski – ze względu na ważną rolę jaką pełni w grupie tańców standardowych (a więc „otwieraniem” turnieju) – nie bez powodu nazywany bywa „królem” tańca standardowego! Klasyczny, elegancki walc angielski to proste, rytmiczne ruchy oraz obroty – chociaż jest podobny do walca wiedeńskiego, te dwa okazałe tańce jak najbardziej różnią się od siebie. Walc angielski po raz pierwszy został wykonany około 1910 roku w Londynie, a jego technikę i styl ustalono w 1921 roku. Nie bez powodu to właśnie on wybierany jest zwykle na początek ważnych wydarzeń czy eventów. Jego okazałość rzeczywiście zwraca uwagę publiczności – na początku pierwszego uderzenia tańczy się go „na płasko”, następnie mamy do czynienia z pełnym lekkości i wdzięku unoszeniem, z kolei trzecie uderzenie to opadanie. To ważna informacja nawet dla najbardziej doświadczonych tancerzy – ponieważ wielu z nich stosuje opadanie już w pierwszym kroku.
Tango argentyńskie – bliskość partnerów na parkiecie
Jak rozpoznać tango? Przede wszystkim po bliskości tancerzy, która odzwierciedla ten pełen zmysłowości taniec. Tango jest dynamiczne, swobodne, przepełnione improwizacją i swego rodzaju mocą, która odzwierciedla często niełatwe emocje partnerów. Tango to bardzo charakterystyczny taniec – a bliskość ciał tancerzy sprawia, że rzeczywiści jest w nim mnóstwo namiętności i czarującej energii. Tango tańczy się przy tak zwanym „liczeniu na cztery” – stawiając krok wolny, szybki, szybki, wolny. Chociaż tango nie jest tak bardzo użytkowe (na przykład na weselach jako taniec rozpoczynający przyjęcie) jak walc – z całą pewnością może stanowić pełną uroku niespodziankę dla partnera bądź partnerki, a tańczone z nowo poznaną osobą… może doprowadzić do nawiązania intersującej relacji (nie tylko na parkiecie!).
Walc wiedeński – czym się różni od angielskiego?
Jeśli zastanawiasz się dlaczego dwa stosunkowo podobne do siebie tańce, zostały umieszczone w jednej grupie – przychodzimy z pomocą! Walc wiedeński – zarówno jak walc angielski – tańczony jest w metrum 3/4, jednak to właśnie walc wiedeński jest znacznie bardziej skromny we wszelkiego rodzaju podnoszenia i opadania, podczas gdy w walcu angielskim ogrywają one bardzo ważną rolę. Walc wiedeński jest także szybszy – tańczony „wirowo”, z kolei ruchy taneczne w walcu angielskim przypominać mogą bujanie łódki na wodzie. Zwykle przed dylematem na który z tańców się zdecydować (walc angielski czy wiedeński) stają nowożeńcy – którzy chcą zaskoczyć swoich gości weselnych nietuzinkowym układem tanecznym. Pamiętajmy, że – niezależnie od tego na jakim stopniu zaawansowania znajdują się nasze aktualne umiejętności taneczne – dobry choreograf i instruktor z całą pewnością pomogą nam się przygotować do tego ważnego występu!
Fokstrot – taneczny, „lisi” krok!
Fokstrot mocno różni się od poprzedzających go walców i tanga – jest szybki, bazujący na typowej postawie występującej w tańcach standardowych (prócz tanga), mocno opierający się na tak zwanych „przesunięciach”. Jak sama nazwa wskazuje – to pełen gracji, „lisi” krok, (wykonywany w szybkim tempie), co sprawia, że prawidłowe zatańczenie dynamicznego fokstrota staje się dla wielu z nas nie lada wyzwaniem! Fokstrot tańczy się w trzymaniu zamkniętym – a dzięki swojej wesołej naturze, z powodzeniem odnajdzie się na wielu imprezach tanecznych. Najważniejszym elementem fokstrota jest połączenie otwartych figur z tak zwaną „akcją swingową”, czyli przyspieszeniem spowodowanym swobodnym puszczaniem ciała (przypominającym nieco ruch wahadła w zegarze).
Quick step – szybkość na parkiecie!
Quick step to liczne podskoki, szybkie tempo, kroki przypominające bieganie po parkiecie, podskoki, sprawiające, że tancerze wizualnie unoszą się nad ziemią. To piękny, chociaż niełatwy taniec – wieńczący pokazy taneczne na turniejach. Dobrze wykonany quick step wymaga nie tylko niesamowitej gracji obu tancerzy, ale także świadomości swojego ciała – które, w trakcie wykonywania tak wielu figur, powinno odznaczać się świetną kondycją. Krok podstawowy w quick stepie to nic innego jak dwa wolne kroki do przodu, a następnie kolejne dwa do boku – z tym, że już nie wolne, a szybkie i dynamiczne. Jeśli poszukujesz skutecznego treningu całego ciała, chcąc być może bezpiecznie i naturalnie pozbyć się zbędnych kilogramów, koniecznie sprawdź zajęcia pełnego luzu, wdzięcznego quickstepa!
A Ty, lubisz tańczyć „w standardzie”?
Który rodzaj tańca z grupy standardowych lubisz najbardziej?