Pasjonaci tańca niejednokrotnie zastanawiają się jak przekuć swoje hobby w pracę – i nie ma w tym nic dziwnego! Podobno „jeśli dostajesz pieniądze za to, co kochasz – nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu” – i rzeczywiście, jest w tym trochę prawdy. Chociaż nie wszyscy miłośnicy tańca wiążą swoją przyszłość zawodową ze stanowiskiem instruktora czy instruktorki – a być może nawet docelowo chcą prowadzić własną szkołę tańca – dla wielu z nas jest to atrakcyjne rozwiązanie, pozwalające robić na co dzień to, co daje nam mnóstwo przyjemności, rozwija nasze umiejętności i kompetencje taneczne, rozwijać się na płaszczyźnie stricte związanej z naszą pasją. Niezależnie od tego czy dopiero wkraczasz na rynek pracy, poszukujesz dodatkowego zatrudnienia, a może planujesz się przebranżowić – warto zastanowić się nad tym jak znaleźć pracę jako instruktor tańca. Choć w dzisiejszych czasach nie brakuje interesujących ofert pracy – dobrze jest się przygotować nie tylko do samej w sobie rozmowy kwalifikacynej, ale także do nowej roli, która może przynieść nam całe mnóstwo satysfakcji już w niedługim czasie po złożeniu CV!
Jak przygotować CV na stanowisko instruktora tańca?
Czy CV na stanowisko związane z pracą taneczną różni się od innych CV? I tak, i nie. Jako osoba aplikująca w branży artystycznej – możesz pozwolić sobie na coś, co z całą pewnością wyróżni Cię spośród innych zainteresowanych stanowiskiem. Zadbaj, by Twoje CV było nie tylko czytelne i eleganckie (możesz skorzystać z wygodnych kreatorów, dostępnych w sieci), ale także… pokazywało Twoją osobowość! Uwzględnij w nim, za co najbardziej kochasz taniec, jaki jego rodzaj jest Ci najbliższy, wypisz wszystkie sukcesy, osiągnięcia, kursy, zdobyte dyplomy i wyróżnienia. Nie bój się pochwalić w CV nawet tymi kwestiami, które – wraz z upływem lat – mogą wydawać Ci się mało istotne. Zwróć uwagę rekrutera poprzez ciekawą formę dokumentu – na przykład oprawę graficzną, której dodasz nieco koloru. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z wyrażaniem siebie – CV to wciąż dokument, powinno być więc oficjalne i solidnie przygotowane, dlatego przed wysłaniem go do pracodawcy, raz jeszcze sprawdź je linijka po linijce.
Pewność siebie = pewność w życiu?
Chociaż pewność siebie, jaką tancerze uczą się uzyskiwać na parkiecie (na przykład podczas występów tanecznych) może większości z nas kojarzyć się też z pewnością siebie w życiu – nie zawsze tak jest. Jeśli potrzebujemy popracować u siebie nad tą istotną cechą – zróbmy to jeszcze zanim zostaniemy zaproszeni na rozmowę przez potencjalnego pracodawcę! Aby dobrze czuć się podczas rozmowy kwalifikacyjnej – warto zadbać o odpowiedni ubiór, transport do miejsca, w którym odbędzie się spotkanie (tak, byśmy nie musieli martwić się ewentualnym ryzykiem spóźnienia), zjeść lekki posiłek, a przede wszystkim… podejść do całości z otwartą głową! Co to oznacza w praktyce? Zamiast zastanawiać się jakie pytania zada nam rekrutem – spójrzmy na rozmowę kwalifikacyjną jak na spotkanie dwóch osób, które – na jego podstawie – mają zdecydować o tym, czy chcą nawiązać daną współpracę. Aby czuć się dobrze podczas rozmowy – powinieneś / aś czuć się pewny / a siebie, mieć świadomość swojej wartości na rynku pracy, pamiętać o swoich sukcesach tanecznych.
Instruktor tańca – jakie cechy warto wyeksponować?
Jak pokazuje doświadczenie – kartka, którą ma przed sobą rekruter, a rozmowa w cztery oczy mogą ukazywać zupełnie innego człowieka. Nawet najstaranniej wykonane CV z najbardziej atrakcyjnym pomysłem nie przekona pracodawcy do Ciebie, jeśli na rozmowie nie wykażesz inicjatywy, nie będziesz serdeczny / a, kulturalny / a, a przy tym – nie będzie widać Twojej ogromnej pasji do tańca. Właśnie takich osób – zmotywowanych, pełnych energii pasjonatów – poszukują szkoły taneczne, dlatego to właśnie te cechy powinieneś / aś ukazać na rozmowie w pierwszej kolejności! Kreatywność, spontaniczność, doskonała organizacja, umiejętność komunikowania się i pracy zespołowej, maksymalne zaangażowanie, radosne podejście, dokładność, pracowitość – to wszystko to, co rzeczywiście może zachęcić rekrutera do zaproszenia Cię do kolejnego etapu. Oczywiście – swego rodzaju „przećwiczenie” rozmowy w domu, w towarzystwie przyjaciela, może być jak najbardziej wskazane, jednak to właśnie naturalność i otwartość na rozmówcę podczas finalnego spotkania, może stanowić kluczowy element, wpływający na decyzję o tym, czy zostaniesz zatrudniony /a czy nie.
Gdzie szukać pracy jako instruktor tańca?
Jednym z najpopularniejszych sposobów na znalezienie pracy jest oczywiście korzystanie z portali oferujących bazę firm, które aktualnie poszukują pracowników – czy jednak aby na pewno korzystanie wyłącznie z sieci może przynieść nam najlepsze rezultaty? Jak się okazuje – dobrze jest wiedzieć, co dzieje się w lokalnych szkołach tańca. Być może Twoja znajoma tancerka będzie rezygnować z pracy z powodu urlopu macierzyńskiego albo kolega, który uczy tańca w pobliskiej szkole, przeprowadza się za granicę. Bądź czujny / a i nie bój się rozmawiać z innymi o swoich planach! Jeśli wspomnisz grupie tanecznej o swoim pomyśle – z całą pewnością nie będziesz długo czekać na nowe informacje o tym które miejsca aktualnie rozważają rozbudowanie kadry. O zatrudnienie warto jest zapytać także wtedy, kiedy szkoła tańca nie prowadzi jawnej rekrutacji – kto wie czy za miesiąc czy dwa nie będzie potrzebowała nowej osoby do prowadzenia zajęć tanecznych? Zaryzykowanie nic nie kosztuje, a może zaowocować podjęciem dokładnie takiej pracy, w jakiej siebie widzisz!
Czy praca na stanowisku instruktora czy instruktorki tańca jest łatwa? Z całą pewnością nie. Czy łatwo jest więc ją znaleźć? Też nie. Jak się jednak okazuje – doskonała organizacja, zarówno w samej pracy, jak i jeszcze przed jej podjęciem, może pomóc Ci zdobyć upragnione zatrudnienie. Im większej CV wyślesz do różnych miejsc – tym większe prawdopodobieństwo, że któreś z nich odezwie się do Ciebie. Nie bój się walczyć o swoje i spełniać marzenia – także te zawodowe! Życzymy powodzenia!