Czy wiesz, że jeden z najtrudniejszych gatunków tańca – fokstrot – bywa nazywany „tańcem prawdy”? To właśnie fokstrot stanowi swego rodzaju egzamin, test dla tancerza – a zatańczony poprawnie może być uznany za przejście do kolejnego etapu rozwoju tanecznego. Dlaczego to właśnie fokstrot został uznany za jeden z najbardziej skomplikowanych gatunków tanecznych? Ponieważ podczas jego wykonywania tancerz może wykazać się szeregiem umiejętności i kompetencji zdobytych na parkiecie – to w fokstrocie najłatwiej jest zauważyć wszelkie niedociągnięcia, błędy i brak techniki tancerza, dlatego też do jego nauki powinno przechodzić się dopiero wtedy, kiedy potrafimy zatańczyć poprawnie inne, znacznie łatwiejsze style taneczne. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym tańcu, dlaczego tak wielu tancerzy obawia się „tańca prawdy” i jak przygotować się do jego wykonania na ważnym evencie? Podpowiadamy!

Czym jest fokstrot?

Fokstrot należy do grupy tańców amerykańskich – do Europy dotarł około 1918 roku, a samo w sobie słowo „foxtrot” oznacza nic innego jak… „krok lisa”! Rzeczywiście, to właśnie ten krótki opis doskonale odzwierciedla sposób odtańczenia fokstrota – który powinien być nie tylko bardzo precyzyjny i staranny, ale także pełen gracji, elegancji, dostosowania do tempa. Bez wątpienia to właśnie fokstrot stanowi jeden z najbardziej wymagających tańców – dlatego tak niewiele osób, które na co dzień nie trenują profesjonalnie, nie ma ochoty do tworzenia choreografii z jego udziałem. Mowa przede wszystkim o nowożeńcach, którzy znacznie swobodniej czują się chociażby w walcu (który chętnie wybierają na swój pierwszy taniec) niż bardziej skomplikowanych układach tanecznych – na przykład tych z elementami tańców amerykańskich. Co ciekawe, „foxtrot” odnosi się też do nazwiska osoby, która wprowadziła do tańca tak zwane „kroki kłusujące” – Harry’ego Foxa. Inną nazwą na „taniec prawdy” jest „najtrudniejszy spacer na świecie” – ze względu na to, że fokstrot na pewnych swoich etapach wykonywania rzeczywiście może przypominać zgrabny, szybki, niezwykle dokładny spacer, który dla wielu z nas mógłby stanowić nie lada wyzwanie!

kroki fokstrota

Jak zmieniał się fokstrot?

Chociaż trudno w to uwierzyć – niegdyś fokstrot kojarzył się z tańcem, podczas którego naprawdę można się zrelaksować! Co więcej, sam widok sunących lekko po parkiecie tancerzy przenosił w stan odprężenia i relaksu. Kiedy przyjemny, zwiewny taniec stał się tak trudny i wymagający? Już w 1914 roku, kiedy to związek nauczycieli tańca ustalił jego pierwsze poważne zasady – bez, jak dotychczas, poruszania się w dowolny sposób. Kiedy fokstrot wszedł więc w pewne ramy i schematy – i zaczął wymagać określonych kroków – jego poziom trudności znacząco poszybował w górę. Dziś fokstrot to zarówno kroki wolne, jak i szybkie – tańczone po linii prostej lub obrotach w prawo. W prawidłowo wykonanym „tańcu prawdy” nie może zabraknąć też precyzyjnych kroków bocznych.

Jak tańczyć fokstrota?

Aby poprawnie wykonać fokstrota – należy spodziewać się sporej ilości wymagających treningów. Co więcej, aby taniec – niezależnie od rodzaju – wyszedł nam tak, jak tego chcemy, powinniśmy zadbać o odpowiednią rozgrzewkę, która pomoże nam między innymi zniwelować uporczywe zakwasy. Fokstrota tańczy się, przyjmując typową postawę do tańców standardowych (wyjątkiem tutaj jest jedynie tango). Tancerze stają naprzeciwko siebie – tak, aby widzieć na wprost prawie ramię partnera bądź partnerki. To właśnie tego typu ustawienie – a więc swego rodzaju przesunięcie w jedną ze stron – sprawia, że wykonywanie obrotów podczas tańca staje się łatwiejsze, a partnerzy taneczni nie uderzają się nawzajem kolanami. Kroki w fokstrocie mogą być wolne, szybkie i bardzo szybkie – jeden z najbardziej podstawowych to tak zwany „feather step – three step”, który można wykonywać w różnych częściach taktu, a jaki początkującym tancerzom zaleca się stosować „na raz”.

Trzymanie zamknięte w fokstrocie

To co istotne w fokstrocie to fakt, by tańczyć go w trzymaniu zamkniętym – a więc trzymając partnera bądź partnerkę za obie ręce. W tańcach mamy również do czynienia z trzymaniem otwartym – mówimy o nim wtedy, kiedy jedna z osób tańczących trzyma drugą zaledwie za jedną rękę. Trzymanie otwarte najczęściej zauważyć można w tańcach latynoamerykańskich, z kolei zamknięte – w standardowych. Co ciekawe, fokstrot jest o tyle zdumiewającym tańcem, że to właśnie te małe, z pozoru nieistotne kwestie tworzą jedną spójną całość – pełną szyku, precyzji i elegancji, wymagającej mnóstwa uwagi i zaangażowania na parkiecie. Jeśli ominiemy naukę choćby jednego z wielu elementów tańca – prawdopodobnie „tańca prawdy” nie uda się wykonać bezbłędnie. Pocieszeniem zarówno dla osób początkujących (które są w tym wypadku bardzo odważne – na naukę fokstrota należy zdecydować się przecież w odpowiednim momencie swojej kariery tanecznej!), jak i bardziej doświadczonych może być fakt, że dziś coraz więcej szkół tańca oferuje profesjonalną naukę fokstrota pod okiem doświadczonych instruktorów.

trening taneczny w szkole tańca

Fostrot a walc – czy są podobne?

Chociaż fokstrot i walc rzeczywiście mają jedno spore podobieństwo – charakter tańca, bazujący na wzlotach i upadkach tancerzy – ich kroki bardzo mocno różnią się od siebie. Jeśli potrafisz tańczyć walca – być może nauka bardziej wymagającego fokstrota przyjdzie Ci z łatwością, jednak nie jest to reguła. Oczywiście – wcześniej zdobyta wiedza może się przydać, zalecamy jednak, by do nauki każdego rodzaju tańca z osobna pochodzić z należytą starannością i uwagą, od początku do końca. W fokstrocie bardzo istotna jest nauka chociażby zgrabnego przesuwania stóp po podłodze – która sama w sobie może zająć bardzo wiele czasu. Nie warto się jednak zrażać! Z pomocą odpowiedniego instruktora wszystko jest możliwe – nawet spełnianie tych celów tanecznych, które jeszcze niedawno wydawały się nam nie do „przeskoczenia”.

Chociaż fokstrot rzeczywiście wielu z nas może kojarzyć się z jednym z najbardziej skomplikowanych tańców – z całą pewnością jesteśmy w stanie się go nauczyć! Każdy krok w tańcu ma znaczenie – a swingowy charakter fokstrota (kiedy częściej partner idzie do przodu, z kolei partnetka – do tyłu) sprawia, że może stanowić doskonały sposób na nawiązanie nowej, ciekawej relacji podczas zajęć!

A Ty, potrafisz tańczyć fokstrota?