Taniec to najlepsza metoda na spalenie tkanki tłuszczowej, podczas której można się świetnie bawić. Jeśli więc zastanawiasz się, czy dzięki nauce tańca możesz pozbyć się tłuszczyku tu i ówdzie nie zwlekaj! W trakcie tańca pobudzamy mięśnie i wszystkie partie ciała do pracy. Dzięki temu – pobudzamy metabolizm, a w efekcie pozbywamy się nadmiaru kilogramów. Jeśli nie masz możliwości zapisać się na lekcje tańca – tańcz sam w domu! To takie proste i przyjemne.

Czy taniec jest skuteczny, aby pozbyć się kilku kilogramów? 

Podczas kroków tanecznych dochodzi do pracy całego ciała. Pracują nadgarstki, biodra, nogi, kostki, ręce. W trakcie tańca pośladki wykonują bardzo dużo pracy – są odpowiedzialne za ruchy nóg i bioder. Brzuch z kolei jest elementem ciała, który pozwala wykonywać ruchy rotacyjne całego tułowia. Kręgosłup z kolei to część nadająca gibkości i giętkości, a ręce wykonują ruchy, w trakcie których dochodzi do pracy mięśni barków, bicepsów i tricepsów. 

Kobieta schudła

Okazuje się, że w trakcie godzinnej lekcji tańca można spalić ok. 400 kalorii! Liczba kalorii uzależniona jest od rodzaju tańca. W zależności, czy jest to taniec energiczny, czy bardziej spokojny. A więc uzależnione jest to od wieku osoby aktywnej fizycznie, stylu tańca, przemiany materii i wielu innych czynników. 

O czym jeszcze warto wiedzieć? Regularne treningi taneczne przyczyniają się do poprawy kondycji i wytrzymałości siłowej. Wówczas dochodzi do zwiększenia częstotliwości pracy serca i usprawnienia przepływu krwi. Systematyczne zajęcia zwiększają odporność ciała na wysiłek fizyczny. W efekcie twoja kondycja ulega znacznej poprawie.

Co więcej? Niektóre z tańców, np. pole dance, czy balet wymagają od naszego ciała sprawności, elastyczności i rozciągania. W związku z tym mobilność niektórych partii ciała zwiększa się, a my czujemy się o wiele lepiej we własnym ciele. 

Oprócz pozbycia się zbędnego tłuszczyku dochodzi także do poprawy koordynacji ruchowej! A to wszystko odbywa się za pomocą nauki kroków, które muszą być dostosowane do tempa i nastrojowości muzyki. Ciągła nauka tańca pozwala na wyćwiczenie układu nerwowego, a także świadomości ruchu. Zatem taniec to nie tylko sport korzystnie wpływający na ciało, ale też na pracę mózgu. 

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że treningi taneczne odbywają się w nastrojowym i miłym klimacie. Dochodzi więc do redukcji stresu i poprawy samopoczucia. Jeśli na co dzień cierpisz na nadmiar stresu i stany lękowe – nie ma nic lepszego na ich pozbycie się, niż taniec! To świetna metoda na pozbycie się nerwów i zaburzeń nastroju. 

Najbardziej popularne tańce na odchudzanie

Każdy taniec jest inny, a jednocześnie każdy pozwoli zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Oto kilka propozycji:

Zumba

Zumba, zwana też królową fitnessu to jedna z najbardziej popularnych aktywności fizycznych w Polsce. Uczęszczają na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Podczas intensywnego treningu Zumby nie tylko spalisz nadmiar kalorii, ale będziesz się świetnie bawić! Mówi się, że w trakcie godzinnego treningu zumby można pozbyć się ok. 450 kalorii. Przy intensywniejszych ćwiczeniach – nawet 600!  Dlaczego więc nie połączyć dobrej zabawy z wysiłkiem odchudzającym? 

Pole dance

Pole dance jest coraz chętniej wybierany w naszym kraju jako dyscyplina sportowa. taniec ten wymaga sprawności, zręczności, gibkości, elastyczności. To połączenie tańca i akrobatyki. Wszystkie te elementy wykonywane są na rurze. W początkowym stadium możemy spalić (podczas jednego treningu) ok. 300-400 kalorii. Na późniejszym etapie – ponad 600! Niesamowite, prawda? Dzięki regularnym zajęciom wzmocnisz ciało i sprawisz, że stanie się bardziej umięśnione. Każdy marzy o zgrabnej sylwetce, szczupłych i smukłych nogach, prawda? Nic straconego. Wystarczy tylko zacząć treningi pole dance. 

Dancehall

Dancehall to taniec popularny niemal na całym świecie. Jest on egzotyczny i energiczny. Doskonale wpływa na kondycję fizyczną i sylwetkę naszego ciała. Taniec wykonywany jest przez mężczyzn i kobiety. Jednak to ruchy kobiece są bardzo charakterystyczne, a szczególnie kroki zwane twerking. Co to jest? To nic innego, jak energiczne potrząsanie pośladkami. Panowie tańczą uniwersalne i proste kroki. Ile możemy spalić kalorii podczas godzinnego treningu dancehall? Okazuje się, że aż 500! 

Belly dance

Kolejnym przykładem tańca, podczas którego można pozbyć się niechcianych kilogramów to belly dance, czyli taniec brzucha. Podczas godzinnego tańca można pozbyć się ok. 300-400 kalorii. A to wszystko za sprawą zmysłowych ruchów brzucha i bioder. 

Salsa

A może marzysz o tańcu towarzyskim? W trakcie tego tańca latynoamerykańskiego popracujesz nie tylko nad gracją i ruchami. Wzmocnisz także mięśnie całego ciała i usprawnisz pracę kręgosłupa. Salsa może być tańczona w parze, jak i solo. 

Balet

Balet to nie lada wyzwanie. Jest to taniec niezwykle elegancki i wymagający dużej sprawności. Wymaga kilkuletniej praktyki i samozaparcia. Regularnie trenowany pozwoli spalić blisko 500 kalorii. 

Taniec nowoczesny

Taniec nowoczesny tworzy tak naprawdę kilka rodzajów tańców. To aktywność fizyczna, która wprawia w ruch wszystkie partie naszego ciała. W trakcie jednej godziny tańca możemy spalić ponad 300 kalorii. 

Jak trzeba tańczyć żeby schudnąć? 

Podczas tańca trenujesz nie tylko aerobik, ale również wykonujesz wysiłek siłowo-wytrzymałościowy. Dlatego to, w jakim czasie i w jakiej ilości pozbędziesz się zbędnych kilogramów zależy wyłącznie od ciebie i sposobu uprawiania tańca. 

Zaleca się, aby trening nie był dłuższy niż 2 godziny przez 3-4 dni w tygodniu.  Oczywiście trzeba połączyć to z dobrze zbilansowaną dietą. Wówczas w szybkim czasie zobaczysz oczekiwane efekty. Warto także pamiętać o dłuższym odpoczynku i właściwej regeneracji potreningowej. Przestrzegając wszystkich powyższych wskazówek, będziesz cieszyć się szybkimi osiągnięciami.