Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety – niezależnie od trybu życia, który prowadziła do tej pory. W świecie tańca nie brakuje oddanych swojej pasji tancerek, które w pewnym momencie decydują się na powiększenie rodziny. Jak pewnie wiesz – “ciąża to nie choroba”… i rzeczywiście jest w tym sporo prawdy! Powinnaś jednak pamiętać, że każda ciąża może przebiegać inaczej – i nawet jeśli Ty pozostaniesz do końca aktywna, znaczna część kobiet przeżywa ten okres w życiu w zupełnie inny sposób, codziennie zmagając się z nudnościami, bólami oraz chronicznym zmęczeniem. Jeśli Twój lekarz wyraża pełną zgodę na treningi taneczne podczas ciąży – nie rezygnuj z nich! Ruch w tym czasie to bardzo dobry pomysł – nie tylko ze względu na to, że Twoje ciało naturalnie będzie się zmieniać, ale przede wszystkim dzięki endorfinom, które – dając Ci pozytywną energię – uratują Cię z niejednej “nastrojowej” opresji! Treningi taneczne w czasie ciąży powinnaś dostosować do swoich umiejętności, samopoczucia oraz etapu ciąży – innego typu taniec będziesz trenować w pierwszym, a inny w trzecim trymestrze. Twoje zdrowie i zdrowie Twojego maluszka powinny być na dla Ciebie priorytetem – nawet jeśli wiązać będzie się to z “odstawieniem” pasji na kilka miesięcy (a może nawet całą ciążę). Taniec może okazać się remedium na Twoje ciążowe dolegliwości – miej jednak na uwadze, że może też podziałać zupełnie inaczej, pozbawiając Cię resztek sił po całym dniu. To, jak zniesiesz treningi taneczne w ciąży to absolutnie indywidualna sprawa – dlatego chcemy uczulić Cię na pełne bezpieczeństwo, zwracanie maksymalnej uwagi na swój komfort, a przede wszystkim na regularne wizyty u lekarza, który będzie decydował o Twoich możliwościach na parkiecie. Zakładając jednak ten pozytywny scenariusz – regularne treningi do końca ciąży (znacznie delikatniejsze niż te na jej początku) – nie możesz zapomnieć o odpowiedniej suplementacji dla przyszłej mamy. Tym bardziej jeśli jesteś… mamą tańczącą! Po jakie suplementy warto sięgnąć w ciąży, aby dodatkowo wzmocnić organizm – nie tylko w czasie pracy na parkiecie?

Treningi taneczne a ciąża

Oczywistą suplementacją dla kobiet w ciąży są dedykowane kapsułki powlekane dla przyszłych mam lub specjalne herbatki. Warto zażywać również to, co stosowałyśmy na co dzień przed zajściem w ciążę – ekologiczny kolagen, witaminy i minerały. Część kobiet w ciąży – również tych aktywnych – przed zajściem w ciążę, przygotowując się do tego momentu, suplementuje zdrowy olej z wiesiołka. Co ważne w przypadku tego suplementu – na czas ciąży obowiązkowo odstawiamy wiesiołek i wdrażamy go na nowo po 37. tygodniu ciąży (tak, aby przygotować się do porodu). To niezwykle ważna informacja – ze względu na właściwości wiesiołka, który – stosowany w czasie ciąży – mógłby przyspieszyć poród, narażając tym samym mamę i dziecko na niebezpieczeństwo. Kobiety, które między innymi uprawiając sport (na czele z tańcem!) przygotowują swój organizm na czas ciąży mogą stosować zdrowy olej z wiesiołka od pierwszego dnia cyklu miesiączkowego aż do momentu owulacji – a w jego drugiej fazie zastąpić olej z wiesiołka innego typu ekologicznym olejem. Przed ulubionym treningiem tanecznym warto zjeść pożywną przekąskę, która zapewni nam odpowiedni poziom energii – na przykład wysokobiałkowy baton proteinowy.

Tańczę i jestem w ciąży – co brać?

To pytanie przewija się niezwykle często w Internecie. “Jestem tancerką i zaszłam w ciążę…
, “Treningi taneczne a ciążą”, “Ciąża i co dalej…?” – nic dziwnego, że przyszłe mamy-tancerki mogą obawiać się konieczności całkowitego zaprzestania aktywności. Jeśli Twój lekarz rzeczywiście nie wyrazi zgody akurat na Twój ulubiony taniec – nie rezygnuj ze sportu całkowicie. Zapytaj go wówczas o inną aktywność – na przykład nienadwyrężającą danej partii ciała. Będąc trenującą mamą w ciąży w Twojej codziennej diecie nie powinno zabraknąć odpowiedzialnego za zdrową krew  żelaza – jeśli nie dostarczysz go sobie w odpowiedniej ilości, prawdopodobnie będziesz musiała zmierzyć się z anemią. Na szczęście w dobrych sklepach ze zdrową żywnością znajdziesz ekologiczne żelazo w formie wygodnych suplementów. Nie oznacza to jednak, że w Twojej codziennej diecie nie powinno znaleźć się między innymi mięso. Co istotne w czasie ciąży – nie przejmuj się kaloriami! To wyjątkowy moment, a Twoje aktywności i treningi na parkiecie z powodzeniem pomogą Ci szybko i skutecznie wrócić do formy kiedy na świecie przywitasz już maluszka. Nie katuj się, ale też nie “pakuj” w siebie wszystkich dostępnych słodkich i słonych przekąsek. Postaw na umiarkowane treningi taneczne, zdrową i przemyślaną dietę, a przede wszystkim – na odstawienie wszystkiego tego, co może zaszkodzić Tobie i Twojemu dziecku!

kobieta w ciąży

Jaki taniec na czas ciąży?

Jeśli do tej pory nie próbowałaś tańca, a ze względu na wyjątkowy stan, w którym jesteś chciałabyś wdrożyć nieco aktywności fizycznej – z powodzeniem możesz wybierać spośród różnych stylów! Zmysłowy pole dance wzmacniający mięśnie całego ciała (ze szczególnym naciskiem mięśni rąk i nóg), lekka i radosna zumba, a może dynamiczne treningi tańca nowoczesnego – postaw na to, co rzeczywiście będzie sprawiać Ci przyjemność! Czasem aktywność fizyczna, którą poznajemy w ciąży zostaje z nami na dłużej – stając się prawdziwą pasją na lata. Kto wie, być może rozpoczynając treningi taneczne właśnie teraz, za jakiś czas przyprowadzisz na parkiet swojego syna czy córkę, aby obserwować jego rozwój na sali tanecznej? Życie pisze nieprzewidywalne scenariusze – a im więcej ruchu wdrożysz w ciąży tym prawdopodobnie lepiej zniesiesz swój poród. Pamiętaj o regularności stosowania suplementów – nie tylko na czas ciąży, ale przede wszystkim podczas tych wymagających dziewięciu miesięcy! Witamina C, kolagen, herbatki dla kobiet w ciąży oraz żelazo to “must have”, którego nie może zabraknąć w Twojej domowej apteczce! Wybierając suplementy diety dla siebie i swojego dziecka – zwróć uwagę na ich skład oraz certyfikację, stawiając wyłącznie na sprawdzone, wysokiej jakości produkty.

A Ty, tańczyłaś podczas ciąży? A może musiałaś pożegnać się z treningami?