Kto z nas nie lubi mieć chwili relaksu i odpoczynku? Dla niektórych będzie to obejrzenie filmu, dla innych napicie się kawy czy herbaty, czytanie książki czy zagranie w grę. Jest jednak sporo osób, które lubią odpoczywać aktywnie, dlatego też warto zainteresować się stosunkowo nową, jednak bardzo popularną formą aktywności fizycznej, jaką jest „Zumba”. Co to takiego?

Kiedy powstała zumba?

Zumba powstała w latach 90, dzięki kreatywności kolumbijskiego tancerza i choreografa Alberto „Beto” Pereza. Prowadził on zajęcia aerobiku, jednak którymś razem zapomniał muzyki, którą puszczał podczas ćwiczenia. Wówczas stwierdził, że wykorzysta muzykę ze swojej osobistej kolekcji i takim sposobem z głośników zabrzmiała muzyka latynoska.

Dlatego też wpadł na pomysł, dlaczego by nie użyć podczas ćwiczeń właśnie ruchów tańców latynoskich, takich jak samba, salsa czy wiele innych. Okazało się, że taka forma aerobiku zaczęła podobać się coraz większej liczbie osób, co w konsekwencji doprowadziło do dzisiejszej popularności tego tańca połączonego z ćwiczeniami fizycznymi.

Obecnie jesteśmy w stanie wyodrębnić wiele różnych rodzajów zumby, które są wariacjami tej oryginalnej i pierwotnej, wymyślonej w latach 90, przez wcześniej wspomnianego Pana.

Jakie są rodzaje zumby?

  • Zumba fitness – podstawowy i dalej najpopularniejszy rodzaj zumby. Jest dość prosty i składa się z ćwiczeń aerobowych połączonych z ruchami tanecznymi tańców latynoskich. Zajęcia te są prowadzone w grupach, co może być dodatkową motywacją do ćwiczeń.
  • Zumba Toning – jest to nieco bardziej zaawansowana forma zumby, która przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy lubią ćwiczenia fizyczne z obciążeniem. Zumba toning wykorzystuje hantle lub inne ciężary, które wzmagają wykonywany podczas ćwiczeń wysiłek, przez co jesteś w stanie spalić znacznie więcej kalorii, jednak pamiętaj – nie każdy jest w stanie podołać takiemu wysiłkowi.
  • Aqua Zumba – jak sama nazwa wskazuje – zumba wykonywana w wodzie. Jak dobrze wiadomo, taki rodzaj aktywności angażuje więcej mięśni i sprawia, że spalamy więcej kalorii, nie męcząc się znacząco bardziej od klasycznej zumby.
  • Zumba gold – ta wersja zumby powstała z myślą o seniorach oraz osobach, których sprawność fizyczna nie jest na najlepszym poziomie. Łagodniejsze tempo oraz łatwiejsze kroki to elementy, które wyróżniają ten rodzaj rumby.
  • Zumba kids oraz zumba kids jr. – te dwie wariacje skupiają się na zabawie, by dzieci poznały ćwiczenia aerobowe wraz z elementami tańca. Poprawia to ich kondycję i zaszczepia w nich zamiłowanie do ruchu.
  • Zumba sentao – ta forma wykorzystuje krzesło podczas tańca, co jest nie lada wyzwaniem, jednak jeśli się na to zdecydujesz – poprawisz sprawność swoich mięśni, szczególnie brzucha, ramion oraz pleców.
  • Strong by Zumba – czyli wariacja polegająca na wzmocnieniu całego ciała, zwiększeniu tężyzny fizycznej i nabraniem odporności na zmęczenie.

Ile kalorii spala zumba?

To pytanie z pewnością interesuje dużą część osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem aktywności. Ilość spalonych kalorii będzie oczywiście zależna od wagi, wieku, poziomu intensywności ćwiczeń, metabolizmu czy czasu trwania zajęć, dlatego sprawdźmy.

Średnio godzinna sesja zumby spala od 500 do nawet aż 1000 kalorii, co czyni ją jednym z najbardziej skutecznych rodzajów ćwiczeń, pomagających zrzucić zbędne kilogramy.

Pamiętaj jednak, że jednorazowe ćwiczenia nie sprawią, że zobaczysz efekty. By Twoja sylwetka oraz kondycja się poprawiły, potrzeba regularności, dlatego staraj się uprawiać zumbę 2-3 razy w tygodniu i utrzymuj zdrową dietę, a z pewnością zobaczysz efekty.

Kobiety tańczą zumbę

Zumba – jak zacząć?

Jak zawsze – pierwszy krok jest tym najtrudniejszym, jednak mam nadzieję, że udało mi się przekonać Ciebie do rozpoczęcia ćwiczeń, gdyż mają one szereg pozytywnych konsekwencji. Teraz podpowiem Ci, co zrobić, by zacząć ćwiczyć zumbę.

Przede wszystkim zorientuj się, czy w Twojej okolicy są kluby fitness, które oferują takie ćwiczenia, lub czy są osobiści trenerzy prowadzący zajęcia na salkach. Jeśli już to sprawdzisz, to wybierz te zajęcia, które odpowiadają Ci najbardziej. Oczywiście często ważne jest, by instruktor był jak najlepszy, jednak jeśli nie spróbujesz, to się nie dowiesz.

Nie zrażaj się po pierwszych treningach, gdyż często organizm potrzebuje więcej czasu, by się przystosować do nowych, aktywnych warunków. Jeśli natomiast nie masz w pobliżu żadnego instruktora lub klubu fitness, to zawsze możesz postawić na Internet.

Tam z pewnością znajdziesz filmiki, przy których możesz rozpocząć swoją przygodę z tą formą aktywności. Ale zaraz. Jeszcze jedno, czego potrzebujesz, by pójść na swoje pierwsze ćwiczenia?

Jaki strój do Zumby?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jak najprostszy i jak najwygodniejszy. Luźne rzeczy często mogą przeszkadzać, natomiast zbyt obcisłe sprawią, że będziesz czuć się niekomfortowo. Wybierz taki strój, który da Ci szeroki zakres ruchów oraz nie będzie przeszkadzać. Dobrze dopasowane buty to podstawa, bo nie chcesz nabawić się odcisków, dlatego wybierz mądrze i prosto.

Teraz już wiesz czym jest zumba, jakie ma rodzaje i jak zacząć swoją przygodę z tą aktywnością. Leć na zajęcia i ciesz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem po udanym treningu!