Taniec potrafi inspirować – jak mało co! To przecież jedna z najważniejszych dziedzin sztuki – wspaniale uzupełniająca teatr, śpiew, różnego typu przedstawienia. Nic dziwnego, że to właśnie o tańcu powstało szereg aforyzmów i cytatów – wspaniałe złote myśli, które mogą pobudzić do działania, dodać skrzydeł, zatrzymać nas na moment. Swego czasu inspirujące cytaty wpisywało się do pamiętników – dziś służą raczej za “narzędzie” do pracy nad sobą. Jeśli miewasz kryzysy na parkiecie, dopada Cię lęk i stres związany z istotnym w Twojej karierze tanecznej występem w turnieju czy konkursie, a może najzwyczajniej w świecie potrzebujesz sobie przypomnieć dlaczego lata temu pokochałeś / aś taniec – cytaty z całą pewnością mogą Ci w tym pomóc! Otaczanie się motywującymi, tanecznymi aforyzmami to również doskonała propozycja dla osób, które chciałyby zacząć tańczyć – a jednak zawsze coś staje na ich drodze do realizacji pasji. Jak pracować z cytatami na co dzień? Możesz zapisać je na kolorowych karteczkach i umieścić w widocznym miejscu – na przykład naklejając je na lodówkę, laptop czy tablicę korkową. Mimowolne zerkanie na inspirujące taneczne treści może sprawić, że Twoja motywacja i radość z tańca znacząco wzrosną – a Ty sam / a na nowo zaczniesz zauważać sens swoich działań. Który cytat warto obrać za swoje motto taneczne? Sprawdź sam / a!

Swoboda w tańcu – podstawa udanego występu

Jeśli czasem czujesz, że brakuje Ci swobody i luzu w tańcu – być może właśnie tak jest. Tego typu uczucie może dopadać tancerzy, którzy tak bardzo są skupieni na technice i perfekcji wykonywania ruchów tanecznych, że zapominają o tym co w tańcu najważniejsze – o swoich emocjach, luzie, o tym, aby pokazać swoje prawdziwe “ja”. Wie coś o tym William W. Purkey, który w swoim cytacie wskazał na to jak ważne jest dosłowne “wyłączenie się” w tańcu i zabawa nim. “Musisz tańczyć tak, jakby nikt Cię nie obserwował, kochać jakbyś nigdy nie został zraniony, śpiewać tak jakby nikt Cię nie słuchał i żyć tak, jakby to było niebo na ziemi” – mówi cytat. Umiejętność zapominania o opiniach innych nie przychodzi jednak sama – wystarczy zapytać doświadczonych tancerzy, świadomych swoich predyspozycji oraz talentów. Pamiętajmy, że zawsze ktoś będzie nas oceniał – niezależnie od tego czy działamy czy też nie. Im więcej pracy, serca, a przede wszystkim autentyczności włożymy w nasz taniec – tym większe owoce będą przynosić nasze treningi na sali tanecznej!

Taniec jako forma komunikacji

Dlaczego “zgranie się” pary tancerzy jest tak niezwykle ważne w tańcu? Ponieważ to właśnie o komunikację między dwoma odrębnymi osobami chodzi. Taniec to swego rodzaju ukazanie procesu komunikowania się – między tancerką a tancerzem, którzy – łącząc różne ruchy, różne osobowości i różne spojrzenie na taniec – tworzą na parkiecie jedną, spójną całość. Jeśli czujesz, że ostatnimi czasy Twoja komunikacja z partnerem lub partnerką (gdy trenujesz taniec towarzyski) lub osobami z grupy tanecznej (gdy tańczysz w stylu nowoczesnym) wymaga poprawy – zainspiruj się cytatem Marty Graham. “Taniec jest ukrytym językiem duszy” – mówi motto. Przypominając sobie prawdziwe znaczenie tańca jako formy komunikacji znacznie łatwiej będzie Ci nie tylko porozmawiać szczerze z osobami, które być może liczą na taką rozmowę – ale również swoim tempem, gestami i ekspresją wyrazić to co dla Ciebie trudne, przykre, smutne, bolesne, a może radosne i dobre. Znajdując swój własny język w tańcu, nie bojąc się pokazywać zarówno swoich wad, jak i zalet – możesz liczyć na piękną pracę wykonaną nie tylko na sali tanecznej, ale również finalnie na parkiecie podczas występu!

taniec nowoczesny w grupie

Zmęczenie po treningu tanecznym

– jak sobie poradzić?

Czasem zmęczenie po treningu wymaga jedynie gorącej kąpieli, filiżanki dobrej herbaty, relaksu z książką. Zdarza się jednak, że zmęczenie jest tak silne i deprymujące, a efekty póki co niewidoczne – że tancerz przeżywa swego rodzaju kryzys twórczy. Tancerze – podobnie jak artyści innych dziedzin sztuki – powinni pamiętać o odpowiedniej regeneracji, suplementach, dbałości o ciało. W tym wszystkim warto jednak mieć na uwadze również troskę o swoją psychikę. Jeśli dopada Cię kryzys, a po ostatnim katorżniczym treningu nie chcesz nawet myśleć o powrocie na parkiet – spróbuj popracować z cytatem Hansa Bosa. “Kiedy tańczę, nie mogę osądzać, nie mogę nienawidzić, nie mogę oddzielić się od życia. Mogę być tylko radosny i pełny” – mówi Bos. Jak się okazuje – to właśnie proste rzeczy, takie jak “radość i pełnia” ujęte w cytacie, sprawiają, że tancerze potrafią podnieść się po nawet najtrudniejszych sytuacjach. Jak pokazuje cytat – w tańcu nie można oddzielić się od codzienności, które być może czasem nas przytłaczają. Jednak to właśnie na parkiecie człowiek jest w stanie dostrzec radość, energię i swoją siłę – bez skupiania się na tym co złe i demotywujące.

Perfekcja w tańcu – jak ją uzyskać?

Nawet najbardziej żmudne treningi nad uzyskaniem perfekcji danego ruchu nie przyniosą efektu, jeśli tancerz nie uświadomi sobie jednej bardzo ważnej rzeczy – jak istotnym elementem występu na parkiecie jest każda jego minuta, sekunda, setna sekundy. To, co wydarza się w salce czy podczas finalnego występu trwa tylko chwilę – i to od zaangażowania, skupienia oraz determinacji tancerza zależy jaki będzie tego efekt. Wspaniale podkreśla to cytat Erola Ozana: “Taniec to tworzenie rzeźby, która jest widoczna tylko przez chwilę”. Jeśli czujesz, że odpuszczasz sobie perfekcję ruchu i zdarza Ci się pójść na łatwiznę – spróbuj pomyśleć o sobie – tancerze / tancerce jak o rzeźbie, którą ustawiasz w ruchu. Być może pierwsze trzy, pięć, a może dziesięć treningów nie przyniosą oczekiwanych rezultatów – ale im dłużej będziesz pracować chociażby nad słynną ramą oraz im mocniej się na niej skupisz, tym szybciej zobaczysz, że nawet najtrudniejsza praca wreszcie odpłaci się efektem. W tańcu warto zachować też dobre proporcje – perfekcji, która bez wątpienia nadaje mu klasy i widowiskowości z luzem oraz swobodą, których nigdy nie powinno zabraknąć na parkiecie.

Życzymy udanej pracy z aforyzmami!

A Ty, masz swój ulubiony cytat o tańcu?