Ciąża to czas, w którym każda kobieta “chucha i dmucha na zimne”. Nic dziwnego. Bo kto, jak nie mama chce najlepiej dla swojego maluszka. Niestety, dużo pań rezygnuje wówczas z aktywności fizycznej, a jeśli ciąża nie jest zagrożona i przebiega w prawidłowy sposób, kobieta powinna pozwolić sobie na odrobinę ruchu. Wręcz jest to wskazane! My polecamy taniec – formę aktywności fizycznej bezpieczną dla przyszłych mam! 

Taniec w ciąży – korzyści zdrowotne dla zdrowia mamy i dziecka! 

Tak, jak wspomniałam wcześniej – aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana, jeśli oczywiście nie istnieją żadne przeciwwskazania do tego, aby przyszła mama mogła ćwiczyć. Dzięki wysiłkowi fizycznemu kobiecie łatwiej jest znieść objawy ciążowe i co ważne – przygotować ją na czas porodu. 

Taniec wykazuje mnóstwo korzyści zdrowotnych dla kobiet w ciąży. Po pierwsze, poprawia krążenie krwi i limfy, co w efekcie przyczynia się do odpowiedniej pracy układu oddechowego. Po drugie, ruchy taneczne zmniejszają ryzyko cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego. Po trzecie, taniec odpowiada za wzmocnienie mięśni, co jest istotne ważne w trakcie porodu. Wówczas poród jest mniej bolesny i niekiedy trwa krócej. Czy ruchy taneczne jeszcze wpływają na organizm kobiety w ciąży? Tak. Regularna aktywność fizyczna pomaga pozbyć się wzdęć brzucha, zrzucić zbędne kilogramy i “blokuje” dodatkowy przyrost wagi. 

kobieta w ciąży ćwiczy

 

Co więcej? Taniec niweluje ból nóg i pleców, który tak często pojawia się u ciężarnych i wymaga wyprostowanej postawy. Ale to nie wszystko! Ruchy taneczne, w rytm ulubionej muzyki pozytywnie wpływają na nastrój i samopoczucie. Kobieta czuje się odprężona i zrelaksowana. 

Taniec w ciąży – jak się przygotować do zajęć tanecznych? 

Decydując się na zajęcia taneczne w okresie ciąży należy wziąć pod uwagę kilka istotnych informacji. Poniżej kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przed tańcem w ciąży. 

  1. Przed planowanym treningiem zadbaj o odpowiedni posiłek.
  2. Pij duże ilości wody i nawadniaj organizm przed, w czasie i po zajęciach tanecznych. 
  3. Zadbaj o wygodny, lekki, komfortowy kostium i buty.
  4. Przed treningiem tanecznym pamiętaj o rozgrzewce! Dzięki niej w odpowiedni sposób przygotujesz mięśnie do aktywności fizycznej. 
  5. Jeśli nie będziesz czuła się komfortowo i bezpiecznie w trakcie ćwiczeń tanecznych – odpuść. Nic na siłę. Nie zapominaj o tym, że to Ty masz czuć się dobrze!
  6. Mierz siły na zamiary i wraz z postępującą ciążą modyfikuj zajęcia taneczne. 
  7. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, dlatego staraj się unikać nadmiernych podskoków i rozciągania, tak aby nie narażać siebie na upadek. 
  8. W momencie bólu podbrzusza, silnych zawrotów głowy, nudności lub silnego dyskomfortu zrezygnuj z zajęć. 

Czy taniec w ciąży jest bezpieczny? 

Tak. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, jak również ze strony lekarza to tego typu forma aktywności fizycznej uznawana jest za bezpieczną. Pamiętaj tylko, aby w trakcie zajęć unikać zbyt nadmiernych, energetycznych ruchów, podskoków i obracania się. Wybieraj zajęcia taneczne, przeznaczone dla kobiet w ciąży. 

Nie zapomnij, aby przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, w tym również tańca skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. 

Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma żadnych przeciwności, aby kobieta w ciąży mogła tańczyć, a nawet zaleca jej, aby poświęciła 20-30 minut dziennie na ruchy taneczne, warto się ku temu zastanowić. Eksperci zalecają, aby przyszłe mamy wykonywały ćwiczenia, które powodują tętno nie większe niż 140 uderzeń na minutę. 

Kiedy taniec jest przeciwwskazaniem dla kobiet w ciąży? 

Z zajęć tanecznych powinny zrezygnować kobiety w ciąży, u których: 

  • są problemy z szyjką macicy,
  • jest wysokie ciśnienie krwi lub anemia
  • występuje przeziębienie lub ostre zapalenie żołądka,
  • zaobserwowano zwiększone napięcie macicy lub krwawienie z dróg rodnych,
  • pojawia się wysokie ciśnienie krwi,
  • w przeszłości wystąpiły poronienia,
  • z wielowodziem,
  • po zajęciach regularnie pojawiają się skurcze macicy i podbrzusza. 

Jak widać, taniec przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla przyszłych mam. Jednak przed podjęciem decyzji o zajęciach tanecznych, skonsultuj się ze swoim lekarzem. 

Taniec w ciąży – na jaki się zdecydować? 

Kobiety w ciąży mogą zapisać się na specjalne zajęcia taneczne dla ciężarnych lub samodzielnie tańczyć w domu, przed telewizorem. Zarówno jedna, jak i druga opcja jest lepszym pomysłem, niż leżenie na kanapie i nic nierobienie. Oczywiście mówię tu o ciąży rozwijającej się i przebiegającej bez żadnych komplikacji. 

Obecnie bardzo popularnym tańcem dla kobiet w ciąży jest belly dance, czyli taniec brzucha. Okazuje się bowiem, że w czasie tańca dochodzi do ogromnego wzmocnienia mięśni brzucha i miednicy, co ma istotny wpływ na późniejszy poród i regenerację po nim. Prawidłowo rozwinięte mięśnie brzucha przyczyniają się również do redukcji bólu pleców i kręgosłupa, a niestety jest to częsta przypadłość towarzysząca kobietom w ciąży. 

W trakcie tańca brzucha, tancerki często stoją na palcach stóp. Jest to niezwykle istotne dla kobiet w ciąży. Dlaczego? Wówczas dochodzi do zwiększenia przepływu krwi i polepszenia krążenia, które odpowiada między innymi za puchnięcie rąk i stóp u ciężarnych. Warto więc wcześniej zadbać o prawidłową cyrkulację krążenia. 

Kolejnym tańcem, zalecanym przyszłym mamom jest salsa. Podczas salsy, zajęcia dostosowane są do kobiet w ciąży, tak, aby mogły nauczyć się kroków i ruchów tanecznych. 

Jeśli podjęłaś decyzję, że chcesz uczestniczyć na zajęcia taneczne w ciąży – wybieraj tańce spokojne, bez trudnych i skomplikowanych figur. Poinformuj również instruktora, że spodziewasz się dziecka, tak, aby mógł przygotować łatwą choreografię.