Dlaczego tak wielu turystów rokrocznie decyduje się na wakacyjny wyjazd do Egiptu? Ponieważ to miejsce zachwyca nas nie tylko wspaniałą pogodą czy widokami, ale również nietuzinkową kulturą! Nic dziwnego, że miłośnicy tańca coraz chętniej zagłębiają się w tajniki tańca egipskiego – czyli odmiany tańca orientalnego, potocznie nazywanej „tańcem brzucha”. Jaki jest sam w sobie taniec egipski? Przede wszystkim rozpoznamy go po powolnych, „plastycznych” ruchach i zmysłowości – jeśli chcemy zabłysnąć na wakacyjnej imprezie interesującą choreografią, z całą pewnością warto rozważyć właśnie naukę tego efektownego stylu tańca! Jednak taniec egipski to nie tylko cudowna zmysłowość – to również zachowywanie delikatnego dystansu (tak, aby partner, do którego odnosimy swoje ruchy taneczne poczuł się zachęcony, jednak znał też naszą granicę). I choć taniec egipski może wydawać się łatwy do nauki – wymaga odpowiedniej koordynacji ruchów, a przede wszystkim świadomości własnego ciała. Nie da się ukryć, że pełen zmysłowości taniec egipski z roku na rok przyciąga coraz to więcej kobiet – które chcą odkryć w sobie pokłady pewności siebie oraz uroku osobistego. Co ciekawe, taniec egipski to również sprawdzony sposób na odpoczynek i relaks – ze względu na to, że taniec egipski tańczymy powoli i subtelnie, nasz organizm wykonuje delikatny trening, jednak w dużej mierze dajemy mu przestrzeń na regenerację, która jest tak ważna na przykład po ćwiczeniach tanecznych o dużej intensywności. Jeśli nie chcemy robić sobie przerwy między treningami, a jednocześnie nie zamierzamy narażać się na wysiłek, który może okazać się dla nas zbyt duży – wypróbujmy taniec egipski! Ten rodzaj tańca to również interesujący pomysł na rozgrzewkę – dzięki której zminimalizujemy ból związany z występującymi zwykle po 24 godzinach od intensywnego treningu zakwasami. I choć dla wielu z nas taniec egipski może kojarzyć się z tańcem brzucha – jest czymś znacznie więcej, ponieważ… nie bazuje wyłącznie na tej części ciała!

Taniec egipski – kobieca energia i wdzięk!

Oczywiście, znany nam wszystkim taniec brzucha jest nieodłącznym elementem udanego tańca egipskiego – jednak sam w sobie taniec egipski polega na wprawieniu w ruch całego ciała. Dokładnie tak – aby poprawnie zatańczyć taniec egipski należy być w pełni skupionym na ruchach, które przechodzą przez tancerza od czubka głowy do stóp! To właśnie dlatego tak ważna podczas wykonywania tańca egipskiego jest świadomość własnego ciała i tanecznego „ja” – ponieważ pracujemy każdym odcinkiem swojego ciała, próbując zsynchronizować ruch z muzyką. Tradycyjny egipski taniec nie jest jednak nudny czy niezaskakujący – owszem, tańczymy go powoli i zmysłowo, jednak absolutnie nie brak w nim naturalnej kobiecej energii! Chociaż na zajęciach tego typu tańca można spotkać się z użyciem tak zwanych „woalek” – tradycyjny taniec egipski nie obejmuje stosowania tego rekwizytu. Być może jednak woalka, którą z powodzeniem zastąpi ci chociażby apaszka, jaką większość z nas ma w szafie – pomoże ci na upłynnienie ruchu, złapania jego lekkości i zwiewności. Jak się okazuje – stosowanie ciekawych atrybutów w tańcu może nie tylko zapewnić nam atrakcyjny efekt wizualny, ale również wesprzeć jego naukę i dodać pewności siebie na parkiecie!

kobieta w stroju do tańca brzucha

Czy taniec orientalny to taniec egipski?

Jeśli chodzi o klasyfikację stylów – pojęcie „tańca orientalnego” odnosi się do wielu z nich. Tańce orientalne wywodzą się z Bliskiego Wschodu, północnej Afryki i Azji Centralnej, jednak rzeczywiście głównym ośrodkiem jego rozwoju jest Egipt. Wraz z upływem czasu – taniec orientalny stał się popularny w USA i Europie, a dziś nie ma na świecie prawdopodobnie nikogo, kto nie słyszałby o tańcu egipskim, orientalnym czy tańcu brzucha. Nie bez powodu ten rodzaj tańca nazywany jest najbardziej kobiecym – nie tylko pozytywnie wpływa na kobiecą psychikę, dodając pewności siebie oraz wspierając zdrowe budowanie poczucia kobiecości, ale również z powodzeniem modeluje całe ciało, dzięki czemu pomaga w zrzuceniu dodatkowych kilogramów. Ten rodzaj tańca to głównie akcentowane ruchy bioder i klatki piersiowej – jednak, jak wspomnieliśmy wyżej, nie koncentrujemy się wyłącznie na nich, a pracujemy całym ciałem, z pełną świadomością każdego jego odcinka. Kostium tancerki, wykonującej taniec orientalny, może różnić się w zależności od wyboru określonego stylu – choć najczęściej taniec egipski kojarzymy ze zmysłowym stanikiem wyszywanym frędzlami, może być to także długa suknia (zarówno luźniejsza, jak i przylegająca blisko ciała).

Jak wykorzystywać taniec egipski?

Dlaczego może Ci się przydać nauka tańca egipskiego? Ponieważ wspaniale wzmacnia całe ciało oraz pewność siebie – nie tylko na parkiecie, ale również w życiu codziennym! Co więcej, to właśnie powolny i zmysłowy taniec egipski z powodzeniem wpleciesz w różnego typu układy taneczne – zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. I choć taniec egipski dedykowany jest kobietom – Twoja kreatywność może pozwolić Ci na „dodanie” panów do konkretnej choreografii! Taniec egipski wykorzystasz też prywatnie – na przykład przygotowując miłą taneczną niespodziankę dla swojego partnera. Im więcej rodzajów tańca poznajemy – tym bardziej poszerzamy swoje taneczne umiejętności, a co za tym idzie… rozwijamy się jako tancerze! Nie warto unikać stylów tanecznych tylko dlatego, że wydają się „nie dla nas” – bardzo często okazuje się, że właśnie takie rodzaje tańca są tymi najciekawszymi, stanowiącymi dla nas wspaniałe wyzwanie! Czas zbliżających się wakacji – a co za tym idzie poznawania nowych kultur poprzez podróżowanie do nieznanych dotąd miejsc – to również doskonały moment na to, aby wypróbować taneczne nowości! Być może taniec egipski zainteresuje też Twoją przyjaciółkę, koleżankę, znajomą – a wspólne uczęszczanie na jego zajęcia do szkoły tanecznej czy też domowe treningi staną się świetną okazją do pogłębiania więzi! Co ciekawe, ruchy w tańcu orientalnym są nazywane „shimmies” (wyróżniają się charakterystycznym drżeniem), a sam w sobie taniec tradycyjnie tańczy się przy akompaniamencie bębna kielichowego.

A Ty, co sądzisz o tańcu egipskim?