Turcja to piękny, gorący kraj orientu, a tańce tureckie często kojarzą się z erotycznym i zmysłowym tańcem brzucha, ale jak się okazuje – nie tylko! To także Zeybek, Horon, Halay, Bar, Karsilama, Gobek dans, czy Kolbasti…
Taniec turecki jest odzwierciedleniem tamtejszej kultury, tradycji i folkloru. Turcy należą do narodowości mocno roztańczonej, Wydawać, by się mogło, że tylko czekają na dźwięki muzyki, aby móc podrygiwać, klaskać, podskakiwać, śpiewać, gwizdać, kucać, a do tego wszystkiego – uśmiechać się.
Dlatego w poniższym artykule przedstawię Wam, jakie tańce królują w słonecznej Turcji. Z pewnością będziesz mógł je zaobserwować na wieczorach tureckich, czy przedstawieniach oferowanych przez hotel, w jakim się zatrzymałeś. Oto one!
Zeybek, czyli męski taniec turecki
Kto by pomyślał, że to mężczyzna będzie tańczył dla kobiety, a nie kobieta dla mężczyzny! Tak właśnie jest w Turcji. Zeybek to taniec niezwykle popularny w Turcji i bardzo często wykonywany na weselach. Zazwyczaj Pan Młody solo bądź w otoczeniu innych mężczyzn wykonuje ruchy taneczne dla swojej żony. Kobieta niekiedy włącza się do wspólnego tańca, ale nie zawsze.
Zeybek to niezwykły taniec, a zarazem przedstawienie, podczas którego mężczyzna popisuje się, uwodzi i kokietuje swoją partnerkę. Taniec wywodzi się z głębokiej tradycji. Tak naprawdę nie jest tańcem weselnym, a reprezentującym męskość i odwagę. Często jednak traktowany jest jako weselny, gdyż odzwierciedla dojrzałość i siłę mężczyzny biorącego ślub. Nazywany jest częste tańcem wojowników z Morza Egejskiego, czyli młodych mężczyzn z gór Anatolii.
Zeybek polega na tym, że mężczyzna powolnym krokiem przechadza się po sali, rozkłada ręce, po czym przyklęka. Jest to taniec niezwykle wymagający sprawności i kondycji fizycznej. To taniec w metrum 9/4.
Horon – postaw na szybkie tempo!
Kolejnym tańcem tureckim jest tzw. Horon. To taniec, który jest bardzo popularny na wybrzeżach Morza Czarnego. Jego metrum wynosi 7/16. Kiedyś – był tańcem Greków pontyjskich. Jego popisowym ruchem jest tzw. tremoulo, czyli rytmiczne ruchy górnymi częściami ciała. Podobno taniec ten wywodzi się od zwinnych ruchów ryb Morza Czarnego. Taniec ten znacząco różni się od innych tureckich tańców.
Halay i Bar – folkowe tańce tureckie
Halay i Bar to tańce folkowe. Głównie możemy je spotkać we Wschodniej, Południowo Wschodniej i Środkowej Anatolii. Halay to taniec, kiedy w trakcie wykonywania ruchów tanecznych, tancerze trzymają się za ręce lub ramiona, a pierwszy i ostatni tancerz trzyma w ręku chusteczkę. Ten taniec łączy w sobie prostotę, a zarazem charakteryzuje się różnorodnością figur tanecznych. Wszystkie kroki taneczne przedstawiane są w rytm tureckiej melodii.
Bar z kolei – powszechny w rejonach wschodniej Anatolii tańczony jest obok siebie.
Karsilama, czyli turecki taniec weselny
Karsilama to taniec weselny, rytmiczny i melodyjny zarazem. Wykonywany w metrum 9/8. W trakcie jego wykonywania kobieta i mężczyzna stoi naprzeciwko siebie, tzw. twarzą w twarz. Jest to tradycyjny taniec młodej pary, którego podstawowym ruchem są drobne i wolne kroki.
Gobek dans – turecki taniec brzucha
Gobek dans, czyli turecki taniec brzucha nazywany jest także tańcem orientalnym. Jest to taniec solowy, popularny głównie na Bliskim Wschodzie i najczęściej wykonywany przez kobiety. Jego główną cechą charakterystyczną jest są ruchy bioder, brzucha, biustu, głowy i rąk. Podczas wykonywanych ruchów, tancerka często używa rekwizytów, tj.: woale, miecze, skrzydła, świeczniki. Tancerki ubrane są w specjalne stroje do tańca brzucha, czyli odsłaniające brzuch, a bardzo często zasłaniające twarz.
Taniec ten polega na rytmicznych i energicznych ruchach bioder i falujących ruchach brzucha. Bardzo ważne są też ruchy ramion i dłoni. Istnieje przekonanie, że to tancerki tureckie wypracowały falę brzucha – obecnie bez której nie wyobraża się belly dance.
Kolbasti – wyróżnik tańców tureckich!
Spośród tylu tańców tureckich – kolbasti jest znaczący. Dlaczego? W trakcie jego tańczenia ulatnia się głośna, szalona, rytmiczna muzyka, z charakterystycznymi rytmem i powtarzającą się melodią. Widownia zazwyczaj rozstawiona jest w kółeczku, a pośrodku jedna lub dwie osoby wykonują energiczny taniec. Dlaczego energiczny? W trakcie jego wykonywania można zaobserwować szybkie tempo i pracę nóg, jak i całego ciała.
Taniec Kolbasti wywodzi się z miasta Trabzon, położonym nad Morzem Czarnym. Mieszkają tam głównie rybacy i ludność mało zamożna. Taniec wywodzi się z różnych historii. Jedna z nich mówi o tym, że miał odzwierciedlać ruchy rybaków podczas łowienia ryb. Kolejna opowiada, że taniec wywodzi się od tańca zaprezentowanego przez jednego z gości na weselu w latach 70. Ostatnia historia opowiada o tym, że kolbasti zapoczątkowali dwaj panowie na weselu, którzy mieli ze sobą porachunki. Zostali oni zmuszeni do tańca, podczas którego mężczyźni się pogodzili. I tak narodził się kolbasti.
Wieczór turecki – poznaj kulturę Turcji!
Jeśli wybierasz się na wakacje do słonecznej Turcji nie może Cię zabraknąć na wieczorze tureckim, podczas którego dochodzi do prezentacji różnorodnej tureckiej kultury. Możesz zaobserwować pokaz tureckiego wesela, a także bogactwo tańców, tureckich, narodowych strojów i energicznej muzyki. Wszystkie imprezy tureckie to przede wszystkim śpiew, taniec i dobra zabawa. Podczas imprezy towarzyszą tureckie przysmaki i oczywiście szalone tureckie melodie. Warto więc postawić na wieczór pełen wrażeń i wrócić z Turcji z głową pełną wrażeń i wspomnień.