Zdarza się, że taniec towarzyszy nam przez całe życie – szczególnie wtedy, gdy nasi rodzice i bliscy również żywią do niego wiele uczuć. Jak się okazuje, taniec w życiu małej dziewczynki, następnie dojrzewającej nastolatki, aż wreszcie dorosłej kobiety (na każdym etapie jej życia) może stać się prawdziwym lekiem nie tylko na smutki, ale również dolegliwości zdrowotne. Jeśli jesteś mamą dziewczynki, która uwielbia tańczyć – z całą pewnością ucieszą Cię fakty przedstawione w tym tekście! Jak się okazuje, to właśnie taniec sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka – niezależnie od płci – jednak dziewczynkom pomaga szczególnie na etapie dorastania. Dlaczego? Przychodzimy z odpowiedzią! I liczymy, że – bez względu na to ile masz lat – wprowadzisz ruch w rytm muzyki do swojej codziennej, prozdrowotnej rutyny!

Taniec w życiu małej dziewczynki

Dlaczego małe dziewczynki w większości uwielbiają tańczyć? Ze względu na barwne, cekinowe stroje, wspaniałą zabawę, możliwość pobycia z innymi dziećmi… Oczywiście na to, że dziewczynki w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym chętnie wybierają zajęcia taneczne ma wpływ wiele kwestii – jednak najważniejszą z nich jest ta, że to właśnie w tym momencie życia dziecko poznaje swoje ciało i jego możliwości. Zabawa poprzez ruch, tupanie, podskakiwanie i rytm może sprawiać dzieciom całe mnóstwo radości – stając się przy tym ciekawym, aktywnym sposobem na spędzanie czasu samemu, z koleżankami, rodzicami czy dziadkami. Aby zachęcić dziecko do tańca – wybierz radosną, lekką muzykę (najlepiej tę, która powstała z myślą o najmłodszych) i… obserwuj reakcję swojej córeczki! Nagrywanie dziecka podczas radosnego tańca może stać się pięknym wspomnieniem na kolejne lata.

Taniec w życiu dziewczyny

Zdarza się, że dziewczyny rozpoczynające piątą, szóstą czy siódmą klasę szkoły podstawowej – zaczynają wdrażać sport w codzienne życie. Oczywiście, część z nich wybierze inne aktywności – na przykład plastykę czy czytanie książek – jednak nie da się ukryć, że w tym specyficznym dla “już nie dziecka”, a jednak “jeszcze nie nastolatki” okresie, na jej decyzję mają wpływ rówieśnicy. I tak – może się okazać, że osoba, która nigdy nie myślała o stawianiu pierwszych kroków na parkiecie, zapisze się na taniec z powodu swojej koleżanki czy przyjaciółki. Jeśli Twoja córka nadal szuka swojego hobby – z powodzeniem możesz zaproponować jej właśnie taniec. W profesjonalnych szkołach tańca można znaleźć bogate oferty, dopasowane do uczestników zajęć zarówno wiekowo, jak i… stylami! Inną, ciekawą propozycją aktywności pozalekcyjnej może być taniec ludowy – którego nauka nie tylko pozwala na zapoznanie się z lokalnym folklorem, ale również na nawiązanie nowych, ciekawych relacji.

Taniec w życiu kobiety

Dorosła kobieta nierzadko miewa spadki nastroju – i to właśnie tu przychodzi z pomocą taniec! Bez względu na to czy tańczy ona sama czy z partnerem – taniec potrafi uwolnić ogromne pokłady endorfin, kojąc ból, skutecznie poprawiając humor oraz pomagając budować zdrową relację z własnym ciałem. I to właśnie ten aspekt tańca można uznać za najistotniejszy w życiu dorosłej kobiety – szczególnie tej, która na co dzień walczy z wieloma kompleksami. Dzięki poruszaniu się w rytm ulubionych dźwięków – możesz na nowo polubić, a nawet pokochać siebie, rozumiejąc jak ważną rolę na co dzień spełnia Twoje ciało. Taniec to również świetna propozycja na delikatny, odprężający trening w czasie ciąży – oczywiście za zgodą lekarza prowadzącego. Co ciekawe, kobiety które przeżywają kryzysy w związku – również poprzez taniec mogą zbudować na nowo wartościową relację ze swoim partnerem. Nie bez powodu przecież to właśnie pierwszy taniec ukochanych osób rozpoczyna przyjęcia weselne, prawda?

Taniec w życiu starszej pani

W dzisiejszych, dynamicznych czasach trudno stwierdzić kiedy rozpoczyna się starość – wiemy jednak, że w momencie, kiedy organizm kobiety przechodzi menopauzę, warto poprawiać sobie nastrój codziennymi przyjemnościami. Jedną z nich może okazać się zapisanie do szkoły tańca – na przykład na trening tego stylu, z którym nigdy wcześniej nie miałyśmy do czynienia! Taniec pozwala nie tylko na zachowanie zdrowia i świetnej formy przez długi czas, ale również sprawia, że kobieta wciąż jest świadoma swojej niepowtarzalnej energii – nawet wtedy, kiedy tańczy z roześmianymi wnukami, a parkiet zastępuje im dywan w salonie. Co ciekawe, szlifując swoje taneczne umiejętności po 60-tce – możesz zachwycić nie jednego tancerza podczas zabawy (na przykład na wyjeździe do sanatorium)!

seniorzy tańczą taniec towarzyski

Czy taniec jest więc odpowiedni zarówno dla dziewczynki, nastolatki, jak i kobiety dojrzałej? Odpowiedź chyba już wszyscy znamy! To jedna z nielicznych bezpłatnych, tak wspaniale działających na kobietę aktywności – jeśli jeszcze nie próbowałaś tańczyć regularnie… koniecznie to zmień! Wystarczy zapisać się do szkoły tańca w Twoim mieście lub… włączyć ulubioną piosenkę i dać się ponieść miłym dla ucha brzmieniom. Pamiętaj, że niezależnie od tego czy wybierzesz taniec solo czy też taniec towarzyski – możesz cieszyć się nim do końca życia, czerpiąc z tanecznych ruchów wszystko to, co najlepsze!