Pole Dance przez długie lata kojarzony był z tańcem na rurze w klubach nocnych dla dorosłych. Na całe szczęście – obecna wizja pole dance jest zupełnie inna. To taniec, który jest coraz bardziej popularny i doceniany przez społeczeństwo. Co warto wiedzieć? Co roku odbywają się turnieje taneczne i warsztaty taneczne na różnym poziomie zaawansowania i poświęcone tylko tej dziedzinie tańca. Dzięki pochlebnym opiniom i wysokiej randze, rodzice coraz częściej zastanawiają się, czy pole dance mogą trenować ich dzieci. Kiedyś temat – z pewnością absurdalny, a dziś – godny namysłu. Zatem postaramy się więcej opowiedzieć na ten temat w poniższym artykule. 

Pole Dance – czym jest?

Pole Dance to sport polegający na uprawianiu gimnastyki, akrobatyki, a jednocześnie tańca na przeznaczonym do tego, specjalnym drążku. Taniec ten wymaga niezwykłej siły, elastyczności i umiejętności. Jego systematyczne trenowanie pozytywnie wpływa na psychikę i emocje człowieka. Sport ten niweluje stres i buduje poczucie własnej wartości. Poprawia także koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie i co ważne – zwiększa koordynację i buduje relacje w grupie. 

Czy Pole Dance mogą trenować dzieci? 

Pole Dance, jako dyscyplina sportowa łącząca w sobie elementy akrobatyki, gimnastyki i oczywiście – tańca przynosi wiele pozytywnych dla zdrowia korzyści. Dlatego coraz chętniej wybierany jest przez rodziców jako forma sportu, którą mogą trenować ich dzieci. Czy Pole Dance jest odpowiedni dla dzieci? A dlaczego nie? Opiekunowie zapisując dziecko na Pole Dance przede wszystkim dbają o ich sprawność, aktywność fizyczną, a przy tym dostarczając im mnóstwo zabawy i pozytywnej energii. 

Niektórzy sceptycznie podchodzą do wizji, aby dzieci trenowały Pole Dance. My jednak zadajemy pytanie – “Co w tym złego?”. Pole Dance to tylko sport, który pozytywnie wpływa na ciało, mięśnie i organizm ludzki. Zajęcia rozwijają koordynację ruchową, siłę, elastyczność i wzmacniają mięśnie. Dzieci traktują lekcje jak zabawę “na trzepaku”. Jest jednak znacząca różnica – doświadczony i profesjonalny instruktor taneczny czuwa nad dzieckiem, aby nic złego się nie wydarzyło.  

Ale to nie wszystko. Sport wpływa także na samodyscyplinę dziecka. Maluchy od najmłodszych lat uczą się punktualności i odpowiedzialności. Dlatego już od początków zajęć należy uświadomić dziecko, że chcąc uprawiać dany sport musi być konsekwentny w tym, co robi i nie opuszczać treningów. 

Przed podjęciem decyzji należy uświadomić dziecko, na jakie zajęcia sportowe będzie uczestniczyło. Jeśli będzie zadowolone – nie ma przeciwwskazań, aby kontynuować treningi. To dziecko powinno wybrać dyscyplinę sportową, na jaką chciałoby uczęszczać i co przynosi mu największą frajdę. A jak widać, Pole Dance jest świetną alternatywą do zabawy na trzepaku. 

Pole Dance, mimo, że obecnie jest jednym z najbardziej rozchwytywanych tańców dalej niesie ze sobą sprzeczne poglądy. Do dzisiaj zdania są podzielone. Niektórzy z opiekunów traktują pole dance – nadal jako taniec na rurze dla dorosłych. Nie wyobrażają sobie, aby ich dzieci trenowały tego typu dyscyplinę sportową. A wy – jakie macie zdanie? 

W jakim wieku zapisać dziecko na pole dance? 

Większość szkół oferuje treningi Pole Dance już od 6. roku życia. Jednak to od rodzica i dziecka zależy, w jakim wieku zapisać malucha na zajęcia sportowe. Jeśli dziecko świetnie radzi sobie np. z jazdą na rowerze, jazdą na rolkach, czy podczas biegania – warto pomyśleć o zapewnieniu mu dodatkowej formy rozrywki i aktywności. Pozwoli to zapewnić dziecku dodatkowy wysiłek fizyczny, a tym samym rozładować jego energię i emocje. 

Dziewczynka rozciąga się

W trakcie zajęć młodsze dzieciaki mają w sobie dużo siły i energii. Krzyczą, skaczą, biegają, chwytają drążka, zachowując przy tym równowagę. Pod okiem instruktora – z pewnością nabiorą jeszcze lepszej sprawności i kondycji. 

Pole Dance – jak wyglądają zajęcia dla najmłodszych? 

Tak naprawdę, jak wyglądają zajęcia Pole Dance dla dzieci zależne jest w dużej mierze od tego, w jakiej grupie wiekowej jest dziecko. Inaczej wygląda nauka tańca dla 6-latków, a inaczej dla dzieci starszych – przykładowo 12-latków. 

Ci młodsi, są w stanie skupić całkowitą uwagę przez ok. 20-40 minut.  W związku z tym, zajęcia i nauka technik akrobatycznych przeplatana jest ćwiczeniami, jak również zabawą. Zupełnie inaczej jest w przypadku grupy młodzieżowej. W tym przedziale wiekowym nie jest konieczna zabawa, a cała uwaga skupiona jest technice tańca, nowych figur akrobatycznych i ciągłych ich powtórzeniach. 

W jednym i drugim przypadku prawidłowo przeprowadzony trening pole dance dla dzieci powinien kojarzyć się nie tylko z dobrą zabawą, ale z zajęciami produktywnymi, podczas których dzieciaki mile i z uśmiechem spędzają czas. 

Jak często zaprowadzać dziecko na treningi pole dance? 

Należy pamiętać, że jeśli dziecko po raz pierwszy ma styczność z tego rodzaju treningu, ćwiczenia jeden raz w tygodniu w zupełności wystarczą. Warto wziąć pod uwagę emocje towarzyszące maluchowi. Z czasem, kiedy już przywyknie do “nowej” aktywności fizycznej, częstotliwość można zwiększyć do 2-3 razy w tygodniu. 

Pole Dance – czy taniec jest bezpieczny dla dziecka? 

Pole Dance, tak jak każda inna dziedzina sportu i aktywnych zajęć dla dzieci niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Dlatego tak ważna w tym przypadku i przed przystąpieniem do zajęć jest rozgrzewka. Rozgrzewająca część treningu powinna być energiczna i trwać nie krócej, niż 20 minut. Właściwe przygotowanie do ćwiczeń pozwoli zminimalizować ryzyko stłuczenia, czy uszkodzenia ciała.