Wracamy z drugą odsłoną najpiękniejszych utworów do tańca! To właśnie one niezmiennie od lat porywają nas nie tylko swoim nietuzinkowym brzmieniem, ale również… imponującymi tekstami! Jako miłośnicy tańca – doceniamy zwrotki wskazujące na to jak wielką rolę w czyimś życiu odgrywa ta wyjątkowa pasja, jak z jej pomocą możemy budować relację (zarówno przyjacielską, jak i tę pełną namiętności i pasji), jak wspaniale potrafi zmotywować nas do działania. Dlaczego piosenki o tańcu są tak często puszczane w rozgłośniach radiowych, a co za tym idzie – słuchane przez nas, odbiorców? Przede wszystkim ze względu na nierozłączność muzyki i tańca – śmiało można by rzec, że muzyka nie istnieje bez ruchu tanecznego, który doskonale ją uzupełnia, i że taniec nie ma prawa bytu bez muzyki… Nic dziwnego, że tak wiele osób ściśle związanych z tańcem – bardzo mocno utożsamia się też z muzyką, decydując się chociażby na jej studiowanie. Wróćmy jednak do pomysłów na inspirującą, taneczną playlistę! Do jakich piosenek o tańcu… warto dziś zatańczyć? Podpowiadamy!

Taniec – sposób na miłość?

Chociaż piosenka Oli Dury “W tańcu dusz” opowiada historię związku, relacji, miłości – umiejętnie łączy ją z tymi wszystkimi emocjami, które z powodzeniem można wyrazić przez taniec. W słowach “znam tę melodię, którą tam masz – chciałbym zatańczyć do niej z Tobą jeszcze raz” wyraża się chociażby chęć nieustannego tańca, przebywania razem na “parkiecie życia”, a co za tym idzie – wspólnego doświadczania, przeżywania i po prostu, uczestnictwa w swojej codzienności. Nie bez powodu to właśnie taniec tak często bywa porównywalny do ludzkiego życia – ponieważ, jak i ono, ma swoje etapy, drogi, określone fazy. Czy miłość da się wyrazić poprzez taniec? Tekst Oli Dury udowadnia, że tak – i że wspólne “przetańczenie życia” może być wspaniałą przygodą. W życiu, podobnie jak w tańcu, aby wytrwać razem (a więc w parze) trzeba słuchać nawzajem swoich potrzeb, potrafić o nich rozmawiać i organizować codzienność (w tym wypadku – układ taneczny). Wiedzą o tym szczególnie ci z nas, którzy od lat tańczą wymagający doskonałej komunikacji z partnerem taniec towarzyski. Powtórzmy więc za wokalistką Olą przepiękne słowa jej piosenki: “Każdego dnia znajduję czas, żeby posłuchać co w duszy Ci gra…”

Integracja w tańcu

Utwór muzyczny “Tańczyć” zespołu Rozen – indie folkowego teamu muzycznego, w którym to mężczyźni wiodą prym, doskonale odzwierciedla ważną rolę samego w sobie tańca… integrację z innymi! Oczywistym jest, że to właśnie poprzez taniec możemy wyrazić najgłębiej skrywane uczucia – poprzez spojrzenie, gest, mimikę, ruch taneczny, sposób uwodzenia partnera czy partnerki na scenie. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś jak bardzo taniec potrafi łączyć i jednoczyć ludzi na płaszczyźnie koleżeńskiej czy przyjacielskiej? W tekście utworu “Tańczyć” znajdziemy między innymi słowa takie jak “Tak zatańczyć chcę z Tobą razem dziś, i ten wspólny sen razem z Tobą śnić”. I choć rzeczywiście pierwszym skojarzeniem może być tu relacja taneczna na płaszczyźnie partner – partnerka, równie dobrze tekst piosenki da się przełożyć na głęboką relację dwóch przyjaciół czy przyjaciółek! Pierwsza zwrotka utworu pokazuje też jak bardzo trudno jest się czasem przełamać i poprosić drugą osobę do tańca – a przecież  taniec powinien przede wszystkim odprężać oraz gwarantować szampańską zabawę, a nie… stresować!

Baw się tańcem już dziś!

Nieśmiertelny kawałek znanego i lubianego przez wielu z nas Enrique Iglesiasa “Bailando” – chociaż może kojarzyć się przede wszystkim z imprezą na ogromna skalę udowadnia, że… nie byłoby jej bez muzyki i tańca! To właśnie gorący, energetyzujący, być może latynoski taniec, z powodzeniem “rozkręci” każdą domówkę czy dyskotekę – wszystko zależy od naszego nastawienia, humoru i pewności siebie na parkiecie. Jeśli zastanawiasz się jakim typem tancerza jesteś – możesz wykonać test na swoją osobowość taneczną! Być może po jego zrobieniu wyciągniesz właściwe dla siebie wnioski – na przykład decydując się na nieco większe niż do tej pory otwarcie na drugą osobę. Im więcej czystej radości, zabawy, relaksu i przyjemności płynącej z Twojego tanecznego “bailando” – tym chętniej wrócisz na parkiet! A im częściej będziesz tańczyć – tym więcej wspaniałych korzyści dla Twojego zdrowia, formy i samopoczucia. To jak, kiedy rozpoczynamy zabawę do białego rana?

kobieta słucha muzyki

Chcesz zatańczyć?

Większość z nas kojarzy energetyzujący kawałek “Bo ja tańczyć chcę!” zespołu Long&Junior, o którym pisaliśmy już w poprzedniej odsłonie cyklu “Najpiękniejszych piosenek o tańcu”. Nie bez powodu za tematykę swoich piosenek zespół obiera właśnie taniec – ponieważ to taneczne ruchy na parkiecie sprawiają, że każda impreza nabiera wyjątkowe charakteru! Podczas tańca nie tylko uwalniają się endorfiny, ale również czujemy przypływ nagłej energii – dlatego być może zdarza się nam dziwić jak to się dzieje, kiedy przychodzimy na imprezę nieco zmęczeni całym dniem, a po kilku godzinach wspaniałej zabawy tanecznej, wracamy z niej uśmiechnięci i zadowoleni. “Bo ja tańczyć chcę!” pokazuje jak silna potrafi być potrzeba tanecznych wariacji – jednak nie sprawia ona tak wiele radości samemu, co z kimś! Wspólna nauka tańca może przynieść mnóstwo pozytywnych emocji – wszystko zależy od tego jak bardzo zaangażujemy się w nasze taneczne przedsięwzięcie!

Zostań królową tańca!

“You can dance, you can jive” (z angielskiego “Umiesz tańczyć, umiesz tańczyć jive’a”) – śpiewał swego czasu zespół ABBA. Jak się okazuje – aby zostać królem czy królową parkietu, nie potrzeba szczególnych umiejętności. Owszem, technika jak najbardziej się przydaje (szczególnie wtedy, kiedy chcemy zrobić wrażenie na swoich znajomych), jednak znacznie bardziej liczy się naturalność, luz, pewność siebie i naturalny wdzięk. Sami doskonale wiemy jak wiele uwagi potrafią “zgarnąć” ci tancerze, którzy w swojej pasji czują się jak ryba w wodzie – często wygrywając tym samym potyczki taneczne z bardziej doświadczonymi, perfekcyjnymi wręcz tancerzami. Co ciekawe, aby poczuć się królem czy królową tańca wcale nie musi mieć 17 lat – w każdym wieku możemy być “young and sweet” (z angielskiego “młodzi i słodcy”), ciesząc się tym co w tańcu najpiękniejsze!

A jaka jest Twoja ulubiona piosenka o tańcu?