Kto z nas nie zna całego mnóstwa inspirujących, energetyzujących piosenek o tańcu? Szczególnie zapaleni tancerze z wielką przyjemnością puszczają je nie tylko na salach tanecznych, ale również podczas jazdy samochodem czy też na słuchawkach – gdy czekamy w kolejce, załatwiamy sprawy na mieście, pracujemy w domu. Dla wielu pasjonatów tańca nie ma nic lepszego niż te kawałki muzyczne, które rozpalają w nich entuzjazm, dodają motywacji do tańca i… malują uśmiech na ich twarzach! Nic dziwnego – piosenki, które poruszają temat naszych pasji, ważnych aspektów naszego życia i tego, co nas najzwyczajniej w świecie dotyczy… sprawiają, że czujemy się tak, jak by były o nas! Dzisiaj przedstawiamy kilka większości z nas znanych najpiękniejszych piosenek o tańcu – a że znamy ich całkiem sporo, już teraz zapowiadamy kolejną część (a może nawet części?) tej serii! Gotowi na muzyczne inspiracje? Podpowiadamy co warto zgrać na swoją taneczną playlistę!

Taniec – pełnia radości!

Na pierwszy ogień idzie polski klasyk popularnego zespołu Lady Pank. “Tańcz głupia tańcz” to piosenka, która… dosłownie pcha nas do tańca! Szczególnie ciekawe jest tu tekst, który mówi o tym, by ujęta w tekście dziewczyna “bawiła się swoim życiem”. I właśnie to dla wielu z nas oznacza taniec – nie technikę, nie skomplikowane ruchy, nie choreografię czy wymyślne ustawienie podczas tańca… a dobrą zabawę! Dzięki radości, przyjemności i szczęściu płynącemu z pląsów na parkiecie nie tylko wspaniale “ładujemy akumulatory”, ale dostarczamy sobie porządnej porcji endorfin. To dobra wiadomość dla tych z nas, którzy być może tańczą okazyjnie, a szukają sprawdzonego, szybkiego sposobu na podniesienie nastroju – już kilka minut tańca w rytm ulubionej muzyki może sprawić, że nasz dzień nabierze wspaniałego kolorytu! Nie pozostaje nam więc nic innego jak “na spotkanie ognia lecieć”!

muzyka na słuchawkach

Wyraź swoją osobowość w tańcu!

Nawet jeśli nie jesteśmy fanami muzyki disco polo – zapewne wielu z nas słyszało ten kawałek na weselach czy imprezach okolicznościowych… a może nawet szalało w rytm jego brzmienia! Radosna, pełna energii piosenka “Tańcz, tańcz, tańcz” zespołu Long & Junior podpowiada nam jak dobrze się bawić – a pierwszym krokiem w przepisie na udaną imprezę jest… taniec, wtedy “kiedy inni patrzą”. Co to może oznaczać dla miłośników tańca? Przede wszystkim to, aby po prostu świetnie bawić się tańcem i nie przejmować opinią innych – taniec ma być dla nas, dla naszej frajdy i przyjemności… i nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy mistrzami czy mistrzyniami tańca, nie warto z niego rezygnować! Wszyscy wiemy, że nie trzeba być profesjonalnym tancerzem, aby zrobić tak zwane “show” na imprezie – wszystko zależy od naszego nastawienia, pewności siebie w tańcu i naturalności! Tańczmy więc – nie tylko wtedy kiedy jesteśmy sami, ale również… gdy inni patrzą!

Jak zachęcić innych do tańca?

Ponadczasowy kawałek zespołu Alphaville “Dance with me” (z angielskiego – “Zatańcz ze mną”) to prawdziwa prośba o… taniec! Być może starsze pokolenia pamiętają te czasy, kiedy na różnego typu dyskotekach mężczyzna rzeczywiście prosił dziewczynę do tańca – na szczęście w niektórych kręgach zdarza się to również dzisiaj! I bardzo dobrze – bo właśnie w prośbie o taniec, która już na starcie może wyrażać całe mnóstwo uczuć i emocji, może kryć się prawdziwe sedno samego w sobie tańca. Według wielu miłośników tanecznych ruchów – taniec towarzyski to piękna przygoda, która rozpoczyna się już w momencie, kiedy “upatrzymy sobie” (na przykład na imprezie) osobę, z którą chcielibyśmy go wykonać. Jest więc procesem, magią, doświadczeniem, które odbywa się wieloetapowo. Jak podpowiada piosenka – ” w raju kochanków zapomnimy o przeszłości”, co wspaniale może definiować emocje wyrażane przez kontakt tancerzy na parkiecie. Na pytanie “czy chcesz przetańczyć ze mną jedną z tych samotnych nocy?” wypada więc odpowiedzieć jednogłośne “tak!”.

Zatańczmy twista!

Czy są z nami miłośnicy twista? To piękny taniec, który z powodzeniem potrafi “rozruszać” każdą imprezę – nic dziwnego, że nieśmiertelny kawałek “Let’s twist again!” (z angielskiego – “Zatańczmy znów twista!”) robił i wciąż robi tak wielką furorę. Potrzebujesz szybkiego “doładowania” energetycznego? Tańcz twista! Chcesz się odstresować po treningu tanecznym? Tu również może pomóc Ci twist! Co tak wyjątkowego ma w sobie właśnie ten rodzaj tańca? Być może tajemnica jego sukcesu kryje się w swobodzie, którą umożliwia – i choć, jak każdy rodzaj tańca, posiada swoje określone kroki i schematy… pozwala na wydobywanie z siebie czystej, prawdziwej radości! Bez wątpienia to właśnie twist jest jednym z wielu rodzajów tańca, który warto poznać bliżej – a tańczony na różnego typu imprezach może prezentować się znacznie bardziej efektywnie niż przypuszczamy! Chcesz namówić kogoś na taniec? Zaśpiewaj mu za Checkerem “jazda wszyscy, klaskajcie w dłonie (…) mamy zamiar tańczyć twista!”.

Dlaczego warto tańczyć?

Jeśli ktoś z nas do tej pory nie usłyszał dlaczego warto tańczyć (i jak wspaniale regularny taniec działa to na nasze zdrowie) – koniecznie powinien posłuchać hitu Lady Gagi “Just dance” (z angielskiego “Po prostu tańcz”. Wokalistka w słowach “po prostu tańcz, będzie dobrze” i “tańcz, zakręć tą płytą, kochanie” pokazuje jak silna potrafi być potrzeba poruszania się w rytm ulubionej muzyki – i jak wiele pasji, energii, namiętności i pewności siebie potrafi z jej płynąć. Być może gdyby wielu z nas zamiast zastanawiać się nad tym czy pójść na kolejny trening taneczny czy też zostać w domu – krzyknęła samym sobie “just dance!” nie mielibyśmy kłopotów z motywacją. Sposób na szybkie dostarczenie sobie stymulującego bodźca? Odpalenie ulubionej płyty… lub – tak jak Lady Gaga – poproszenie kogoś o to. Kto wie – być może włączenie kawałka, do którego mamy ochotę zatańczyć niejednokrotnie załagodzi napięcia nie tylko występujące między partnerami tanecznymi, ale również… w związku!

Nie da się ukryć – piosenki o pasji na telefonie czy innych urządzeniach to swego rodzaju “must have” dla wielu z nas. A Ty, masz swoją ulubioną piosenkę o tańcu?