Salsation to emocjonujące połączenie fitnessu i różnych stylów tanecznych. Nazywany jest treningiem funkcjonalnym i energetycznych stylów tanecznych, tj. salsa, flamenco, czy samba. Głównym zadaniem aktywności fizycznej jest nie tylko zaangażowanie do pracy całego ciała, ale też zniwelowanie stresu, co ma znaczący wpływ na późniejszy nastrój i samopoczucie. To nie wszystko. W trakcie treningu nie chodzi o zbyt gwałtowne ruchy i wyczerpujący trening. Zajęcia mają za zadanie usprawnić świadomość odnośnie ciała i emocji. A dzięki krokom tanecznym możesz wyrazić siebie – właśnie poprzez ruch i muzykę. Zatem nie tylko zredukujesz nadmiar kilogramów, ale też wpłyniesz pozytywnie na samopoczucie. 

Salsation – co to?

Salsation wywodzi się od połączenia dwóch słów: “salsa” i “sensation”. I co ciekawe, pierwsze słowo “salsa” nie nawiązuje do tańca, a do terminu hiszpańskiego, gdzie oznacza po prostu “sos”. “Sensation” natomiast oznacza “uczucie”, “wrażenie”, gdyż trening angażuje do pracy zarówno ciało, jak i umysł.

Kto zapoczątkował Salsation? Alexandro Angulo – wenezuelski tancerz i twórca różnorodnych choreografii. Jego tańce są bardzo popularne w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce również można spotkać zajęcia taneczne Salsation. Coraz chętniej prowadzone są w szkołach tańca i z roku na rok mają większą liczbę instruktorów.

Trening Salsation

Jak prowadzone są zajęcia Salsation?

Według twórcy Salsation głównym zadaniem treningu tanecznego jest zwiększenie świadomości uczestników na temat swojego ciała. Ale to nie wszystko. Celem zajęć tanecznych jest również rozwój muzykalności uczestników. W trakcie zajęć dochodzi do nauki latynoamerykańskich rytmów. Dzięki temu uczestnicy uczą się jak za pomocą całego ciała wyrażać emocje.

Początek treningu zawsze rozpoczyna rozgrzewka, podczas której dochodzi do pobudzenia (poczynając od góry do dołu) różnych części ciała. Już podczas samego wstępu ćwiczeń wykonywane są specyficzne ruchy mające za zadanie wprowadzić tancerzy w klimat zajęć. 

Co potem? Instruktor demonstruje zgromadzonym uczestnikom figury taneczne, tworząc choreografię. Kroki taneczne niekiedy są podobne do salsy, flamenco, czy zumby. Salsation to połączenie treningu funkcjonalnego i energetycznych stylów. Przy każdej piosence prowadzący zajęcia stara się dobierać inne kroki, tworząc tym samym pewną historię. W salsation nie ma skomplikowanych i energicznych ruchów. W tym rodzaju aktywności fizycznej nie chodzi o popisywanie się sprawnością. Ten rodzaj sportu to przede wszystkim taniec i czerpanie z niego maksymalnej przyjemności.

W trakcie ćwiczeń angażowane jest nie tylko ciało, ale też umysł. Regularne zajęcia pozwalają na wyzbycie się negatywnych i złych emocji. Dzięki temu uczestnicy czerpią z treningu wiele przyjemności. Najważniejszym aspektem jest przede wszystkim dobra zabawa, rozwój muzykalności, sprawność fizyczna i wyrażenie emocji poprzez muzykę.

Każda z choreografii dopasowana jest do muzyki, a także do słów, jakie są prezentowane w tekście piosenki. Dzięki temu uczestnicy zajęć za pomocą kroków tanecznych mogą opowiedzieć historię ze swego życia.

Na zajęcia warto ubrać się wygodnie. Załóż więc najlepiej buty z antypoślizgową podeszwą, legginsy lub krótkie spodenki i T-shirt. Ważne, żeby ubiór nie krępował ruchów podczas treningu. Musi być luźniejszy i przede wszystkim komfortowy.

Salsation – dla kogo przeznaczone są zajęcia?

Salsation to idealne ćwiczenia dla osób, które myślą o aktywności fizycznej połączonej z tańcem i muzyką kilka razy w tygodniu. Jeśli więc uważasz, że trening na siłowni jest zbyt nudny pomyśl o ćwiczeniach salsation. Nauczysz się nie tylko kontrolować ruchy swojego ciała, ale też dopracujesz poczucie rytmu i wyczujesz muzykę, co jest niezwykle ważną cechą w tego rodzaju aktywności fizycznej. Nabierzesz kondycji fizycznej i dodasz sobie energii!

W trakcie ćwiczeń unika się gwałtownych, spontanicznych ruchów i intensywnej aktywności fizycznej, dlatego na zajęcia mogą przychodzić osoby w różnym wieku i o różnych poziomach zaawansowania (odnośnie aktywności fizycznej).

Jakie są efekty Salsation?

Salsation idealnie wpływa na kondycję fizyczną i co ciekawe – nie powoduje większego obciążenia organizmu. Jest to trening funkcjonalny, a więc taki, który przez imitację codziennych aktywności doskonale wpływa na koordynację ruchów, ogólną sprawność organizmu. Co ciekawe, tego typu zajęcia zwiększają świadomość ciała. Regularnie wykonywany poprawi gibkość i elastyczność ciała, a także zminimalizuje kontuzje w trakcie treningu i codziennych zajęć.

Co więcej, poprawisz swoją kondycję i sprawność ruchową, ale nie tylko. W trakcie zajęć dostaniesz duży zastrzyk energii, podniesiesz świadomość własnego ciała, poprawisz elastyczność i zwinność, usprawnisz poczucie rytmu, zredukujesz nadmiar kalorii, zmniejszysz ryzyko kontuzji i poprawisz kondycję psychiczną. 

Jakie są różnice pomiędzy Salsation a Zumbą?

Salsation i Zumba to zajęcia taneczne, które łączą w sobie elementy fitnessu i tańca. Są jednak między nimi znaczące różnice. Zumba jest aktywnością fizyczną mocno ukierunkowaną na fitness, z kolei Salsation – na tańcu. Zumba jest dosyć energiczną aktywnością fizyczną, z kolei Salsation przystosowany jest także dla osób mniej wysportowanych. Jakie są jeszcze różnice? Głównym celem Zumby jest przede wszystkim redukcja masy ciała, a Salsation to taniec, dzięki któremu można wyrazić siebie i swoje emocje. Tutaj ruch i świadomość własnego ciała ma ogromne znaczenie.