Sposobów na urozmaicenie układu tanecznego może być całe mnóstwo – wszystko zależy od wizji, kreatywności i pomysłowości osoby „projektującej” układ. Jeśli doskonale czujesz się w roli tancerza, wykonującego kroki taneczne bez wcześniejszego ich tworzenia – absolutnie nie ma w tym nic złego, jednak całe mnóstwo osób lubi realizować się zarówno w wykonywaniu układu, jak i jego wymyślaniu. Jak się okazuje, „zaprojektowanie” choreografii nie jest wcale łatwym zadaniem – tym bardziej, kiedy musimy wymyślać układy na bieżąco, zaskakując nie tylko grupę taneczną czy obecną na występie widownię, ale przede wszystkim… samych siebie! Aby układ taneczny za każdym razem był świeży, nowatorski, ciekawy – warto zaczerpnąć inspiracji w Internecie, jednak wymaga to sporo czasu i włożonej w poszukiwania energii. Dzisiaj przedstawiamy kilka niezawodnych, sprawdzonych sposobów na szybkie i nieskomplikowane urozmaicenie układu tanecznego – pamiętajmy jednak, że sztampowe „kopiuj – wklej” nie jest najlepszym pomysłem, dlatego warto zastanowić się na spokojnie o czym ma komunikować „zaprojektowany” przez nas układ, jaką historię opowiadać, jakie emocje wzbudzać w publice. Im więcej naszego realnego zaangażowania – tym więcej satysfakcji po udanym występie! Oczywiście, kryzys taneczny, nazywany przez niektórych „wypaleniem” dziś już nikogo nie zaskakuje – dlatego czasem, czując znudzenie i znużenie tworzeniem choreografii, należy dać sobie czas na to, aby na nowo móc „tryskać” mnóstwem inspirujących pomysłów. Co wprowadzić do układu, aby był niespotykany, inny, przyciągający? Przychodzimy z pomysłami!
Kultowe kroki taneczne – jak je wprowadzić?
Ciekawym sposobem na urozmaicenie nawet najprostszej choreografii jest rozpoczęcie lub zakończenie jej kultowymi krokami tanecznymi, jakie znamy z teledysków najpopularniejszych artystów estrady. Doskonałym przykładem tego typu działania jest chociażby znany nam wszystkim „moon walk”, który może wzbudzić zaskoczenie oglądającej nas publiki – niezależnie od tego czy zdecydujemy się, by ten krok otworzył występ czy też go zakończył. Kultowych kroków, które wszyscy znamy z mediów jest znacznie więcej – nie trzeba szukać daleko, by zainspirować się wspaniałym „Dirty Dancing”, który do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych filmów o tańcu, jaki kiedykolwiek powstał. Oczywiście, na naukę poszczególnych kroków trzeba będzie poświęcić nieco czasu – natomiast możesz być pewny / a, że zagwarantujesz publice „efekt wow”, a Twój taniec na długo zostanie w ich pamięci!
Stroje taneczne – jak zaskoczyć publikę?
Innym elementem zaskoczenia podczas „projektowania” choreografii może być ciekawy strój taneczny – na przykład mocno odbiegający od tego, który sobie wyobrażamy, jaki naturalnie „przypasowujemy” do danego rodzaju tańca. Przykład do wykorzystania na parkiecie? Zatańcz elegancki, pełen gracji taniec w… sportowym ubraniu! Inna inspiracja? Wykonaj luźne, spontaniczne kroki taneczne w balowej sukni czy eleganckim garniturze! Takie „odwrócenie” sytuacji sprawi, że Twoi widzowie nieco inaczej spojrzą na wykonywany przez Ciebie taniec – nie zamykając go w określone w swoich głowach ramy czy schematy, ale pozwalając mu… na wzbudzenie w nich samych emocji! Oczywiście, zaskoczenie outfitem tanecznym nie jest zbyt trudne – wystarczy dobry pomysł oraz zainwestowanie środków w wybór konkretnych ubrań. Jeśli jednak do strojów dojdą ciekawe rekwizyty, które wykorzystasz w tańcu – Twoja publika doceni to jeszcze mocniej!
Zrób coś nieprzewidywalnego!
Twój układ taneczny może być wspaniałym widowiskiem – jeśli spróbujesz zastanowić się co tak naprawdę może zaskoczyć odbiorcę Twojej choreografii. Dla każdej grupy wiekowej coś innego może stanowić definicję przymiotnika „nieprzewidywalne” – inne kwestie zainteresują najmłodszych, inne – nieco starszych widzów. „Projektując” choreografię w swojej głowie, a następnie „przerzucając” kroki na uczestników grupy tanecznej, zastanów się jak obrócić dany schemat, aby rzeczywiście pojawił się element zaskoczenia. Ciekawym pomysłem może być spojrzenie na układ jak na historię, fabułę. Co powinno się w niej wydarzyć, aby nasz widz obserwował dalszą akcję z niesamowitym zaciekawieniem? Jeśli chcesz – wykorzystaj tak zwaną „burzę mózgów”, aby poznać opinię innych na ten temat. Im więcej tanecznych pomysłów – tym większa szansa, że układ rzeczywiście okaże się sukcesem!
Graj mimiką!
Ruchy taneczne to jedno – jednak równie ważna podczas układu choreograficznego jest nasza twarz, którą jak najbardziej możemy „pracować”. Twarz potrafi doskonale odzwierciedlać emocje – może mówić nam o pożądaniu, pasji, miłości, zaciekawieniu, lęku, smutku, irytacji, zamyśleniu. Jeśli spojrzymy na twarz jak na „artystyczne płótno”, które może pomóc nam w budowaniu historii tanecznej – być może uda się nam wykorzystać jeszcze lepiej jej ogromny potencjał! Na twarzy tancerza nie zawsze musi pojawiać się uśmiech – czasem warto pozostawić ją całkowicie „neutralną”, aby widz mógł odczytywać fabułę tańca wyłącznie na podstawie kroków. Inspiracja, która wzbudzi zainteresowanie publiki? Taniec w maskach!
Jak się okazuje – stworzenie interesującego, zaskakującego widza układu tanecznego nie jest procesem, który dzieje się sam z siebie. Potrzeba dużo czasu spędzonego na inspirowaniu się, aby układ taneczny rzeczywiście miał w sobie artystyczną nutę i potrafił wzbudzać szereg emocji w obserwującej nas publice. Nawet jeśli nasze pomysły po jakimś czasie „wypalają się” – nie popadajmy w marazm! Im więcej ciekawych, inspirujących treści i chęci do tworzenia niebanalnych układów – tym większa szansa na powodzenie „projektowania” kroków tanecznych! To co istotne przy tworzeniu układu to również dopasowanie poziomu trudności kroków do naszej grupy – tak, aby każdy z tancerzy czuł się komfortowo wykonując zaplanowane przez nas kroki.
A Ty, gdzie poszukujesz inspiracji do tworzenia choreografii?
Gdzie znajdujesz najlepsze, najbardziej kreatywne pomysły?
A może któraś zaproponowana przez nas koncepcja wpadła Ci w oko?
Daj znać w komentarzu!