Czas egzaminów maturalnych to doskonała okazja do zastanowienia się nad tym… co dalej! Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą zapewne czujesz, że to wyjątkowy moment w Twoim życiu – a decyzja o wyborze studiów może okazać się jedną z bardziej istotnych. Być może jednak matura dawno za Tobą, ale to właśnie teraz zdecydowałeś / aś się na rozpoczęcie przygody ze studiami – to częstsze niż mogłoby się wydawać! Niezależnie od tego w jakim momencie swojego życia jesteś – jeśli podjąłeś / aś decyzję o wyborze studiów, warto zrobić to po prostu dobrze. Chociaż całe mnóstwo osób nie pracuje na stanowiskach wymagających ich kompetencji związanych z wykształceniem – warto potraktować wybór kierunku jako coś więcej niż tylko możliwość dobrego zarobku po ich ukończeniu. Jak pokazuje doświadczenie życiowe wielu z nas – zarobki plasują się bardzo różnie, a często zupełnie nie są związane z wykształceniem czy kursami, a doświadczeniem zawodowym czy kompetencjami miękkimi. Nic dziwnego, że tak wielu miłośników tańca zastanawia się nad pojęciem nauki w kierunku zbliżonym do swojej pasji. Dzisiaj przedstawiamy kilka najczęściej branych pod uwagę kierunków studiów, nad którymi zastanawiają się te osoby, które chciałyby połączyć zamiłowanie do tańca i wszelkiej aktywności fizycznej z wykształceniem wyższym. Tego typu rozwiązanie pozwoli nie tylko na maksymalne wykorzystanie trzech lub pięciu lat edukacji, ale również na… łączenie przyjemnego z pożytecznym!

Studia dla tancerzy – jakie wybrać?

Pierwszym wyborem nie tylko tancerzy, ale również trenujących wszystkie inne dyscypliny sportowe, będzie oczywiście WF – czyli wychowanie fizyczne. Studiowanie na Akademii Wychowania Fizycznego niesie ze sobą szereg korzyści – szczególnie ważnych dla osób, dla których treningi stanowią nieodłączną rutynę dnia. Dzięki licznym zajęciom sportowym, odbywanym w ramach zajęć na uczelni, Twoje ciało i kondycja pozostaną w świetnym stanie – co realnie przełoży się na wyniki osiągane podczas zawodów, konkursów czy turniejów. Nie da się ukryć, że studia wychowania fizycznego umożliwią Ci po ich ukończeniu prowadzenie zajęć w szkołach czy innych instytucjach – co więcej, w przyszłości możesz zostać trenerem / trenerką, a na swoich lekcjach przekazywać uczniom miłość do swojego ulubionego tańca (wplatając jego elementy w program edukacji). I choć studia z “wuefu” mogą kojarzyć się wyłącznie z przyjemnością i dobrą zabawą – warto mieć na uwadze, że (podobnie jak wiele innych kierunków studiów) wymagają doskonałego przygotowania do egzaminów. Świetna kondycja, zamiłowanie do ruchu czy zbudowane z pomocą suplementacji białka mięśnie z całą pewnością nie wystarczą – na testach sprawdzających wiedzę będziesz musiał / a wykazać się znajomością fizyczności człowieka samej w sobie, jednak… dla chcącego nic trudnego!

Pedagogika tańca – co to oznacza?

W niektórych prywatnych uczelniach możemy znaleźć znacznie bardziej zbliżone do tańca kierunki studiów – na przykład pedagogikę tańca z elementami choreografii. I choć rzeczywiście pedagogika tańca wskazuje już na udział tanecznej pasji w programie studiów – decydując się na tego typu edukację warto mieć na uwadze fakt, że z reguły nie jest to nauka za niewielką cenę. Jeśli marzysz o tym, aby studiować taniec w formie pracy z dziećmi czy młodzieżą, pełniący rolę terapeutyczną, rozbudowany o projektowanie chorografii (co być może przyda Ci się również na treningach tanecznych lub, kto wie, pozwoli poprowadzić grupę) – odłóż środki finansowe, aby spełnić swoje marzenie. Oczywiście, czas studiów to również wybór ewentualnego mieszkania w nowym mieście, w którym znajduje się uczelnia – oraz decyzja o tym czy pójdziemy na studia dzienne czy zaoczne. Niewątpliwym atutem studiów zaocznych może okazać się fakt odmiennego podejścia do studentów i samego w sobie studiowania – co niejednokrotnie zaznaczają studenci, którzy wybrali na swoją drogę edukacji właśnie ten tryb. Trzeba przyznać, że na pytanie “studia dzienne czy zaoczne?” trudno znaleźć poprawną odpowiedź – ponieważ każde z nich dają możliwość poznania nowych osób oraz jednoczesnego podjęcia pracy, którą da się pogodzić z nauką. Bez wątpienia jednak to właśnie w bogatej ofercie studiów zaocznych znajdziemy interesujące, niespotykane dotąd kierunku – wychodzące na przeciw konkretnym potrzebom rynku.

zajęcia taneczne

Studia muzyczne – czy warto?

Z tańcem kojarzy się oczywiście muzyka – nic dziwnego, że tak wielu pasjonatów tańca zastanawia się właśnie nad tym wyborem. Studia muzyczne mogą wspaniale rozwinąć naszą pasję – a nawet umożliwić pojawienie się nowej, również z nią związanej. Studenci muzykologii będą musieli zmierzyć się z definicją muzyki we wszystkich ich aspektach – dlatego sama pasja do tańca może tutaj nie wystarczyć. Nie jest jednak regułą, by studenci muzykologii grali na instrumentach – jednak najczęściej to właśnie osoby po szkołach muzycznych, mających na swoim koncie wiele lat grania na wybranym przez siebie instrumencie, decydują się na ten kierunek. Niezależnie od tego czy wybierzesz wychowanie fizyczne – a więc bardziej fizyczny aspekt związany z tańcem – czy muzykologię – warstwę muzyczną – możesz liczyć na jeszcze mocniejsze zbliżenie się do swojej pasji tanecznej, poprzez – na przykładzie muzykologii – poznanie definicji muzyki, jej funkcji, roli jaką pełni w życiu człowieka.

Najpierw matura, a potem studia – wszyscy znamy tę kolejność zdarzeń. Warto jednak mieć na uwadze, że życie ma się jedno, a swoje wybory powinniśmy warunkować wyłącznie tym czego my dla siebie chcemy. Niestety, całe mnóstwo młodych (i nieco starszych) tancerzy decyduje się wybierać kierunek, który jest “dobrze widziany” w oczach innych czy też słynie z wysokich zarobków – jak już wielu z nas wie, nie tędy droga. Studia powinny być czasem sporego rozwoju osobistego, a rezygnacja ze swoich marzeń może nie tylko skutecznie popsuć nam ten czas, ale również doprowadzić do wielu frustracji. Owszem, pogodzenie zajęć tanecznych z zupełnie rozbieżnym kierunkiem studiów jest możliwe – dla chcącego nic trudnego! – jednak w całym tym około maturalnym zgiełku warto mieć na uwadze swoje pragnienia, marzenia, pasje i plany.

A Ty, zdecydowałeś / aś się na kierunek studiów związany z tańcem czy obrałeś / aś zupełnie inną drogę?