Intensywne treningi taneczne niejednokrotnie wiążą się ze sporym nadwyrężeniem organizmu – który podczas tańca doświadcza nie tylko ogromnej pracy fizycznej, ale również psychicznej, mentalnej. Zapamiętanie wszystkich kroków tanecznych, skupienie się na ich prawidłowym wykonaniu, jednocześnie niezapominanie o komunikacji  z partnerem lub partnerką, wielogodzinne dopracowywanie techniki i wiele innych aspektów, z którymi na co dzień zmagają się zarówno profesjonalni, jak i nieco mniej doświadczeni tancerze sprawia, że po wysiłku ich organizm potrzebuje skutecznej regeneracji. Regeneracja w życiu tancerza jest niezwykle ważna, ponieważ to między innymi od niej zależy efekt finalny – nawet wtedy, kiedy przygotowujemy się do istotnego w naszej karierze występu czy turnieju, warto zadbać o danie sobie przysłowiowego “oddechu”, czyli chwili, którą nasz organizm wykorzysta na dojście do siebie. To, o czym warto pamiętać to fakt, że chwila przerwy i odpoczynku jest tak samo ważna jak regularność oraz dokładność na treningu – a bez właściwego relaksu nie tylko szybko poczujemy się zniechęceni wykonaniem kolejnej pracy na parkiecie, ale także narazimy się na spadek odporności, a co za tym idzie – zachorowanie na przeziębienia sezonowe.

Aromaterapia dla tancerza – jak stosować?

Jedną z popularniejszych technik nie tylko relaksacji, ale również leczenia dolegliwości takich jak uporczywe migreny, bezsenność czy osłabienie organizmu spowodowane nadmiernym stresem jest aromaterapia – czyli wykorzystanie naturalnych, pochodzących z roślin olejków eterycznych, na przykład olejku z mięty pieprzowej, lawendy, cytryny czy eukaliptusa. Aby osiągnąć stan głębokiego odprężenia warto zadbać o odpowiednią przestrzeń do aromaterapii – na przykład ciche, komfortowe miejsce, w którym będziemy mogli odbyć sesję relaksacyjną. Aromaterapię można stosować bezpośrednio na ciało – na przykład podczas regenerującej kąpieli – lub poprzez użycie dyfuzora, który z powodzeniem rozprzestrzeni produkt na całe pomieszczenie. Czy warto stosować tego typu rozwiązanie na sali tanecznej, podczas zajęć? Niekoniecznie. Aby nauczyć organizm właściwego odpoczynku – powinniśmy zadbać o ogólny nastrój, który panuje podczas sesji regeneracyjnej po treningu. Dzięki właściwie zastosowanej aromaterapii – wrócimy na salę taneczną w pełni sił, gotowi do podjęcia kolejnych wyzwań! Co ciekawe, już samo użycie kosmetyków urozmaiconych aromatycznymi zapachami – na przykład po prysznicu po intensywnym treningu – może przynieść nam prawdziwą ulgę! Jeśli dotąd nie skomponowałeś / aś swojej kosmetyczki dla tancerza z produktami typu “must have” – koniecznie zrób to w najbliższym czasie!

aromaterapia dla tancerza

Odpowiednia suplementacja dla tancerza

Kwestią, która bez wątpienia wspiera prawidłową regenerację tancerzy po treningu pozostaje odpowiednio dobrana suplementacja – w szczególności białko, które pozwala organizmowi na szybki powrót do sił po intensywnej aktywności. Białko można stosować jako samodzielną odżywkę proteinową – mieszając je na przykład z mlekiem krowim czy wegańską alternatywą mleka taką jak napój roślinny (dostępny w wielu wersjach smakowych) lub dodawać do szybkich posiłków, chociażby do płatków z mlekiem. Dzięki szybkiemu uzupełnieniu kalorii po wysiłku – nie musimy martwić się o spadek energii. Dobrym pomysłem po treningu jest też wypicie kawy – zadbajmy jednak o to, by nie była ona zbyt mocna. Co ciekawe, część osób do codziennej filiżanki ulubionego kawowego napoju dodaje kolagen – oczywiście ten neutralny, bez smaku. Tego typu działanie nie tylko zadba o odpowiednie pobudzenie na dalszą część dnia, ale również pozytywnie wpłynie na pracę ścięgien i stawów.

Ćwiczenia oddechowe dla tancerzy

Choć sporo osób docenia już prozdrowotne działanie medytacji – nie wszyscy wiedzą jak odpowiednio pracować oddechem, aby pozwolić sobie na jeszcze lepszą i skuteczniejszą regenerację. Stosując nowoczesne ćwiczenia oddechowe zadbaj o czas dla siebie – wykonuj je dokładnie i bez pośpiechu. Ciekawym rozwiązaniem dla zmęczonych treningiem tancerzy może okazać się tak zwana metoda Jacobsona – polegająca na swego rodzaju “skanowaniu” ciała, czyli na zaciskaniu i rozluźnianiu kolejnych partii mięśni. Świadomy oddech to ważny aspekt zdrowego stylu życia – o którym w dynamicznie zmieniającej się codzienności łatwo jest zapomnieć. Zapewniając sobie codzienny relaks nie tylko wspaniale pozbawiamy się wszelkich bodźców, ale również mamy chwilę na uporządkowanie myśli – również tych związanych chociażby z presją, którą niejednokrotnie odczuwają tancerze. Im więcej czasu poświęcanego na medytację i ćwiczenia oddechowe – tym większe prawdopodobieństwo, że na kolejnym treningu tanecznym będziemy znacznie bardziej skupieni i skoncentrowani!

Taniec a inne aktywności

Czy wiesz, że świetnym pomysłem na zmęczenie i natłok bodźców po treningu na parkiecie może być inna, nieco lżejsza aktywność? Mowa oczywiście o tych sportach, które sprawiają Ci przyjemność – i które rzeczywiście możesz potraktować jako swego rodzaju odskocznię od tańca. Basen, spacery, popularny w ostatnim czasie slow jogging, gimnastyka artystyczna, tenis, wspinaczka czy jazda na rowerze to tylko kilka z wielu propozycji, które możesz sprawdzić na własnej skórze – być może jeszcze nie wiedząc jak wiele dobrego może przynieść Ci włączenie w codzienną rutynę nowej aktywności! Co istotne, każdy dodatkowy sport wdrożony w życie poprawiaj ogólną kondycję organizmu oraz wspiera dobre samopoczucie – co realnie może przełożyć się na poprawę wyników tanecznych. Jeśli do tej pory nie odkryłeś / aś przyjemności płynącej z uprawiania innej aktywności niż taniec – możesz zapisać się na kilka lekcji i sprawdzić czy dany sport aby na pewno jest dla Ciebie!

Regeneracja po treningach tanecznych to jeden z najważniejszych elementów, o jakie powinien zadbać zarówno doświadczony, jak i początkujący tancerz. Im więcej zdrowego relaksu i odpoczynku w naszym codziennym życiu – tym bardziej owocne będą nasze działania na parkiecie!

A Ty, w jaki sposób regenerujesz się po tańcu?