Stało się! Podjąłeś / aś decyzje o udziale w tanecznym show – Twoja kariera nabiera prawdziwego rozpędu! Rzeczywiście, aktualnie taniec w mediach przeżywa swego rodzaju odrodzenie – a możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na scenie przed jurorami przyciąga coraz to więcej zainteresowanych osób. Czy jednak, aby osiągnąć sukces w tanecznym show, wystarczy bardzo dobrze tańczyć? Jak się okazuje – wcale nie tylko o to chodzi! Równie istotna jest tak zwana “osobowość medialna”, historia z jaką przychodzimy do programu, pewność siebie oraz obycie na scenie. Jeśli poważnie myślisz o udziale w tanecznym programie, który może przynieść Ci nie tylko sławę, ale również wspaniały zastrzyk gotówki – być może warto się do niego właściwie przygotować! O czym warto pamiętać decydując się na udział w chętnie oglądanym programie tanecznym? Przychodzimy z pomocą!

Opanowanie na scenie

Pierwszą istotną kwestią, o jakiej warto pamiętać wysyłając zgłoszenie do programu jest… opanowanie! Mowa oczywiście nie tylko o spokoju, kiedy będziesz występować już przed kamerami – ale również na cały czas trwania procesu zgłoszeniowego. Nadmierne myślenie o tym czy Twoje zgłoszenie zostanie pozytywnie czy negatywnie rozpatrzone może wybijać Cię z tropu, przejmując Twoje myśli nawet podczas ważnych treningów tanecznych. Nasza rada? Daj sobie na luz! Jeśli się dostaniesz – serdeczne gratulacje! Jeśli jednak okaże się, że tym razem inni dostali szansę – również nic straconego! Opanowanie na scenie jest tak samo istotne jak opanowanie w życiu – a wykreślanie kolejnych celów czy marzeń ze swojej osobistej listy nie powinno pochłaniać całej Twojej energii. Jeśli okaże się, że Twój udział w programie tanecznym jest już pewny – również nie wpadaj w falę ekscytacji. Codzienna, sumienna praca, dobre przygotowanie się do występu przed kamerami, a wreszcie umiejętność zachowania zimnej krwi podczas tańca na żywo z całą pewnością sprawią, że przebrniesz zarówno przez początkowe castingi, jak i finalne show na scenie bez szwanku na zdrowiu psychicznym!

kobieta tańczy na scenie

Osobowość medialna w tańcu

Czy tak zwana “osobowość medialna” przydaje się w tańcu? Tak – jeśli decydujesz się pójść ze swoim występem do mediów. To co istotne to fakt, że osobowość medialną w pewnym stopniu da się wypracować. Zastanów się w jaki sposób chcesz przedstawić i zaprezentować nie tylko przed jurorami,  ale i wielotysięczną publicznością w kraju i za granicą swoją osobę – być może chcesz pójść w kierunku totalnego szaleństwa tanecznego i dobrej zabawy, a może to jednak postać zdeterminowanej i pracowitej uczestniczki show bardziej do Ciebie przemawia. Niezależnie od Twojego wyboru – postaraj się maksymalnie pozostać sobą! Widzowie uwielbiają szczere, autentyczne historie – dlatego tak ważne jest, aby – nawet podczas występu w programie – zachować w sobie choćby cząstkę prawdziwego “ja”. Oczywiście stres potrafi zrobić swoje – dlatego na kilka dni przed występem nie trenuj nadmiernie. Poświęć za to czas na odpoczynek i regenerację po intensywnych treningach tanecznych – tak, aby w dniu występu czuć się jak najlepiej!

Daj z siebie wszystko w tańcu!

Jak zatańczyć w programie tanecznym? Przede wszystkim – bez presji. Oczywiście, łatwo się mówi – wszyscy doskonale wiemy, że to właśnie to konkretne 5 minut może być Twoim biletem do wielkiej kariery, sławy, pieniędzy. Aby nie ulegać niepotrzebnemu napięciu – po prostu, daj z siebie wszystko w tańcu. To co istotne to fakt, że kilka treningów przed występem niewiele zmieni – na scenie zaprocentuje raczej Twoje zaangażowanie i pasja, którą kształcisz przez lata. Na scenie postaraj się nadmiernie nie stresować – a wpatrzone w Ciebie jury potraktuj raczej jako mentorów, osoby które rzeczywiście chcą dla Ciebie dobrze. Im więcej pozytywnej energii i uśmiechu – tym więcej luzu, który przełoży się na dokładny, bezbłędny taniec. Choć i tu zdania są podzielone – technika jednym, ale swoboda i bycie sobą drugim! Widzowie nie chcą przecież oglądać sztucznie wykreowanych postaci, ale tancerza / tancerkę – człowieka z krwi i kości, który na co dzień zmaga się z wieloma rozterkami. Przepracowanie i poukładanie sobie pewnych kwestii w głowie może sprawić, że na scenie przed jurorami poczujesz się jak ryba w wodzie!

Wsparcie bliskich a występ w show

Kluczowe dla rezultatu Twojego występu w tanecznym show może okazać się też wsparcie bliskich – jeśli tylko masz taką możliwość, koniecznie zabierz ich ze sobą! Widok rodziców, partnera / partnerki, dzieci czy przyjaciół na widowni może sprawić, że staniesz się jeszcze bardziej pewny / a siebie i… lepiej zatańczysz! Nic nie działa tak motywująco i mobilizująco jak widok uśmiechniętej bliskiej osoby, która przyjechała razem z Tobą, aby dodać Ci otuchy! Dzień występu bez wątpienia zapisze się na długo w Twojej pamięci – niezależnie od jego efektu, postaraj się zaplanować miłe aktywności po wszystkim. Dzień nagrań może wymagać od Ciebie mnóstwa energii – dlatego po występie warto wybrać się do kawiarni, spa lub gdziekolwiek tylko zechcesz! Bliska osoba, która będzie towarzyszyć Ci w nierzadko długiej podróży na castingi nie tylko wspaniale wesprze Cię dobrym słowem, ale również zadba o dostarczenie najważniejszych rzeczy, kiedy będziesz tego potrzebować – na przykład obuwia tanecznego czy szejka z jakościową odżywką proteinową!

dziewczyny przytulają się

Jak poprawić pewność siebie na scenie?

Co możesz zrobić na kilka minut przed samym występem? Dostarczyć sobie pewności siebie – na przykład poprzez wyprostowanie sylwetki, krzyk, kilka podskoków. Choć brzmi to zabawnie – właśnie tego typu szybkie metody warto zastosować “ad hoc”, czyli tuż przed wyjściem na scenę. Innym sposobem na rozluźnienie się może być szybka medytacja – na przykład dwuminutowa. Warto odbyć ją w wyciszonym miejscu, gdzie będziesz mógł / mogła spędzić chwilę sam na sam ze swoimi myślami. Budowanie zdrowej pewności siebie warto zacząć na długo przed występem w telewizji – uświadamiając sobie samemu / samej jak długą drogę przebyłeś / aś, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym jesteś.

Czy występ w telewizyjnym show może przynieść Ci mnóstwo stresu? Jak najbardziej! Wyłącznie od Ciebie samego / samej zależy czy przekujesz go w swój sukces czy w porażkę. Aby Twój debiut w telewizyjnym show tanecznym mógł pozostać pięknym wspomnieniem na długie lato – zadbaj o jak najlepsze przygotowanie się do tej wyjątkowej chwili!

A Ty, co myślisz o występie w tego typu programach?