Większość z nas wie, że w zasadzie każdy rejon świata ma dziś „swoje” rodzaje tańca. Wynika to przede wszystkim z faktu, że taniec znany jest od wieków – miał więc wystarczająco dużo czasu, aby się rozwinąć (i wciąż się rozwijać!), a przy tym definiować daną kulturę społeczeństwa, jego styl bycia czy też wyrażać wartości. Spośród różnych rodzajów tańca nie można przejść obojętnie obok tańców afrykańskich – jak sama nazwa wskazuje, wywodzących się z Afryki. Aby dokładniej zagłębić się w dany temat – warto zdać sobie sprawę jak ważną rolę pełniła i nadal pełni muzyka w tej części świata. Afryka większości z nas kojarzy się z niesamowitą energią – również taneczną – wspaniałą integracją między osobami danej społeczności, radością, żywiołowością. Nieodłącznym elementem tańców afrykańskich jest oczywiście batuque – zarówno rodzaj muzyki, jak i styl tańca, grany w tempie umiarkowanym, w rytmie 6/8 lub 3/4. Batuque wywodzi się z Wysp Zielonego Przylądka i do dziś ogrywa bardzo ważną rolę w wykonywaniu tańców afrykańskich – batuque jest polirytmiczny, co oznacza, że ma w sobie dwa (lub więcej!) rytmów. Co jeszcze warto wiedzieć o tańcach afrykańskich? Samo pojęcie „tańca afrykańskiego” odnosi się do różnych form tańca – wywodzącego się oczywiście z Afryki (wielu jej regionów). Bogactwo afrykańskich stylów tanecznych wynika z faktu, że to właśnie Afryka uważana jest za jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie i kulturowo kontynentów. Jak rozpoznać taniec afrykański? Przede wszystkim po jego intensywności i wyrazistości – charakterystyczne elementy tańca afrykańskiego to zarówno dynamiczne ruchy talii i bioder, wykorzystywanie rozmaitych sekwencji kroków oraz ruchów rąk oraz połączenie tańca ze… śpiewaniem! Bez wątpienia taniec afrykański dla osób go wykonujących nie jest wyłącznie przyjemnością czy dobrą zabawą – może oznaczać także wyrażanie swoich emocji, celebrację, świętowanie, a nawet – na swój sposób – przekazywanie tradycji.

plemię z Afryki tańczy taniec afrykański

Taniec afrykański – jak tańczyć?

Jak tańczyć taniec afrykański? To pytanie niejednokrotnie zadają sobie instruktorzy tańca czy też choreografowie, którzy chcieliby zaczerpnąć inspiracji z odległej Afryki. Elementy tańców afrykańskich nie tylko wniosą element zaskoczenia do choćby najprostszego układu tanecznego, ale również dodadzą mu niesamowitej energii i wyrazistości! Czerpanie z innych rodzajów tańca niż tych najpopularniejszy to doskonałe rozwiązanie na „projekt” choreografii na ważny konkurs czy występ, od którego zależy nasze „być albo nie być” na scenie. To właśnie energia tańca afrykańskiego może zaważyć na werdykcie jury – dlatego warto zapoznać się z tańcem afrykańskim bliżej! Aby poprawnie zatańczyć taniec afrykański – przede wszystkim należy załapać rytm oraz nie bać się ruchów całego ciała (ze szczególnym uwzględnieniem wyżej wspomnianej talii, bioder, a nawet całego tułowia). W tańcu afrykańskim nie należy bać się przekazywania emocji – to właśnie od umiejętności ich wyrażenia w dużej mierze zależy czy jako tancerze „udźwigniemy” tak żywiołowy styl tańca. Taniec afrykański to także specyficzne obroty w rytm muzyki oraz ruchy ramion i głowy – dlatego przed treningiem tańca w stylu, który do tej pory był nam obcy, warto wykonać porządną rozgrzewkę (jeszcze bardziej dokładną niż przed treningiem stylu, który dobrze znamy!), tak aby uniknąć między innymi nieprzyjemnych zakwasów. Im więcej uwagi przyłożymy do rozciągania, uzyskania „otwartej pozycji” i poczucia luzu – tym lepiej zatańczymy układ z elementami tańca afrykańskiego. Być może w poczuciu tego rodzaju tańca pomoże nam odpowiedni strój – nawiązujący do tamtejszej kultury – albo chociaż element tego stroju. Ciekawym rozwiązaniem może być też nagranie materiału video z ćwiczeń na sali tanecznej – co pozwoli na podszlifowanie naszych umiejętności po dokładnym jego obejrzeniu i przeanalizowaniu.

Taniec afrykański – czyli jaki?

Do grupy tańców afrykańskich możemy zaliczyć takie rodzaje tańca jak kizomba, gumboot dance, taniec masajski czy sabar. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i symbolikę – tak wyrazistą w tańcach afrykańskich – a stopień trudności wykonywania tańców tego typu można uznać za średniozaawansowany. To na co warto zwrócić szczególną uwagę wybierając taniec afrykański dla siebie czy swojej grupy tanecznej to wywodzący się z kopalni diamentów w Południowej Afryce gumboot dance. Nie wszyscy wiedzą, że jego nazwa nawiązuje do gumowych kaloszy („gumboots”), którymi robotnicy w kopalni wystukiwali rytm – tworząc w ten sposób swego rodzaju choreografię. To właśnie charakterystyczny dźwięk kaloszy pozwalał robotnikom na komunikowanie się między sobą, a dziś ten rodzaj tańca afrykańskiego – stosowany jest jako całość choreografii lub jej element – na całym świecie!

Innym, ciekawym rodzajem tańca afrykańskiego jest oczywiście taniec masajski – którego nazwa wzięła się z plemienia Masajów (zamieszkującego najczęściej Tanzanię i Kenię). Taniec masajski tradycyjnie wykonują młodzi mężczyźni – ubrani w unikatowe, ludowe stroje (w tym woskowane warkocze!). Cechą pozwalającą wyróżnić taniec masajski na tle innych tańców są skoki oraz akrobatyczne ruchy – nawiązujące do walk i polowań. Chcąc wykorzystać elementy tańca masajskiego w swoim układzie tanecznym – warto mierzyć siły na zamiary! Decydując się na wykonanie poszczególnych ruchów – weźmy pod uwagę ich dobór do swoich i swojej grupy tanecznej umiejętności. Po intensywnym treningu tanecznym pamiętajmy o regeneracji – która umożliwi nam powrót na salę taneczną w pełni sił! Nie wszyscy wiedzą, że to między innymi poprzez taniec masajski młodzi chłopcy przechodzą w etap dorosłości – a podczas podróży na przykład do Kenii, turyści mogą natrafić na rozmaite pokazy tego rodzaju tańca.

Jak się okazuje – chociaż rodzaje tańca afrykańskiego naprawdę mogą nas zaskoczyć… z całą pewnością warto ich spróbować! Otwierając się na nowe rodzaje tańca nie tylko poszerzamy swoją kreatywność (na przykład podczas tworzenia choreografii) , ale również mamy możliwość poznania nieznanych dotąd ruchów.

A Ty, tańczyłeś / aś kiedykolwiek taniec afrykański?