W życiu każdego tancerza przychodzi taki moment, kiedy zadaje sobie jedno z być może najważniejszych pytań w swoim rozwoju tanecznym – „jak poprawić wyniki?”. Najczęściej pierwsza myśl o poprawie wyników pojawia się po poniesionej porażce – może być to przegrany konkurs, turniej, na którym nie zaprezentowaliśmy się tak jak byśmy chcieli czy kryzys związany z wyjściem na parkiet bądź powrotem do sali tanecznej. W tym miejscu warto podkreślić, że z każdej porażki można, a nawet powinno się wyciągnąć lekcję – i nawet sytuacja, która w danym momencie wydaje się bez wyjścia, już za jakiś czas może stanowić jedno z wielu wspomnień, które być może – finalnie – dodało nam skrzydeł. Nie da się ukryć, że sukcesy w tańcu – podobnie jak inne dyscypliny sportowe – poniekąd można „zmierzyć” właśnie poprzez bazowanie na wynikach, jednak to nie one powinny stanowić kwintesencję naszych treningów. Obserwując wyłącznie wyniki – bardzo szybko możemy się zniechęcić (w przypadku ich spadku), jednak równie dobrze może zadziałać to w drugą stronę i to właśnie na podstawie swoich wyników tanecznych możemy poczuć jeszcze większą motywację do treningów oraz rozwoju swojej pasji! Niezależnie od tego czy jesteś profesjonalnym tancerzem czy też Twoja przygoda z tańcem dopiero się zaczyna – jeśli zastanawiasz się nad tym w jaki sposób poprawisz wyniki taneczne – ten tekst jest dla Ciebie! Co zrobić, aby taniec wychodził nam jeszcze lepiej, sprawiał jeszcze więcej frajdy, a wyniki cieszyły oko i dodawały jeszcze więcej motywacji? Przychodzimy ze wsparciem!

tancerka na ulicy

Wyniki taneczne a dobór partnera tanecznego

Czy dobór partnera tanecznego może mieć wpływ na nasze wyniki taneczne? Oczywiście, że tak! Wyniki taneczne – w przypadku tańca towarzyskiego – zawsze uwarunkowane są pracą obu osób. Nawet jeśli tańczymy w parze – bez problemu możemy monitorować swoje wyniki na przykład poprzez obserwację swojej formy, samopoczucia, postępów jakie mają miejsce na parkiecie, jednak to właśnie druga osoba – z którą przeżywamy przygodę zwaną tańcem – może dodać nam wspaniałej motywacji, siły i energii! Partner taneczny nie tylko powinien mieć podobne spojrzenie na rozwój, ale również pomóc nam wstać na nogi wtedy, kiedy przeżywamy trudny okres w życiu (również tanecznym). Osoby, które tańczą solo, a być może uczestniczą w różnorodnych zajęciach tanecznych powinny zwracać uwagę na instruktora czy instruktorkę – dobrze, gdy dany tancerz stanowi dla nas inspirację, zaskakuje nas wiedzą oraz pracowitością, przez co mobilizuje nas do działania i dalszej pracy nad sobą. Jak się okazuje – na nasze wyniki taneczne ma wpływ nie tylko ilość i intensywność treningów, ale również osoby, którymi otaczami się na co dzień. Im więcej tancerzy – pasjonatów wokół nas – tym większa motywacja do tego, aby zdobywać kolejne szczyty taneczne!

Suplementy a wyniki taneczne

Nie bez powodu spora część tancerzy decyduje się na wybór wysokiej jakości, zdrowej suplementacji – czy jednak suplementy rzeczywiście mogą mieć wpływ na nasze wyniki taneczne? I tak, i nie. Jeśli sumiennie wykonujemy treningi i spełniamy swoje tygodniowe, miesięczne czy kwartalne założenia jeśli chodzi o postępy taneczne i dodatkowo stosujemy przemyślaną, dostosowaną do naszych potrzeb suplementację – oczywiście, nasze wyniki taneczne mogą poszybować w górę. Jeśli jednak traktujemy suplementy jako „magiczne tabletki”, które zdziałają cuda bez wykonania solidnej pracy na parkiecie – prawdopodobnie wyniki taneczne pozostaną bez zmian. Pamiętajmy, by – wybierając suplementację – zawsze zwracać uwagę na jej skład oraz pochodzenie. Suplementy dla tancerzy kupujmy w sklepach ze zdrową żywnością – a przyjmując je miejmy na uwadze, że najlepiej przyswajają się te witaminy i minerały, które dostarczamy organizmowi wraz z żywnością.

Czy regeneracja może poprawić wyniki?

Chociaż sporo tancerzy – niezależnie od tego czy znajdują się na początku swojej tanecznej drogi czy też trenują wiele lat – bardzo mocno koncentruje się na intensywnej pracy wkładanej w treningi, konkursy i występy, na co dzień warto pamiętać nie tylko o zaangażowaniu w pracę, ale również… w regenerację! To właśnie przemyślana regeneracja pozwala na wykonywanie efektywnych treningów – które rzeczywiście mogą poprawić nasze wyniki taneczne. Im więcej czasu poświęcimy na złapanie przysłowiowego oddechu po treningu, na dobry masaż czy długi spacer – tym szybciej staniemy na nogi, nawet po bardzo intensywnych ćwiczeniach tanecznych. Ważna jest też ilość snu oraz zdrowa dieta, najlepiej oparta na naturalnych składnikach. Jeśli po aktywności tanecznej dokuczają nam zakwasy – spróbujmy rozmasować je, na przykład piłeczką tenisową. Ulgę mogą przynieść również domowe okłady – a dzięki systematycznej medytacji zadbamy nie tylko o swoje ciało, ale również i ducha!

Zaplanuj swoje cele taneczne

Jeśli do tej pory nie zapisywałeś / aś swoich celów tanecznych – koniecznie to zrób! Dlaczego warto zakupić sobie swój „notes taneczny”? Po to, aby w każdym momencie móc wrócić do danego dnia – i przeczytać jak poszedł nam dany trening czy występ. W notesie określamy swoje cele na dany dzień, tydzień czy miesiąc – zapisując je zawsze w czasie teraźniejszym. Notes to również sprawdzony sposób na szybkie zmotywowanie się – prowadząc skrupulatne notatki być może łatwiej będzie się nam zmobilizować do tego, aby wybrać się do sali ćwiczeń. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami tradycyjnej formy notowania – skorzystajmy z wielu dostępnych aplikacji, w których z powodzeniem „odhaczymy” zrealizowane aktywności.

Czy poprawa wyników tanecznych jest możliwa? Jak najbardziej! Czy jest łatwa? Wszystko zależy od tego, jak się za nią zabierzemy! Im więcej zaangażowania włożymy w całą organizację planu na to jak poprawić wyniki taneczne – tym łatwiej będzie nam zaobserwować pozytywne rezultaty. Pamiętajmy, że na drodze do poprawy wyników prawdopodobnie czeka na nas sporo wyzwań – oraz chwil słabości – ale to tylko i aż od nas zależy czy rzeczywiście uda się nam zmienić wyniki na lepsze!

A Ty, w jaki sposób poprawiasz swoje wyniki taneczne?