Czy wiesz, że regularne stosowanie polskich, tradycyjnych ziół w formie prozdrowotnych naparów może nie tylko z powodzeniem poprawić Twoje wyniki podczas treningów tanecznych, ale również skutecznie wzmocnić organizm, wspomóc proces oczyszczania go z toksyn, a nawet zredukować wagę? Nie bez powodu nasze mamy, babcie i prababcie od lat stosowały, a może nadal stosują, tanie i dobre zioła – dawniej zrywano je z łąk i ogrodów, dziś jednak łatwiej jest zamówić je w sieci, na przykład w sklepie internetowym z bio żywnością oraz suplementami. Niezależnie od tego czy próbowaliśmy już komponować swój domowy zielnik – warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat podstawowych ziół polskich. Wydawać by się mogło, że w dobie najróżniejszych, dostępnych na rynku produktów – wysokiej jakości polskie zioła (zazwyczaj dostępne w nieporównywalnie niższej cenie niż inne suplementy) nie mają prawda się “obronić”… A jednak! Pokrzywa, nagietek, liść brzozy i wiele innych to propozycja dla tych tancerzy, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie, formę i samopoczucie łatwo, szybko i niewielkim kosztem – wykorzystując na przykład wspomniane wyżej płatki nagietka do przygotowania nie tylko zdrowej, aromatycznej herbatki, ale również kompresów na skórę czy balsamu nawilżającego. To, co powinniśmy wiedzieć o ziołach, to oczywiście fakt, że można zbierać je samodzielnie – pytanie tylko kto z nas rzeczywiście ma na to czas. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozyskanie ziół “naturalnie” – a więc poprzez zbierane ich z łąk i terenów trawiastych – pamiętajmy, aby skutecznie je ususzyć, stosując przy tym podstawowe zasady higieny. Tancerze, którzy chcieliby skorzystać z dobrodziejstw ziołolecznictwa bez konieczności zbierania ziół własnymi rękami – powinni zwrócić przede wszystkim uwagę na skład produktu (tak, aby w ekologicznym naparze – na przykład 100% z liści brzozy – nie znajdowały się żadne domieszki ani substancje słodzące).

notes z ziołami

Pokrzywa dla tancerza – jak stosować?

Nieco zapomnianym, a jakże przydatnym nie tylko w kuchni, ale i kosmetyce ziołem polskim jest pokrzywa – i choć większości z nas kojarzy się z nieprzyjemnym “parzeniem”, może przynieść naszemu zdrowiu i formie szereg konkretnych korzyści. Tak zwane “parzenie” pokrzywy wynika z zawartości kwasu mrówkowego – oczywiście nie zalecamy jej dotykania, jednak zastosowanie w formie zdrowej i naturalnej herbatki będzie już jak najbardziej wskazane! Napar z ekologicznej pokrzywy wykorzystamy również w codziennej pielęgnacji – na przykład otarć po treningu – łącząc go ze sprawdzonym kremem czy balsamem nawilżającym (najlepiej bezzapachowym). Zdrowa pokrzywa z powodzeniem obniża poziom cholesterolu, niweluje ryzyko alergii, a stosowana w formie płukanki do włosów – skutecznie poprawia nie tylko ich wygląd, ale również ogólny stan. Jeśli akurat dotyka nas intensywny ból głowy, a my nie jesteśmy w posiadaniu tabletki przeciwbólowej lub najzwyczajniej w świecie nie chcemy jej brać – również możemy wykorzystać napar ze zdrowej pokrzywy. Jej właściwości przeciwbólowe oraz mające pozytywny wpływ na redukcję stanów zapalnych sprawiają, że to właśnie tani, wysokiej jakości napar z pokrzywy tak chętnie gości w wielu naszych domach. Wypijając herbatkę z tego znanego nam wszystkim zioła przed lub po treningu możemy liczyć na ogólne wzmocnienie całego organizmu – a jeśli w tym czasie czujemy się nieco osłabieni i zmęczeni, pokrzywa pomoże nam wygrać z przeziębieniem, jednocześnie skutecznie odświeżając oraz dodając energii.

Płatki nagietka – kiedy ich używać?

Nie wszyscy wiedzą, że charakterystyczne, pomarańczowe płatki nagietka lekarskiego są produktem jadalnym – mogącym stanowić nie tylko finezyjną dekorację sałatki czy deseru, ale również bazę prozdrowotnego napoju, kompresu czy balsamu. Nagietek od lat słynie ze swoich “kobiecych” właściwości – skutecznie redukując bóle menstruacyjne, pomagając przejść przez menopauzę oraz działając rozkurczowo, co przekłada się na lepsze samopoczucie w czasie wyżej wspomnianych “kobiecych dni”. Co więcej, napar z płatków nagietka pomaga w leczeniu kłopotów skórnych – szczególnie uporczywego trądziku. By oczyścić i wygładzić cerę wystarczy suplementacja wewnętrzna – a więc regularne picie herbatki z nagietka – jednak ci z nas, którzy dodatkowo chcą wzmocnić efekt leczniczy nagietka, mogą na jego bazie przygotować maskę do twarzy czy balsam do całego ciała. Tancerze docenią w szczególności łagodzące działanie nagietka – które wspaniale sprawdzi się podczas niewielkich kontuzji, występowania obrzęków, przy urazach. Jak wiemy – na treningu tanecznym wiele może się zdarzyć! Jeśli akurat nie mamy przy sobie maści przeciwbólowej, a postawiliśmy stopę w niewłaściwym miejscu parkietu – jak najbardziej możemy wykorzystać napar z nagietka. Co więcej, jeśli jesteś tancerką, a z powodu bólu menstruacyjnego nie chcesz rezygnować z treningu czy występu – również możesz postawić na nagietek. Im więcej zdrowych, wysokiej jakości ziół w naszych domowych apteczkach – tym lepiej dla naszego zdrowia, formy i samopoczucia!

Herbatka z liścia brzozy – dla kogo?

Zdrowa herbatka z liścia brzozy, choć może wydawać się nieco niespotykanym produktem, jak najbardziej dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością – większość miejsc, którym warto zaufać kupując bio produkty, posiada swój własny dział “zioła”. Komu sprawdzi się oczyszczająca herbatka z liścia brzozy? Przede wszystkim tym z nas, którzy chcą pozbyć się toksyn z organizmu – tego typu zdrowe, naturalne oczyszczanie przyczynia się do skuteczności redukcji wagi. Sama w sobie jednak brzoza słynie z zastosowania w kosmetyce i suplementacji, sprzyjającej zdrowiu włosów – z ekologicznego naparu z liścia brzozy z powodzeniem przygotujemy prozdrowotną płukankę czy maskę. Ciekawym produktem w domowej apteczce nie tylko tancerza, ale każdej innej osoby uprawiającej określoną dyscypliną sportową, może okazać się także sok z brzozy – jeśli nie przepadamy za jego charakterystycznym smakiem, możemy wybrać wersję cytrynową lub miętową. To co istotne w spożywaniu ziół to regularność picia naparów i herbatek – miejmy tę świadomość wówczas, kiedy nasza przygoda z ziołolecznictwem potrwa tydzień. Pierwsze efekty stosowania zdrowych produktów – również wzmacniającej organizm witaminy C – możemy zaobserwować po około miesiącu systematycznego przyjmowania.

A Ty, podejmiesz wyzwanie wdrożenia tradycyjnych polskich ziół w codzienną dietę?