Decydując się na rozpoczęcie treningów tańca towarzyskiego warto zdać sobie sprawę z tego jak istotną kwestią jest w tym przypadku właściwy dobór partnera tanecznego. Czy ten aspekt może mieć rzeczywisty wpływ na nasze wyniki taneczne? Nie tylko na nie, ale również na szereg innych aspektów – na przykład związanych z motywacją do systematycznego wykonywania treningów. Odpowiedni partner taneczny nie musi być naszym przyjacielem w życiu prywatnym – jednak bardzo często energia, która w sposób naturalny wytwarza się między tancerzami, sprawia, że wspólne trenowanie zmienia się w silną, budującą relację. Partner taneczny nie tylko powinien dorównywać nam poziomem tanecznym, ale również mobilizować do dalszego rozwoju oraz podnosić na duchu w trudnych chwilach – na przykład wtedy, kiedy jako tancerz / tancerka przeżywamy być może pierwszy w życiu kryzys związany z naszą pasją. Z reguły – zapisując się do szkoły tanecznej – partner taneczny zostaje nam „przydzielony” z góry, jednak w przypadku, kiedy decydujemy się na przejście profesjonalnej ścieżki zawodowej, bardzo często „łączymy siły” z osobą, z którą być może wcześniej trenowaliśmy. Zazwyczaj z partnerem czy partnerką taneczną spędzamy przynajmniej kilka godzin tygodniowo – dlatego tak ważne jest, aby dobrze dogadywać się na parkiecie. Jak dobrać partnera tanecznego, na jakie cechy warto zwrócić uwagę oraz co zrobić w przypadku, kiedy między nami – tancerzami – trudno o chemię „na parkiecie”? Przychodzimy z pomocą!
Jak dobrać partnera tanecznego?
Aby właściwie dobrać partnera tanecznego – warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi sprawami. Przede wszystkim – zadajmy sobie pytanie jaki styl taneczny najbardziej nas interesuje. Dobór partnera w oparciu o rodzaj tańca, w którym chcemy się specjalizować, może okazać się trafionym pomysłem – co więcej, trenując dany rodzaj tańca z osobą, która też go lubi możemy liczyć na pozytywną energię i doskonały nastrój, co przyczynia się do uzyskania wyższej wydajności na parkiecie. Im więcej zajęć tanecznych, a co za tym idzie – szkół tańca sprawdzimy, tym więcej osób zainteresowanych różnymi stylami tanecznymi poznamy! Aby znaleźć „taneczną bratnią duszę”, z którą zbudujemy świetną relację być może nie tylko na parkiecie, ale i w życiu – warto odwiedzać też eventy i wydarzenia związane z tańcem, które zwykle zrzeszają całkiem sporo społeczności, lubującej się właśnie w tańcu! Jeśli chcemy poznawać miłośników tańca ze swojego miasta przez Internet – możemy rozmawiać z nimi przez internet przy pomocy chociażby forum tanecznego, a następnie spotykać się już na konkretnych zajęciach tanecznych. Jeśli jednak mamy już partnera czy partnerkę taneczną, z którym / którą nasza relacja taneczna (i / lub w życiu prywatnym) nie układa się tak jak byśmy tego chcieli – być może warto zastanowić się nad tym z czego wynika dana sytuacja. Nie zawsze spontaniczna zmiana partnera tanecznego jest wskazana – czasem poprzez wspólną pracę nad poszczególnymi aspektami, które w tym momencie wydają się nam problematyczne, może stanowić znacznie cenniejszą lekcję niż rozpoczęcie treningów z zupełnie nową osobą!
Taniec towarzyski – sposób na poznanie partnera życiowego?
Chociaż większości z nas gorący taniec towarzyski może kojarzyć się nie tylko z satysfakcjonującą relacją tancerzy, ale również kobiety i mężczyzny – nie zawsze świetny partner taneczny musi oznaczać świetnego partnera w życiu prywatnym. Jeśli pasjonujemy się tańcem i rzeczywiście chcielibyśmy poznać swoją „drugą połówkę” – uczestnictwo w różnorodnych zajęciach i kursach tanecznych może z całą pewnością nam to ułatwić! Przede wszystkim – taniec (zarówno solo, jak i towarzyski) umożliwia podjęcie pracy nie tylko nad swoim ciałem czy świadomością ruchów, ale również nad pewnością siebie, urokiem osobistym, akceptacją siebie samego takim jakim się jest. Jeśli mamy poznać tę odpowiednią, dopasowaną do nas osobę – to stanie się tak czy inaczej! Nie traktujmy doboru partnera tanecznego w kategorii wybierania partnera na wspólne życie – ponieważ może nas to pozbawić szansy na wspaniałe, wspólne treningi. Cechy, których warto szukać w partnerze tanecznym, to przede wszystkim dobra komunikacja, otwartość na nową osobę, odwaga na parkiecie, pozytywny sposób bycia, pracowitość, upór w dążeniu do celu. Dobrze, kiedy partner czy partnerka taneczna jest też kreatywna – co pozwoli obojgu z Was na wprowadzanie nowych, ciekawych kroków do choreografii!
Partner taneczny – jaką odgrywa rolę w tańcu?
Chociaż nasze treningi taneczne, a wreszcie finalny występ czy to, co zaprezentujemy w konkursie rzeczywiście w dużej mierze zależy od partnera tanecznego – nie tylko on ma na to wpływ! Zanim zaczniemy wybierać partnera czy partnerkę pod kątem tego w jaki sposób może wpłynąć on / ona na nasz rozwój – zastanówmy się co my możemy zrobić, aby być dla drugiej osoby atrakcyjnym w tańcu. Im więcej uwagi, zaangażowania i determinacji włożymy w osiąganiu kolejnych sukcesów na parkiecie – tym większe prawdopodobieństwo, że lubiany przez nas tancerz czy tancerka będzie chciał / a tańczyć właśnie z nami! Niezbędną cechą zarówno tancerza, jak i tancerki w tańcu towarzyskim jest umiejętność współpracy oraz rozmowy – o tym, co warto zmienić w tańcu, co poprawić, a co wychodzi dobrze. Co więcej, dobrze jest też komunikować się w sposób prosty i jasny – bez owijania w przysłowiową „bawełnę”. Mówienie o swoich emocjach, nastrojach i odczuciach w tańcu jest niezwykle ważne – a, co najważniejsze, pozwala na pełen komfort zarówno tancerza, jak i tancerki. Jak się zachować w przypadku, kiedy między nami, a naszym partnerem / partnerką taneczną występuje konkretny, odczuwalny problem? Zebrać się na rozmowę! Nie od dziś wiadomo, że to właśnie dialog – szczery, pełen kultury, otwarty na poznanie stanowisk obu stron – może zdziałać cuda. Jeśli po wykonanej rozmowie czujemy jednak, że do partnera tanecznego nie docierają nasze uwagi – być może zmiana osoby, z którą na co dzień tańczymy, okaże się ważnym krokiem naprzód!
Trackbacks / Pingbacks