Taniec towarzyszy ludziom już od najmłodszych lat… Usprawnia poziom koncentracji i umiejętności adaptacyjne, a także jest sposobem na wyrażenie emocji i rozładowanie energii. To nie tylko aktywność, poprawa kondycji fizycznej i sylwetki, ale też sposób na spędzanie wolnego czasu, pełnego szczęścia i endorfin. Często zastanawiamy się, co takiego ma w sobie taniec? Tańcząc osiągamy przypływ hormonów szczęścia, a jednocześnie wpływamy pozytywnie na nasze zdrowie emocjonalne, psychiczne, fizyczne, ogólne samopoczucie.
Dlaczego warto tańczyć?
Tańczyć może każdy – dzieci, młodzież, osoby dorosłe, czy w podeszłym wieku. Dlaczego? Taniec niesie ze sobą mnóstwo prozdrowotnych korzyści. Pozwala na odprężenie i zrelaksowanie ciała, wpływa pozytywnie na samopoczucie, udoskonala koordynację ruchów, zwiększa odporność, pozwala pozbyć się negatywnych emocji i wiecie co jeszcze? Taniec to nic innego, jak czysta radość!
Taniec – jakie daje korzyści zdrowotne?
Poniżej dowiesz się, jak taniec wpływa na nasze zdrowie.
Wspomaga układ krążeniowy
Osoby cierpiące na niewydolność serca powinny wybrać ten rodzaj sportu. Regularnie uprawianie tańca znacząco poprawia jakość życia, głównie przez korzystny wpływ na stan zdrowia serca, a także na układ oddechowy.
Wspomaga odchudzanie i korzystnie wpływa na sylwetkę
Systematyczny trening taneczny, np. aerobik przyczyni się do utraty masy ciała i wymodelowaniu sylwetki. Osoby borykające się z nadwagą, a chcące spędzić odrobinę czasu na zabawie i śmiechu nie powinny się dłużej zastanawiać! Taniec prostuje sylwetkę, uwalnia nagromadzone w ciele napięcia i usprawnia stawy. Dodatkowo działa wzmacniająco na mięśnie łydek, brzucha, grzbietu, czy ramion. Przy regularnej aktywności – łagodzi bóle mięśniowe.
Zmniejsza poziom stresu
Taniec nie tylko redukuje stres, ale też pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Podczas tańca wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wówczas czujemy się rozluźnieni i rozpromienieni. Dajemy upust negatywnym emocjom, problemom i całkowicie izolujemy się od codziennych obowiązków.
Zwiększa elastyczność i gibkość ciała
Już po kilku zajęciach tanecznych można zauważyć lepszą kondycję, elastyczność i rozciągliwość ciała. Stanie się ono jędrne i bardziej sprężyste. Ponadto, ruchy ciała stają się bardziej precyzyjne.
Zwiększa poczucie wartości
Taniec zwiększa poczucie własnej wartości i pewności siebie. Coś, co do tej pory było dla nas wręcz niemożliwe, teraz już nie jest problemem. Badania opisane w czasopiśmie naukowym International Journal of Neuroscience potwierdzają, że taniec uodparnia psychikę, dzięki regulacji poziomu serotoniny i dopaminy w organizmie. Dodatkowo, minimalizuje objawy stresu i łagodnej depresji.
Wpływa “owocnie” na życie towarzyskie
Udział w zajęciach tanecznych pozwoli na poznanie ludzi i zawarcie nowych znajomości. Zajęcia taneczne wiążą się także z wyjazdami, czy obozami integracyjnymi. Dlatego, treningi taneczne pomagają pozbyć się uczucia osamotnienia osobom cierpiącym na depresję i starszym, samotnym osobom.
Zwiększa przepływ energii
Taniec pomaga w odzyskiwaniu energii. Badania przeprowadzone przez Stowarzyszenie Wydawnictw Naukowych i Uniwersyteckich Zasobów Naukowych dowiodły, że cotygodniowe zajęcia taneczne poprawiają poziom i wydajność energii fizycznej u osób dorosłych.
Choreoterapia, czyli terapia tańcem. Czy warto?
Choreoterapia to jedna z dziedzin arteterapii. To forma terapii sztuką, która wykorzystuje ruch i ekspresję twórczą, aby złagodzić napięcie, stres i inne negatywne, towarzyszące człowiekowi emocje. W latach 40. pomagała weteranom wojennym przetrwać, a obecnie wykorzystywana jest podczas chorób somatycznych, depresji, czy u osób po udarze mózgu.
Terapia tańcem polega na wykorzystaniu ruchów w rytm muzyki. Tutaj nie mają znaczenia kroki i choreografia, a improwizacja. Zatem uczestnicy posiadają pełną swobodę i dowolność ruchów. Wykorzystywany jest także ruch autentyczny, taniec w kręgu, body mind centering i wizualizacje w ruchu. Terapia zgodna jest z zasadą, że ciało i umysł człowieka są ze sobą połączone i nic i nikt nie jest w stanie ich rozłączyć. Dlatego przyjęto, że ruch taneczny odzwierciedla stan emocjonalny uczestnika terapii. Uczestnicy terapii, dzięki muzyce i ruchom tanecznym dążą do poznania siebie i swoich potrzeb. Taniec pozwala zrelaksować się, odsunąć negatywne myśli, pozbyć się napięcia psychicznego i lęków. Choreoterapia pozwala lepiej poznać swoje ciało i poprawić sprawność motoryczną.
Ruchy taneczne wpływają pozytywnie nie tylko na zdrowie psychiczne i emocjonalne, ale też fizyczne. Obniżają poziom stresu, dają możliwość wyrażenia złych emocji, zwiększają sprawność fizyczną, poczucie własnej wartości i rozwijają wyobraźnię. Co ciekawe, z terapii mogą skorzystać wszyscy, bez względu na wiek. Mogą to być dzieci, osoby bardzo młode, czy w podeszłym wieku. Terapia ma na celu poprawić jakość życia i wpłynąć pozytywnie na samopoczucie. Zajęcia mogą odbywać się indywidualnie, jak i grupowo.
Wskazaniem do choreoterapii jest: depresja, schizofrenia, niepełnosprawność, zaburzenia sprawności motorycznej, lęki, stres pourazowy, agresja, mózgowe porażenie dziecięce, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, różnego rodzaju uzależnienia, zaburzenia odżywiania, choroby nowotworowe, autyzm, żałoba. Na zajęcia mogą zapisać się również osoby z niską samooceną, potrzebujących wsparcia i zwiększenia pewności siebie.
Jak widać, taniec korzystnie wpływa na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Uprawianie dowolnego rodzaju tańca nie tylko niesie pozytywne skutki dla zdrowia, ale też wzmacnia charakter, pamięć i korzystnie wpływa na nasz umysł.
Trackbacks / Pingbacks