Polska tancerzami słynie – niekoniecznie pochodzenia polskiego! Jak się okazuje, jednym z najbardziej popularnych tancerzy oraz choreografów w naszym kraju jest Agustin Egurrola, którego pochodzenie wskazuje na gorącą Kubę! Być może ten fakt miał wpływ na energię taneczną Agustina – do tego stopnia, że dziś utalentowany tancerz i choreograf nie tylko jest powszechnie znany, ale również ma na swoim koncie sędziowanie tańca towarzyskiego oraz nowoczesnego oraz ocenianie umiejętności tancerzy w telewizyjnych programach. Co ciekawe, Agustin jest dyplomowanym nauczycielem tańca World Dance and Dance Sport Council. Założył również formacje taneczne oraz renomowaną szkołę tańca “Egurrola Dance Studio”. Jak wyglądało życie Agustina zanim zaczął osiągać taneczne sukcesy?
Taniec – największa pasja
Agustin Eggurola urodził się w Warszawie – jest synem kubańskiego lekarza weterynarii oraz polskiej tłumaczki języka hiszpańskiego. W wieku zaledwie pięciu lat wyjechał z Kuby, by zamieszkać na warszawskim Żoliborzu. Jego wybór uczelni na studia – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie – wskazuje na to, że od samego początku Agustin doskonale wiedział jaki kierunek kariery obrać. Nie da się ukryć, że bardzo wielu tancerzy – wiedząc jak wiele korzyści zdrowotnych i nie tyko na co dzień daje im taniec i wszelka aktywność fizyczna – decyduje się studiować tak zwany “WF”. Jednak to niejedyne wykształcenie Agustina – zdecydował się również na studia podyplomowe (menadżerskie), co być może pomogło i wciąż pomaga Mu w organizacji zajęć, zarządzaniu zespołem oraz w prowadzeniu biznesu. Bez wątpienia to właśnie Agustin Eggurola może stanowić wspaniałą inspirację dla osób, które nie tylko pragną zawodowo tańczyć, ale również osiągnąć sukces na skalę krajową, a może nawet międzynarodową – prowadząc w przyszłości programy taneczne, udzielając się w mediach w roli eksperta od konkretnego rodzaju tańca czy też prowadząc rubrykę tematyczną w jednej ze znanych gazet. Nie da się ukryć, że dziś taniec jest na tyle ciekawy dla wielu z nas, że śmiało można prognozować wyłącznie wzrost jego popularności – ze względu na efektowność występów na parkiecie, “chemię”, którą niejednokrotnie można poczuć patrząc na tańczącą parę czy pozytywne emocje jakie wzbudza sam w sobie ruch w rytm muzyki.
Na taniec nigdy nie jest za późno
Przykład Agustina Egguroli pokazuje, że nie trzeba tańczyć od wczesnego dzieciństwa, aby odkryć prawdziwą pasję i – co więcej – przekuć ją w sukces. Agustin zaczął tańczyć w wieku 19 lat – co wielu z nas może wydawać się dziwne. A jednak! Czasem stereotypowe myślenie o wielu latach żmudnych treningów na sali tanecznej sprawia, że odkładamy spełnienie marzeń o tańcu “na jutro”. Jak się okazuje, można mieć nie tylko 19 lat, ale również 30, 50, a nawet 70, aby dobrze czuć się w tańcu i czerpać z niego to co najlepsze! Niewątpliwie sukcesy na parkiecie nie przyszły do Agustina same z siebie – prawdopodobnie jego styl życia, który wskazuje na wybór takiego, a nie innego kierunku studiów pokazuje, że od młodości priorytetowe były dla niego wartości takie jak zdrowy styl życia, ruch, pasja. Nie trzeba studiować wychowania fizycznego, aby być aktywnym i zdrowym na co dzień – czasem wystarczą 2 czy 3 lekkie treningi tygodniowo, nieco owoców i warzyw w diecie, a przede wszystkim unikanie używek oraz stresu, aby osiągać niesamowite wyniki w swojej sportowej pasji. Jeśli nadal odkładasz postanowienie o rozpoczęciu nauki tańca – nie czekaj! Im szybciej zaczniesz swoją przygodę na parkiecie – tym szybciej zauważysz pierwsze efekty.
Nauka tańca od najlepszych
To, z czego warto zaczerpnąć zapoznając się z historią pełnego pasji tancerza i choreografa to pobieranie nauki tańca od najlepszych. Agustin stawiał pierwsze kroki na parkiecie pod czujnym okiem wielu wybitnych nauczycieli – na czele z Iwoną Pavlowic, którą również możemy kojarzyć z roli jurora w popularnym tanecznym show. Jak się okazuje – wielu polskich tancerzy nie tylko zna się ze sobą bardzo dobrze, ale również pobierało od siebie nauki. Jak wykorzystać przykład Agustina w codziennym życiu? Z całą pewnością nie zadowaać się półśrodkami. Agustin miał możliwość nauki tańca nowoczesnego w Londynie – w studiach takich jak Dance Works oraz Pineapple Dance Studio. I choć nie wszyscy mamy takie wiele możliwości jak on – czasem warto odpuścić sobie jedno marzenie, by móc zrealizować to najważniejsze, najbardziej istotne w naszym życiu. Inwestycja w renomowane, co prawda drogie, ale jak wiele dające szkoły tańca to jedna z najlepszych decyzji jaką może podjąć tancerz – niezależnie od tego czy jest zupełnie początkujący czy też ma na swoim tanecznym koncie kilka, a nawet kilkanaście lat doświadczeń. Pieniądze wydane na doszkalanie się i rozwój nigdy nie będą wyrzucone w błoto – warto mieć to na uwadze kiedy ustalamy swoje priorytety finansowe na każdy kolejny miesiąc roku.
Taneczna rewolucja w Polsce
Agustin Eggurola w 2010 roku odebrał nagrodę za “taneczną rewolucję w Polsce”. I rzeczywiście – to właśnie swego rodzaju rewolucji dokonał! Kiedy w 1993 roku zakładał formację taneczną “Volt” nie mógł jeszcze wiedzieć jak daleko posunie się jego kariera. Zaledwie trzy lata później “Volt” nie był już zespołem amatorskim, ale zawodowym – a w jego miejsce powstała grupa “V2”. I to jest kolejny godny naśladowania wątek historii rozwoju kariery Egguroli – umiejętność “zarażania” swoją największą pasją innych. Gdyby nie jego praca, zaangażowanie, być może również umiejętności i wiedza, które nabył podczas studiów menedżerskich, nie byłby w stanie poprowadzić swojej grupy tanecznej oraz – co ważniejsze – wprowadzić ją na tak wysoki poziom. Zdarza się, że już młodzi, niedoświadczeni tancerze chcieliby zakładać swoje zespoły – na przykład w lokalnych domach kultury. Czy to jest dobry pomysł? Tak – jeśli czują się na siłach, mają w sobie charyzmę, umiejętność organizacji i siłę, aby nie tylko nie poddawać się w trudnych chwilach, ale również potrafić zmotywować zespół do dalszego działania. Jeśli jednak czujesz, że w tańcu brakuje Ci jeszcze nieco pewności siebie – poczekaj z prowadzeniem grupy. Czasem tak zwane “rzucanie się na głęboką wodę” może przynieść znacznie więcej strat niż korzyści.
Czym jest choreografia?
Jak wiemy – Agustin Eggurola jest nie tylko doświadczonym tancerzem, ale również choreografem. Co to oznacza? Choreografia to innymi słowy aranżacja tańca – zaprojektowanie konkretnych ruchów, etapów, przejść i urozmaiceń pokazu. Choreograf zajmuje się więc stworzeniem pokazu tanecznego od A do Z – aby tego dokonać powinien być nie tylko maksymalnie kreatywną osobą, ale również umieć rozdzielić pracę taneczną między osoby w grupie tak, aby dopasować dany układ do możliwości konkretego tancerza. Choreografia dopełniona jest gestami, ubiorem oraz mimiką – może nawiązywać do czegokolwiek tylko zechce, dlatego praca choreografa sprawdzi się szczególnie tym tancerzom, którzy nie chcą powstrzymywać swoich wizji oraz pomysłów! Będąc choreografem nie tylko można, ale nawet trzeba pobudzić wyobraźnię – wyłącznie w ten sposób uda się nam stworzyć niepowtarzalny układ taneczny, który sprawi, że publika oglądająca taniec na moment zatrzyma się “tu i teraz” w jednym w swoim rodzaju emocjonalnym spektaklu tanecznym.
A Ty, co sądzisz o Agustinie? W jaki sposób inspiruje Cię Jego historia?
Trackbacks / Pingbacks