Z czym najczęściej kojarzy Ci się Turcja? Zapewne z pięknymi widokami, wypoczynkiem, pysznym jedzeniem i…Tureckim tańcem! W poniższym artykule postaram się przybliżyć Ci kulturę Tureckiego tańca. Ku zdziwieniu większości nie jest to tylko taniec brzucha.

Jeżeli chcesz odkryć niezwykły świat tureckich tańców ludowych, które są kwintesencją orientu, to koniecznie czytaj dalej. Poznasz najważniejsze rodzaje tańca z Turcji, a także dowiesz się, czy warto zacząć je tańczyć.

Zeybek- męski taniec ludowy

Zeybek, to ludowy męski taniec na 9/4pochodzący z zachodniej Anatolii, jest on wykonywany najczęściej na tureckich weselach i ważnych uroczystościach. Jest to taniec, który ma reprezentować męskość i odwagę. Tańczy go zazwyczaj  grupa kilku mężczyzn. Piękna muzyka na żywo w towarzystwie bębnów i szczegółowo opracowana choreografia robi wrażenie praktycznie na każdym.

Tradycyjny strój to, fuez (czapka turecka) i zdobionych Anatolijskich ludowych spodni. Zapewne zastanawiasz się jak wygląda ten taniec i dlaczego jest on uważany za wyjątkowy? Mężczyźni ustawieni w kręgu unoszą ręce, na wysokość ramion, następnie w rytm muzyki stawiają duży krok. Elementem przykuwającym uwagę jest dotknięcie kolanem ziemi.

Warto również dodać, że jego forma i muzyka jest inna w każdej lokalizacji Turcji. Co możemy zaobserwować w kultowych serialach tureckich takich jak Hercai i Kara Sevda.

Ciekawostka- Taniec Zeybek wziął swoją nazwę od Zeybeków(młodych buntowniczych chłopców, którzy zamieszkiwali tereny zachodniej Anatolii).

Taniec Horon

Taniec turecki pochodzący znad Morza Czarnego. Co wyróżnia ten wyjątkowo szybki taniec? Tempo na 7/16. Pod przewodnictwem jednego z głównych tancerzy grupa porusza w rytm ramionami oraz charakterystycznie wymachuje stopami. Piękny i widowiskowy taniec, który przykuwa uwagę. Tancerze ubrani są w tradycyjne tureckie stroje składające się z koszuli, spodni i nakrycia głowy  zwanego kabalak.

Ciekawostka- Taniec Horon pochodzi od greków pontyjskich.

Taniec Halay

Taniec ten pochodzi z Anatolii. Jest on nieodzownym elementem każdych wesel i uroczystości Tureckich. Tancerze tworzą okrąg lub linię trzymają się za ręce, pierwsza i ostatnia osoba trzyma w ręku chusteczkę i nią wymachuje. Strój męski składa się z charakterystycznej chusty na głowie, zaś damski z luźnych kolorowych spodni.  Pokaźnemu tańcu towarzyszy muzyka na żywo w akompaniamencie duduka i bębnów. Niesamowite widowisko dzięki, któremu każda uroczystość nabiera innego wymiaru.

Ciekawostka- Halay pochodzi od słowa haldan(skakać).

Taniec Brzucha – wizytówka orientu

W Turcji znany jako gobek dansi, jest on wykonywany przez kobietę, która wykonuje charakterystyczne ruchy bioder, brzucha, biustu i rąk w rytm muzyki. Całe show dopełniają rekwizyty i piękny strój, zdobiony stanik i długa spódnica z ozdobnym pasem na biodrach.

Taniec brzucha jest również dla wielu kobiet odskocznią i balansem dla zdrowia psychicznego. Wszystko za sprawą rozluźnienia, które możemy poczuć podczas tańca brzucha. Kolejnym plusem nauki tańca brzucha jest szczuplejsza sylwetka i wyraźniej zarysowana talia.

Warto podkreślić, że zainteresowanie tańcem brzucha jest obecnie coraz większe. Dzięki temu lekcje tego orientalnego tańca dostępne w praktycznie każdym większym mieście w Polsce.

Czy warto uczyć się tureckich tańców ludowych?

Orientalna kultura jest niezwykle interesująca, ze względu na wiele różnic w stosunku do kultury europejskiej. Z tego też powodu zainteresowanie wszelkimi aspektami orientu, takimi jak taniec jest obecnie coraz większe.

W wielu miastach Polski prowadzone są lekcje z tureckich tańców ludowych. Oczywiście najpopularniejszym z nich jest taniec brzucha, który cieszy się zainteresowaniem kobiet w każdym wieku. Zaletą tańca brzucha jest zbawienny wpływ na kondycję i zdrowie.

Jeśli chodzi o pozostałe tańce z terenów Turcji, to one cieszą się mniejszym zainteresowaniem, ze względu na swoją regionalność. Niemniej jednak wielu miłośników i miłośniczek tureckiej kultury uczy się tureckich tańców ludowych, aby jeszcze lepiej poznać kulturę tego kraju.

Kobieta tańcząca taniec brzucha

Taniec turecki podsumowanie

Tureckie tańce są nie tylko różnorodne pod względem dynamiki, ale również wizualnego przesłania. Piękne stroje, odważne ruchy i kroki idealnie uderzające w rytm muzyki są swego rodzaju transem nie tylko dla tancerza, ale również dla widza. Tak jak długa i szeroka jest Turcja, tak różnorodne tańce, które możemy zobaczyć na jej terenie. Wybierając się nad Morze Czarne zobaczysz Horon, jeśli planujesz wakacje w Midyat Twoje serce podbije Zeybek.

Warto podkreślić, że możliwa jest także nauka u źródła, czyli w Turcji, z czego bardzo często korzystają wszyscy, którzy wybierają się na wakacje. Turcja jest bardzo często wybieranym cele wakacji i urlopów, dlatego nauka tańca u osób, które kultywują go na co dzień, będzie po prostu niezapomniany przeżyciem.