Taniec egipski, czyli jedna z odmian tańca orientalnego jest coraz bardziej popularny na terenie naszego kraju. Często nazywany tańcem brzucha wyróżnia się stylem i powolnymi, zmysłowymi ruchami. Ale nie tylko. Specjalny, kokieteryjny strój również przyciąga uwagę publiczności. Jaka jest tradycja tańca egipskiego? Czy są różne rodzaje tańca egipskiego? Gdzie możesz nauczyć się podstawowych kroków? Jak wygląda strój? Przeczytaj poniższy artykuł.
Tradycja tańca egipskiego
Przyjmuje się, że taniec brzucha wywodzi się z Mezopotamii, gdzie swoje początki miał ok. 6 tysięcy lat temu. Wówczas kilkanaście kobiet spotykało się i oddawało cześć boginiom przy pomocy tańca brzucha. A to właśnie Egipt, a bardziej szczegółowo – Kair słynie z tego rodzaju tańca.
Taniec egipski angażuje wszystkie partie ciała, od głowy po same palce. Głównym zadaniem tańca egipskiego jest przede wszystkim współgranie każdej części ciała z rytmem muzyki. Taniec ten przepełniony jest wdziękiem, energią, zmysłowością i fascynacją.
Klasyczny taniec egipski – czyli jaki?
Klasyczny taniec egipski to przede wszystkim taniec charakteryzujący się stylem, którego nie można traktować jako jednolitej formy tańca. Dlaczego? Otóż wynika to przede wszystkim z różnic w muzyce. Klasyczne utwory, do których wykonywany jest taniec brzucha są różnorodne i przepełnione emocjami. Jakie utwory wykorzystywane są do tańca egipskiego?
- klasyczne piosenki – zdobyły popularność w filmach Złotej Ery, takich jak np. Tamra Henna czy Zeina;
- megance – czyli muzyka skomponowana bezpośrednio dla tancerek. Muzyka składa się z wejścia, zwanego entrance i zakończenia przepełnionego dramatyzmem. Niektóre utwory składają się na partie, tj.: maksuma, folkloru, czy drum solo. Przy tej muzyce tancerka może zabłysnąć umiejętnościami technicznymi, interpretacyjnymi oraz wiedzą odnośnie zasad dobierania figur do dźwięków i instrumentów. Warto zwrócić uwagę na drum solo, czyli muzykę tworzoną przez używanie instrumentów perkusyjnych. A zadaniem tancerki jest odzwierciedlenie poszczególnych uderzeń instrumentów, co bardzo często przejawia się na efekt zabawy i zalotów. Bardzo często drum solo jest kulminacyjnym punktem programu i występu.
- tarab – czyli tradycyjne pieśni arabskie sławnych kompozytorów, takich jak: Atrashe, czy Wahab. Najbardziej znana piosenkarka wykonująca tego rodzaju utwory to Oum Kalthum. Zadaniem tancerki była doskonała znajomość tekstu, który powinna zrównać z tańcem i muzyką.
Taniec egipski – jaki strój wybrać?
Zaczynając przygodę z tańcem egipskim warto zastanowić się nad strojem przeznaczonym do tańca brzucha. Aby całości nadać odpowiedni klimat powinniśmy zadbać o właściwy strój. Na zajęcia więc warto zaopatrzyć się w top i chustę ozdobioną monetkami. Wówczas nie tylko taniec, ale również strój przykuje uwagę niejednej osoby. Jeśli tancerka nie czuje się komfortowo może założyć legginsy i tunikę. Jeśli chodzi o obuwie – warto kupić baletki lub tańczyć w samych skarpetkach. Wtedy mamy pewność, że będzie wygodnie i komfortowo.
Warto też wspomnieć, że na początku istnienia tańca orientalnego strój nie był tak popularny. Ciało tancerki było zasłonięte, a na wierzch była zakładana sukienka z małą ilością cekin i ozdób. Co ciekawe, brzuchy tancerek musiały być zawsze zasłonięte.
Sytuacja zmieniła się tak naprawdę w obecnych czasach. Zdecydowano, że stroje do tańca brzucha powinny być bardziej skąpe, a sam brzuch odsłonięty. Pod koniec XIX wieku, kiedy taniec stał się popularny w Ameryce zdecydowano o obowiązkowym stroju o nazwie bedleh. Składał się on na stanik, chustę i zwiewną spódnicę. Zazwyczaj ubranie było dodatkowo zdobione cekinami i frędzlami. Całości dodawało to zmysłowości i wdzięku.
Obecnie stroje są nadal dwuczęściowe. Tancerki ubrane są w staniki i spódnice dopasowane na biodrach i rozszerzane od kolan w dół, tzw. syreny. Niekiedy stosuje się spódnice z rozcięciem na nodze.
Gdzie nauczyć się tańca egipskiego?
Zanim podejmiesz decyzję o trenowaniu tańca egipskiego warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do trenowania tego rodzaju sportu. Oprócz tego, ważne jest, aby pamiętać o rozgrzewce, przed zajęciami tanecznymi. Dzięki odpowiedniej rozgrzewce ciało będzie odpowiednio przygotowane, elastyczne, gibkie i giętkie, co jest niezwykle ważne podczas nauki izolowania od siebie poszczególnych partii ciała.
W Polsce z roku na rok przybywa coraz więcej szkół tanecznych oferujących naukę tańca orientalnego, w tym egipskiego. W trakcie zajęć nauczysz się przede wszystkim shimmies, czyli charakterystycznych ruchów, które wprawią całe ciało w odpowiednie drgania i typowe dla tańca egipskiego. Z pewnością będą też takie ćwiczenia jak falowanie czy kręcenie brzuchem, wybijanie klatki piersiowej a także odpowiednie ruchy rąk i ramion. Z czasem zaczniesz ze sobą łączyć wszystkie elementy, tak, aby tworzyły jedną całość.
Fellahi to również tradycyjny taniec egipski
Fellahi to także taniec egipski. Zdecydowanie różni się od tańca brzucha. To taniec popularny wśród fellahów, czyli ludności rolniczej północnego Egiptu. Jego głównym elementem jest skoczny, zabawny i szybki rytm fellahi. Głównymi instrumentami używanymi w trakcie tańca jest rababa, czyli skrzypce o dwóch strunach. Stosowany jest także mizmar, czyli obój. Dodatkowo instrumentom towarzyszy śpiew. Taniec ma za zadanie przedstawić życie rolników, zbiór plonów, noszenie wody w dzbanach itd.
Charakterystyczny strój fellahi to przede wszystkim welon zawiązywany na głowie tancerki. Jest on niekiedy ozdobiony pomponami. Szeroka suknia w kwiaty, często z falbanami u dołu, a także szal wiązany wokół szyi i bioder to również elementu kostiumu fellahi.