Brejkdans, spróbuj bo nie jesteś bez szans – tak śpiewał kiedyś Franek Kimono o nowym stylu tańca, który w latach 80. XX wieku podbijał już nie tylko USA, ale także cały świat. Mowa oczywiście o breakdansie, czyli jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów tańca, który stał się wręcz ikoną zmiany kulturowej.
Idea tego tańca była prosta – poprzez ekspresyjne ruchy na parkiecie maksymalnie wyrazić swoją osobowość. Ze względu na swój uliczny charakter, breakdance od samego początku miał w sobie nutkę rywalizacji, dlatego zmagania bboyów i bgirls przyciągały uwagę coraz większej liczby osób (w tym także i mediów).
Chcesz dowiedzieć się, jaka jest geneza breakdansu? Czym są power moves i jak wyglądają bitwy taneczne? W takim razie koniecznie czytaj dalej!
Z ulic na salony, czyli historia bboyingu
Początków breakdansu należy szukać w jednej z najsłynniejszych dzielnic Nowego Jorku, czyli Bronxie. To właśnie tam w lata 70. powstały Uprock Battles, czyli tak zwane bitwy uprockowe. Sam Uprock polegał na ukazywaniu w kierunku przeciwnika różnych gestów w rytm muzyki. Były to najczęściej symulowane uderzenia, kopnięcia oraz wszelkiego rodzaju pozy mające zdyskredytować adresata. W przeciągu kilku lat uprock przekształcił się w toprock, czyli zbiór ruchów tanecznych, których ogromną inspiracją była działalność muzyka Jamesa Browna.
Następnie do tanecznych ruchów dodano charakterystyczny footwork, czyli figury taneczne wykonywane w parterze, podpierając się wszystkimi kończynami. To co wyróżniało breakdance na tle innych rodzajów tańca, to wyjątkowa ekspresja dzięki power moves oraz figurom statycznym, tzw. freezom.
Atrakcyjne wizualnie ruchy w breakdansie zaczęły przyciągać uwagę nie tylko ulicznych przechodniów, ale także i mediów. Zainteresowanie breakiem rosło, ponieważ nowy rodzaj tańca wprowadzał do świata mediów coś całkowicie nowego – właśnie się kształtującą kulturę uliczną(hip-hopową). Dzięki temu osoby tańczące breakdance postrzegane były, jako intrygująca nowinka kulturowa. Po zaledwie kilku latach okazało się, że powstały w USA nowoczesny styl tańca podbija nie tylko wschodnie i zachodnie wybrzeże Ameryki, ale cały świat!
Podstawowe ruchy – od stójki, aż po power moves!
Breakdance składa się z czterech podstawowych sekcji figur tanecznych:
- Top rock – wszystkie górne kroki, które nadają tancerzowi ekspresji i pozwalają na zejście do parteru lub akrobacji. Top rockowe figury można nazwać swoistą przystawką przed daniem głównym, czyli power moves’ami.
- Footwork – figury taneczne wykonywane w parterze. Główną i podstawową figurą jest w tym wypadku six step i na jego bazie wykonuje się wszelkie kombinacje parterowych kroków tanecznych. Warto dodać, że cały footwork jest przez tancerzy często wykorzystywany jako swoista rozgrzewka przed power moves.
- Power moves – kwintesencja breaka, która przyciąga zazwyczaj największą uwagę. Te akrobatyczne i dynamiczne figury taneczne polegają na wprawieniu w rotację różnych części ciała i w dużej mierze bazują na sile odśrodkowej. Najbardziej charakterystycznymi power movesami jest head spin (kręcenie się na głowie) oraz wind mill, czyli zamachowa figura oparta o odbijanie się od ziemi barkami i rotacyjny ruchu nóg.
- Freeze – ostatni, czwarty rodzaj figur w breakdansie, który polega na nagłym zatrzymaniu ruchu i przybieraniu pozycji, które często przeczą zasadom grawitacji. Im bardziej skomplikowany freeze wykonany jest po foot worku lub power movesach, tym większy kunszt bboya lub bgirl. Wśród najpopularniejszych freezów wyróżnia się takie figury jak Baby Freeze, Shoulder Freeze, czy Air Jordan.
Zdecydowanym wyróżnikiem breakdansu jest różnorodność ruchów, duża dynamika oraz kontrast pomiędzy poszczególnymi akrobatycznymi figurami. Ta ciągła zmiana sprawia, że break jest po prostu interesujący i emocjonujący dla osób oglądających tancerza lub tancerkę.
Czym są bitwy w breaku i dlaczego dają taki zastrzyk emocji ?
Podstawą kultury ulicznej są bitwy taneczne pomiędzy poszczególnymi tancerzami. Tak zwane „batelki” polegają na rywalizacji dwóch tancerzy lub dwóch grup. Głównym celem tanecznej bitwy jest pokonanie swojego oponenta poprzez wykonanie najbardziej efektownego występu. Sama nazwa tego tanecznego pojedynku nie wzięła się znikąd, ponieważ tancerze wykonują wobec siebie gesty i ruchy świadczące o wyższości nad oponentem.
Rozstrzygnięcie takie pojedynku następuje poprzez decyzję sędziego lub publiczności. Bitwy taneczne cechują się ogromnym ładunkiem emocjonalnym, dlatego takim zmaganiom zawsze towarzyszy wiwat zgromadzonej publiki.
Czy breakdance ma przed sobą przyszłość?
Choć taniec ten rozwija się od ponad 40 lat, tak nic nie wskazuje na to, żeby moda na breakdance przemijała. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ akrobatyczne figury oraz specyficzny klimat batelek przyciąga coraz nowsze pokolenia, które dziś znają break np. z Tik Toka. Zainteresowanie tym rodzajem tańca wyraźnie pokazuje, że jest on jak najbardziej żywy i ma oddaną sobie społeczność bboyów i bgirls.