Zapewne większość miłośników tańca spotkała się z określeniem “taniec amerykański” -niemalże automatycznie kojarzącego się z Ameryką. Czy jednak aby na pewno pod pojęciem “taniec amerykański” kryje się zaledwie styl taneczny pochodzący z tej części świata? Jak się okazuje – taniec amerykański niejedno ma imię! Zastanawiasz się czy to właśnie ten rodzaj tańca jest dla Ciebie, a może taniec amerykański intryguje Cię od lat i chcesz dowiedzieć się nieco więcej na jego temat? Niezależnie od tego w jakim miejscu swojej tanecznej kariery się znajduje – z całą pewnością powinieneś / powinnaś poznać najważniejsze informacje o tym wyjątkowym, ponadczasowym stylu!

Czym jest taniec amerykański?

Taniec amerykański oznacza każdy rodzaj tańca, który powstały na skutek przekształcenia różnego typu tańców pochodzących z Ameryki Łacińskiej lub Afryki. Jak się okazuje – taniec amerykański nie jest więc jednym rodzajem tańca, a grupą. Większość tańców amerykańskich powstała w latach 20. i 30. XX wieku, a więc w tak zwanym “Wielkim Kryzysie”, który miał miejsce w Stanach Zjednoczonych. Czy w tamtym czasie odgrywały one sporą rolą dla podniesienia nastrojów społecznych? Jak najbardziej! Pokazuje to między innymi obecność tego typu tańców w szeroko pojętej popkulturze – dziś możemy oglądać je w ponadczasowych produkcjach takich jak między innymi “Deszczowa Piosenka”. Co ciekawe, mianem “tańca amerykańskiego” określa się też nieco bardziej współczesne tańce powstałe w Ameryce – takie jak choćby znany większości z nas street dance. Nie wszyscy wiemy jednak, że zarówno street dance, jak i modern dance mają swoje początki w biedniejszych dzielnicach Stanów Zjednoczonych – i że to właśnie zabawy taneczne osób uboższych, stosowane w formie codziennej rozrywki, dały nowoczesnym tańcom amerykańskim swój początek.

zabawa taneczna - pary tańczą twista

Twist – taniec w miejscu!

Pierwsze skojarzenie związane z twistem? Zapewne to, iż jest on… tańcem w miejscu! Twista tańczymy bez poruszania się na parkiecie – co więcej, nie dotykając swojego partnera czy partnerki. Jeden z najpopularniejszych tańców amerykańskich bazuje na intensywnych skrętach bioder, rąk oraz nóg. Swoją największą popularność osiągał w latach 60., choć i dzisiaj bywa tańczony na różnego rodzaju zabawach czy imprezach. Bez wątpienia to właśnie twist ma swój niepowtarzalny klimat – nawiązując do pełnego pasji rock and roll’a. Nie bez powodu to właśnie młodzież najchętniej tańczyła twista, podporządkowując mu również styl i modę – to między innymi z jego pomocą wyrażała swój bunt, emocje i charakter. Co ciekawe, polską “królową twista” okrzyknięto Helenę Majdaniec – wokalistkę bigbitową, mieszkającą część życia we Francji.

Niech żyje rock and roll!

Czy wiesz, że rock and roll jest aluzją do aktu seksualnego? Być może to właśnie ten element przyniósł mu tak wielką popularność! Rock and roll stanowi dziś swego rodzaju bazę, fundament wszystkich stylów rockowych – a pierwszy raz termin ten został użyty w 1951 roku przez Alana Freeda. Co więcej, rock and roll wywodzi się z czterech lub trzech akordów bluesa – obejmuje też elementy tradycyjnego jazzu, country i rythm and bluesa. Jak najszybciej rozpoznać ten rodzaj tańca? Z całą pewnością po jego harmonii rytmicznej i prostocie. Rock and roll jest jednak nie tylko prosty i rytmiczny, ale również szybki i znacznie bardziej agresywny od dotychczasowej muzyki rozrywkowej.

para tańczy taniec amerykański

Poczuj funk style!

Co powstanie na skutek połączenia elementów z rythm and blues i soul jazzu? Energetyzujący funk style! Ten nawiązujący nieco do hip hopu, mocno rytmiczny styl sprawdzi się osobom, które cenią sobie w tańcu po prostu dobrą zabawę! W funty style mamy do czynienia z wieloma akordami – nie bez powodu to właśnie radosny i luźny funk style jest tak chętnie tańczony przy okazji rozmaitych festiwali. Funk soul jest niezwykle rytmiczny – zwraca się w nim mniejszą uwagę na melodię, a największą właśnie na rytm. To on w zasadzie tworzy ten taniec – dlatego tak ważne jest poczucie rytmu, kiedy rozpoczyna się przygodę z funkiem.

Czym jest new style?

Nie wszyscy wiedzą, że nowoczesnym tańcem amerykańskim jest też tak zwana grupa tańców “new style” – na czele z krupingiem, crip walkiem, booty shakingiem czy snap dancingiem. New style wykształcił się dzięki teledyskom emitowanym w Music Television – wprowadzając tym samym tańce amerykańskie na nieco inny level. Co więcej, na całym świecie możemy obserwować różnego typu zawody, podczas których tancerze prezentują swój unikatowy styl i charakter. Taniec w stylu “new” można wykonać solo, w duecie lub formacji – w każdej z tych form prezentuje się niezwykle efektownie, przyciągając kolejne osoby zainteresowane do tańca. Taniec amerykański new style został zaakceptowany przez światowe towarzystwa taneczne.

Jak tańczyć modern dance?

Podstawową zasadą w tańcu amerykańskim modern dance jest udział całego ciała – ze szczególnym uwzględnieniem tułowia jako siły napędowej całego ruchu tanecznego. To właśnie nowoczesny, amerykański modern dance miał być odpowiedzią społeczeństwa na nieco skostniały w tamtym czasie balet – pozwalając na uwolnienie swojej siły, pasji, emocji. Modern dance bazuje na naturalnych ruchach ciała – zarówno w pozycji stojącej, leżącej, siedzącej, jak i klęczącej. W modern dance tancerze stawiają na przekaz ruchem – bez zbędnej ornamentyki. Co ciekawe, twórcą graficznego zapisu tańca był Rudolf Laban – tancerz pochodzenia węgierskiego, który dziś uznawany jest za innowatora w dziedzinie teorii tańca. Jak rozpoznać modern dance? Poprzez jego plastykę, dynamikę i płynność ruchów!

Jak się okazuje – taniec amerykański jest obszerną dziedziną, której tajniki warto zgłębiać. To właśnie taniec amerykański jako jeden z najważniejszych rodzajów tańca definiuje dzisiejszy taniec sam w sobie. Co więcej, poznając kolejne style należące do grupy tańców amerykańskich – z całą pewnością możemy stwierdzić, że to właśnie w tańcu amerykańskim każdy z nas z powodzeniem znajdzie coś dla siebie! Zabawa, pozytywna energia i liczne korzyści dla zdrowia płynące z tańca – to tylko kilka z wielu zalet rozpoczęcia przygody z interesującym tańcem amerykańskim!

A Ty, co sądzisz o tym stylu tanecznym?