Chociaż większość z nas słyszała o pełnym zmysłowej energii paso doble – nie wszyscy wiemy na czym dokładnie polega ten efektowny taniec. To właśnie dynamiczne paso doble, przypominające nieco walkę torreadora z bykiem, stanowi jeden z najpopularniejszych tańców, gwarantujących publice nietuzinkowe widowisko. Paso doble możemy zobaczyć niemalże w każdym odcinku popularnych show tanecznych – bywa tańczone też na konkursach, turniejach i występach, rzadziej na imprezach tanecznych, choć bez wątpienia zarówno samo w sobie jego wykonanie, jak i podziwianie kroków tancerzy niesie z sobą jedyne w swoim rodzaju emocje. Paso doble pochodzi z gorącej Hiszpanii – co można rozpoznać już po samej energetyce tego zmysłowego tańca. Paso doble jest waleczne, eleganckie, pełne dominacji, zadziorne – a kontakt tancerzy na parkiecie pokazuje pełną sprzeczności relację, która z jednej strony dąży do zbliżenia, z drugiej – nieco izoluje się. Co warto wiedzieć o paso doble, jak go wykonać i dlaczego to właśnie nauka paso doble może pomóc nam w odnalezieniu drugiej połówki na parkiecie? Przychodzimy z pomocą!

kroki taneczne

Paso doble – corrida na parkiecie!

Paso doble tańczymy w metrum 2/4, odgrywając swego rodzaju „corridę”, w której tancerka oznacza gotowego do walki byka – z kolei partner, odważnego torreadora. Co jest najważniejsze w tym emocjonującym tańcu? Podobnie jak w innych – emocje, które tancerze przekazują zarówno oglądającym występ, jak i samym sobie. Nieco inaczej niż w przypadku fokstrota – tutaj poprawnie wykonane kroki także stanowią bardzo ważny element całości, jednak znacznie istotniejsze jest ukazanie swego rodzaju „chemii” na parkiecie. To prawdziwa walka emocji, namiętności i pragnień – która porywa tancerzy w okamgnieniu, tworząc efektowne widowisko pełne dynamiki i pasji, którą widać w każdym ruchu tanecznym osób wykonujących choreografię.

Z czego składa się paso doble?

Wykonywanie zmysłowego paso doble ułatwia wiedza na temat jego podziału – ten gorący, pełen namiętności taniec dzieli się na trzy części, z czego każda oznacza inny etap walki torreadora z bykiem. Pierwsza część paso doble to samo w sobie wejście na arenę, druga stanowi najbardziej intensywny, atrakcyjny element tańca, czyli walkę oraz zabicie byka, z kolei etap trzeci można porównać do parady, triumfu po walce. W paso doble – mimo tego, że może wydawać się, że to partner jako torreador odgrywa dominującą rolę – zarówno mężczyzna, jak i kobieta odpowiadają za emocjonalność tańca, który powinien dostarczyć odbiorcom nie tylko zachwytu nad doskonale wykonanymi ruchami tanecznymi, ale także jedynych w swoim rodzaju emocji, gdzie każde poruszenie się na parkiecie może na dobre zmienić przebieg walki. Nie bez powodu stroje tancerzy w paso doble przybierają konkretne barwy – czerwień i czerń, odzwierciedlając tym samym hiszpański, gorący charakter tego wyjątkowego tańca.

Budowanie napięcia w paso doble

Z czym kojarzy się nam paso doble? Oczywiście – z walką! A jak walka – to budowanie napięcia. W tym pełnym namiętności tańcu niezwykle pomocna w tworzeniu narastających emocji jest muzyka o charakterze marszowym, czyli ta o dominującym znaczeniu rytmu. To właśnie rytmika paso doble definiuje ruchy tancerzy – które w tańcu stają się zdecydowane, twarde, pewne siebie. Typowe tempo paso doble to 60 taktów na minutę, a sam w sobie taniec jest niezwykle widowiskowy, emocjonujący, wymagający konkretnych umiejętności tancerzy. Z całą pewnością – paso doble nie należy do grupy tańców, od których powinna rozpocząć się przygodę taneczną. Znacznie lepiej jest zostawić je sobie „na później” – a więc na czas, kiedy nie tylko poszerzymy umiejętności taneczne, ale także popracujemy nad samą w sobie pewnością siebie na parkiecie, która w przypadku paso doble odgrywa bardzo ważną rolę. Bez odwagi – zarówno ze strony „torreadora”, jak i „byka” – cały występ taneczny może stracić na swoim unikatowym charakterze, stając się znacznie bardziej delikatny i neutralny.

torreador walczy z bykiem

Paso doble – wyjątkowy taniec latynoamerykański

Paso doble może sprawiać trudność przede wszystkim faktem, że kiedy tancerz czy tancerka wypadnie z określonego rytmu – bardzo trudno jest do niego wrócić. Oczywiście, każdy błąd można „zniwelować” poprzez taneczne show pełne emocji – jednak technika nadal pozostaje techniką. Paso doble należy do grupy tańców latynoamerykańskich, jednak ma też wiele wspólnego z tańcami standardowymi – przede wszystkim mowa tu o kroku do przodu, w którym ciężar ciała spada najpierw na piętę, a następnie na resztę stopy. Niezależnie od tego, jaki rodzaj tańca przyjdzie Ci wykonywać – warto zadbać o odpowiednio dopasowane obuwie taneczne, które może znacznie ułatwić pracę na parkiecie. Paso doble charakterystycznie kończy każdą część w muzyce – stosując przy tym nic innego jak dynamiczne uderzenie. Dwie najważniejsze pozycje w tym pełnym namiętności tańcu to pozycja zasadnicza oraz pozycja promenady.

Kroki w paso doble

Kroki, jakie wyróżniamy w paso doble dzielą się na kilka rodzajów – w tym dynamicznym tańcu mamy do czynienia zarówno z normalnymi krokami marszowymi, krokami bocznymi, tymi wykonywanymi w miejscu oraz akcentowanymi w miejscu. Obecnie wiele szkół tańca oferuje naukę paso doble – wiedząc, że to właśnie ten hiszpański taniec, wzbudza wiele emocji wśród miłośników aktywności na parkiecie. Zmysłowe paso doble może być też ciekawą inspiracją na sensualny, choć wciąż bardzo charakterny taniec dla drugiej połówki – zarówno wykonywany w parze, jak i – bazując na określonych elementach choreografii – solo. Ciekawym aspektem paso doble są też kroki po kole, które bardzo mocno kojarzą się z walką – pozwalając na wyobrażenie sobie swego rodzaju „wyczuwania” przeciewnika, „badania” jego ruchów.

Paso doble to piękny, pełen namiętnej energii taniec, który potrafi pochłonąć zarówno tańczących, jak i oglądających widowisko w kilka chwil – nic dziwnego, że to właśnie energetyzujące, hiszpańskie paso doble tak wielu z nas kojarzy się z jednym z najbardziej stymulujących tańców, których oglądanie bez wątpienia stanowi dużą przyjemność!

A Ty, co sądzisz o tej tanecznej corridzie?