Wybór właściwej dla siebie szkoły tańca to często spore wyzwanie dla wielu z nas! Niezależnie od tego czy tańczymy od kilku (a nawet kilkunastu!) lat, czy paru dni – doskonale zdajemy sobie sprawę, że to właśnie w nowo wybranym miejscu przyjdzie spędzać nam długie godziny, a jakość nauczania, atmosfera oraz warunki korzystania z lekcji powinny być jak najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. I choć wybór szkoły tańca rzeczywiście może spędzać sen z powiek – warto podejść do tego z otwartą głową oraz dystansem. Dziś skupimy się na kilku ważnych “czerwonych lampkach”, które powinny zapalić się nam w momencie podejmowania ostatecznej decyzji. Na jakie aspekty wyboru szkoły tańca dla siebie lub bliskiej osoby (na przykład swojego dziecka) warto zwrócić szczególną uwagę, aby nie musieć zmieniać jej po chwili? Przychodzimy z pomocą!

Szkoła tańca a doświadczona kadra instruktorska

Chociaż tak zwana “młoda krew” coraz prężniej rozwija się na rynku tanecznym – to od najlepszych, najbardziej doświadczonych tancerzy chcemy się uczyć. Osoby, które “zjadły zęby” na parkiecie i być może mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami turniejowymi z całą pewnością przekażą nam znacznie bardziej wartościową wiedzę niż osoba młoda, która dopiero co rozpoczęła swoją przygodę z tańcem. I choć bardzo wiele zależy od umiejętności przekazywania wiedzy i podejściu do swoich kursantów – wybierając szkołę tańca warto zwrócić uwagę na to czy aby na pewno doświadczenie i kompetencja pracującej tam kadry instruktorskiej spełnia nasze oczekiwania. Zanim podejmiemy decyzję co do wyboru miejsca, w jakim przyjdzie nam poznawać kroki taneczne – wybierzmy się na dni otwarte, które coraz chętniej organizowane są w wielu prężnie rozwijających się szkołach tanecznych. Dzięki dniom otwartym będziemy mieli okazję zobaczyć zajęcia taneczne na żywo – a co za tym idzie doświadczyć na własnej skórze w jaki sposób odbywa się przekazywanie wiedzy. Jeśli nasze zajęcia prowadzi młoda, ambitna osoba – nie przekreślajmy jej! Zdarza się, że młodzi tancerze również mają na tyle szeroką wiedzę, aby już na wczesnym etapie móc się nią dzielić. Pamiętajmy, że wiele zależy również od atmosfery zajęć – dlatego na nią również warto zwrócić szczególną uwagę.

Wybór zajęć tanecznych – im więcej tym lepiej?

Wybierając szkołę taneczną bardzo często sugerujemy się jej ofertą dla kursanta. O ile rzeczywiście wiele możliwości może zachęcać osobę chcącą wypróbować różne style taneczne (tak, aby finalnie znaleźć coś dla siebie i skupić się na określonym rodzaju tańca lub po prostu dobrze się bawić – zmieniając kroki kiedy tylko mamy na to ochotę!) – o tyle szeroki wybór oferty nie zawsze musi oznaczać wyjątkowe, godne uwagi miejsce. Jeśli mamy już sprecyzowany styl tańca, w którym chcemy się rozwijać – postawmy na jakość oferty, a nie ilość propozycji zajęć. Zdarza się, że obie te rzeczy idą ze sobą w parze – dlatego dobrze jest znaleźć na grupach tanecznych osoby, które miały okazję uczestniczyć w zajęciach określonej szkoły tańca i podpytać o ich wrażenia. Unikajmy miejsc, które oferują podejrzanie dużą ilość zajęć, bazując jednocześnie na niewielkiej ilości instruktorów – w tej sytuacji najprawdopodobniej sprawdzi się znane powiedzenie, że… “co jest do wszystkiego, to jest do niczego”!

zajęcia taneczne w szkole tańca

Cennik w szkole tańca – korzystaj ze zniżek!

Być może wiele szkół tańca zachęci Cię do siebie niskimi cenami – jeśli możesz sobie na to pozwolić, nie skreślaj od razu nieco droższych, bardziej “prestiżowych” miejsc. Pamiętajmy, że za jakość oraz profesjonalizm trzeba zapłacić – być może szkoła tańca, którą odrzucamy w przebiegach ze względu na (naszym zdaniem) nieco wygórowane ceny, okaże się być dostępna dla wszystkich dzięki ciekawym, korzystnym zniżkom na zajęcia. Kto wie, być może w nieco droższej szkole tańca po przyprowadzeniu przyjaciółki na trening otrzymasz zniżkę na udział w kolejnych zajęciach? Ciekawych promocji warto szukać również w social mediach określonej szkoły tanecznej – która zachęciła nas do siebie wszystkim, prócz ceną! Jak to mówią “na dobre warto poczekać” – być może odłożenie określonej sumy pieniędzy (na przykład na roczne treningi taneczne w prestiżowym miejscu, które słynie z najlepszej w mieście opinii) okaże się nie tylko wspaniałą inwestycją w swoje umiejętności taneczne, ale również strzałem w dziesiątkę dla dalszego rozwoju kariery!

Wybór szkoły tańca – czy pierwsze wrażenie naprawdę jest tak ważne?

Podobno pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz – i coś w tym jest! Jeśli dana szkoła tańca wzbudza w Tobie – nie wiedzieć czemu – negatywne emocje… odrzuć ją na starcie! Kierując się własną intuicją możesz nie tylko automatycznie odrzucić miejsca, w których nie czujesz się najlepiej – ale również, podążając drogą dedukcji, trafić do szkoły tańca, która spełni wiele istotnych dla Ciebie oczekiwań. Miej na uwadze, że to Ty masz czuć się dobrze w wybranym przez siebie miejscu – nawet jeśli przyjaciele, inni tancerze czy rodzina polecają zaciekle miejsce, w którym nie do końca wyobrażasz sobie swój postęp taneczny, postaw na swoją intuicję – śmiało kierując się pierwszym wrażeniem, jakie zrobiła na Tobie dana szkoła tańca! Nie martw się opinią innych – czasem z pozoru niewarte uwagi miejsce może okazać się wspaniałym krokiem w Twoim rozwoju tanecznym. Niezależnie od wyboru szkoły – korzystaj z prozdrowotnego działania tańca i jego pozytywnego wpływu na organizm!

A Wy – jakich szkół tańca nie polecacie?